Wieliczka - Gdów - Wieliczka

Dodano 1 czerwca 2021 przez aplikację Android
Wieliczka - Gdów - Wieliczka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

213295
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 72,8 km
  • Czas trwania: 7 h 0 min
  • Średnia prędkość: 10,39 km/h
  • Przewyższenie: 226,65 m
  • Suma podejść: 1 837,29 m
  • Suma zejść: 1 841,6 m
  • Data: 1 czerwca 2021
1203009
kościół pw. św. Sebastiana w Wieliczce
Modrzewiowy kościółek został zbudowany w 1582 roku. Cennymi zabytkami renesansowego malarstwa są znajdujące się w kościele św. Sebastiana dwa obrazy z II pot. XVI w, przemalowane olejno przez Włodzimierza Tetmajera podczas gruntownej restauracji kościoła, w pierwszych latach XX w. Wnętrze świątyni zdobi młodopolska polichromia z 1906 roku, kolejne dzieło Tetmajera oraz witraże krakowskiej firmy Żeleńskiego, zaprojektowane przez Stanisława Matejkę.
1203010
dwór w Tomaszkowicach
Zespół dworski jest przykładem typowej dla przełomu XIX i XX wieku zabudowy dworskiej - z przyległym ogrodem, sadem oraz parkiem. Dwór wzniesiono na planie zbliżonym do litery T, z dwutraktowym układem wnętrz. Jeszcze niedawno wydawało się, że dwór zakończy swój żywot. Po drugiej wojnie światowej majątek w Tomaszkowicach został rozparcelowany, a resztówkę z zabudowaniami gospodarczymi przejęta miejscowa Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska". We dworze zamieszkali jej pracownicy. Nie remontowany, będący „niczyją" własnością budynek powoli popadał w ruinę. Po wieloletnich staraniach dwór odzyskali spadkobiercy właściciela i doprowadzili dwór do stanu świetności. Dwór można ogladać od strony drogi.
1203012
kościół pw. św. Marcina w Biskupicach
Pierwszy kościół w tym miejscu został erygowany już przed 1220 na miejscu dawnej pogańskiej gontyny. Początkowo drewniany kościół po 1480 zastąpiony został gotyckim, murowanym. Kościół został prawdopodobnie zniszczony w czasie Potopu Szwedzkiego, by w drugiej połowie XVII wieku być przebudowanym na styl barokowy. W 1888 roku do kościoła od strony zachodniej została dobudowana 40-metrowa wieża stylizowana na wyższą wieżę Kościoła Mariackiego w Krakowie.
Kościół znajduje się na wysokim wzniesieniu skąd roztacza się widok na Kraków i okoliczne miejscowości.
1203013
dwór w Biskupicach
Prawdopodobnie dwór został wybudowany na początku XIX w. (obecne skrzydło wschodnie). W drugiej połowie XIX wieku dwór został rozbudowany o skrzydło zachodnie, stanowiące dzisiaj główny korpus budowli. Po reformie rolnej dwór przeszedł na własność Skarbu Państwa i został przekazany miejscowej szkole podstawowej. W latach 60. główna część dworu została gruntownie przebudowana, tracąc całkowicie dawny charakter. Po oddaniu budynku nowej szkoły w Biskupicach, stary dwór został opuszczony - obecnie jest własnością prywatną. Południowa część dworu widoczna od strony boiska szkolnego
1203014
kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach
Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach ufundowany został w XVI w. przez Jakuba i Stanisława Lubomirskich a jego budowa trwała w latach od ok. 1586 do 1596. Powstał na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni, która istniała tam już w XIII w, ta z kolei powstała prawdopodobniej na miejscu starej świątyni pogańskiej.
1203015
dwór w Łazanach
Zachowany do dzisiaj budynek dworski pochodzi zapewne z początku lat 40. XIX wieku, W 1858 roku wieś nabył generał Ignacy Kruszewski, pułkownik wojsk polskich i prawdopodobnie dla niego rozbudowano stara siedzibę. Kolejna rozbudowa dworu miała miejsce na początku XX wieku. Majątek był wówczas w posiadaniu rodziny Brzezińskich. W ich rękach pozostał do drugiej wojny światowej. W 1941 roku Brzezińscy zostali wysiedleni przez Niemców, a po wojnie dobra zostały przejęte przez Skarb Państwa i przekazane w użytkowanie miejscowemu PGR. Dwór zniszczony, nie ma problemów z oglądnięciem go z zewnątrz.
1203016
dwór w Jawczycach
Dwór w Jawczycach jest obiektem murowanym i został zbudowany z cegły w 1935 r. Dwór prezentuje styl neoklasycystyczny z mansardowym dachem. Dwór w Jawczycach jest jedyną w okolicy posiadłością dworską, która nie uległa nacjonalizacji w 1946 r. W otoczeniu dwory znajduje się park krajobrazowy z XIX w z niezwykle rzadkim w Polsce drzewem - liczącym 200 lat potężnym bukiem amerykańskim. Dwór stanowi własność prywatną. Widoczny od strony drogi.
1203017
dwór w Wiatowicach
Ten niepozorny budynek tak naprawdę jest dworem z 2 poł. XVIII w. Dwór jest drewniany i został przebudowany po 1960 r. W dworze tym u generałowej Dębickiej przebywał w 1794 r. Tadeusz Kościuszko. Dwór stanowi własność prywatną, widoczny jest z drogi.
1203018
kościół pw. Wniebowzięcia NPM w Niegowici
Inicjatorem budowy kościoła był ówczesny wikariusz ks. Karol Wojtyła sprawujący posługę w Niegowici w latach 1948 —49. W miesiącu sierpniu 1949 r. rozpoczęto pierwsze prace - kopanie fundamentów. Budowa trwała 19 lat. W dniu 20 grudnia 1959 r. w nowej świątyni rozpoczęto sprawowanie mszy św. i nabożeństwa. Konsekracja nowej świątyni przypadła na rok 1966, czyli Tysiąclecie Chrztu Polski. Kościół konsekrował ks. Karol Wojtyła, wówczas już arcybiskup. Przy głównym wejściu do kościoła umieszczona jest tablica upamiętniająca pobyt ks. Karola Wojtyły w Niegowici.
1203019
dwór w Niegowici
Dwór powstał w 1928 roku i należał do rodziny Włodków. W 1945 roku zdewastowany przez Rosjan majątek niegowicki został rozparcelowany. Użytkownikiem obiektu wraz z parkiem i otaczającym go terenem zostały zakłady mięsne w Krakowie, które w miejscu dawnego sadu i ogrodu wzniosły budynki gospodarcze i magazyny.
Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnych - został wyremontowany. Dwór niedostępny do zwiedzania. Istnieje możliwość zobaczenia go od strony drogi przez bramę, jednak skutecznie zasłaniają go drzewa rosnące w ogrodzie. Z tego powodu umieściłem zdjęcie z listopada, kiedy drzewa pozbawione są liści.
1203020
dwór w Liplasie
Zespół dworski w Liplasie powstał ok. połowy XIX w. na miejscu starego założenia zespołu dworskiego. Po 1945 roku, przejęty przez Skarb Państwa budynek dworski, był użytkowany na cele mieszkalne i administracyjne spółdzielni rolniczej i, jak większość dworów w podobnej sytuacji, ulegał postępującej dewastacji. Pod koniec XX wieku rozebrano zniszczony dwór z 1850 r. Obecnie powrócił do rąk rodziny i od kilku lat Tomasz Popławski stara się przywrócić dawny wygląd i charakter budując w miejscu rozebranego dworu nowy nawiązujący do pierwowzoru. Na chwilę obecną dwór dość dobrze widoczny co wkrótce może się skończyć gdy wyrosną licznie nasadzone drzewa i krzewy.
1203021
dwór w Bilczycach
Dwór w Bilczycach został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku prawdopodobnie przez Franciszka Przychockiego. Po wojnie majątek dworski został rozparceloway, a dwór doszczętnie splądrowany przez okoliczną ludność. Służył potem jako przedszkole, ośrodek jazdy konnej, ośrodek hodowli zarodowej w Wieliczce, a także ośrodek wypoczynkowy. W latach 90. XX wieku, znajdujący się w stanie daleko posuniętej dewastacji budynek, zyskał nowego, prywatnego właściciela. Dzisiaj jest jednym z bardziej reprezentacyjnych, pięknie utrzymanych obiektów. Możliwe, że miałem jedną z ostatnich okazji rzucić okiem na dwór albowiem właściciel otacza zespół dworski wysokim na ok. 2,5 m murem.
1203022
dwór Habichtów w Gdowie
Dwór w Gdowie został zbudowany w XIX wieku dla rodziny Habichtów. Modrzewiowy dwór posiada portyk oparty na dwóch kolumnach oraz typowy polski dach łamany. Jest to dwór którego niestety nigdy nie udało mi się zobaczyć, nawet z daleka. Jego zdjęcie i lokalizację umieściłem bo może komuś dopisze szczęście i będzie miał możliwość bliżej się z nim zapoznać.
1203023
kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Gdowie
Kościół pochodzi z wieku XIV. Z uwagi na liczne przebudowy (do tej pory było ich sześć) wnętrze kościoła zatraciło pierwotne cechy stylu rokokowego i obecnie można w nim oglądnąć tylko nieliczne rokokowe i barokowe ołtarze oraz renesansowe tabernakulum ścienne. W kościelnej dzwonnicy z wieku XIII, przyłączonej do głównego budynku w roku 1790, umieszczony jest dzwon odlany w roku 1462.
1203025
pomnik gen. J.H. Dąbrowskiego w Pierzchowie
W miejscu nieistniejącego dworu rodziny Dąbrowskich (rozebranego przed 1846) 20 lipca 1872 w 75 rocznicę powstania Legionów Polskich oraz 54 rocznicę śmierci ich twórcy odsłonięto pomnik. Pomnik z piaskowca (kamienia pińczowskiego) przetrwał do dnia dzisiejszego. Frontową zachodnią ścianę obeliski zdobi herb "Panna" - rodowy herb Dąbrowskich, a na wschodniej ścianie wyryto fragment "Mazurka Dąbrowskiego". Szczyt pomnika wieńczą czako ułańskie, szabla, zwój map wojskowych, ładownica z orłem, wieniec laurowy i krzyż Legii Honorowej.
1203026
kopiec gen. J.H. Dąbrowskiego w Pierzchowie
W niewielkiej odległości od pomnika (6-8m) pod koniec XIX w. miejscowi chłopi usypali kopiec, który został zniszczony przez Niemców pod koniec II wojny światowej. Dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku podjęto decyzję o odbudowie kopca. Kamień węgielny pod budowę kopca położono 15 czerwca 1996 r. a w 1997 r. przeprowadzono roboty wykończeniowe. Ustawiono figurę stozka, wykonano ścieżkę na szczyt, osadzono słupki ozdobne i zamocowano łańcuchy, na obelisku wygrawerowano słowa „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy". W kopcu złożono ziemię z miejsc pobytu generała oraz miejsc pamięci narodowej. Kopiec liczy 7 metrów wysokości (ze zwieńczającym go obeliskiem 8,5 m), średnica podstawy kopca to 18 metrów, a obwód wynosi 66 metrów. Uroczystego poświecenia kopca dokonano 7 września 1997 r. Pierzchowski kopiec jest pierwszym usypanym w Polsce od zakończenia II wojny światowej.
1203027
głaz narzutowy z tablicą pamiątkową w Pierzchowie
Obok kopca znajduje się głaz narzutowy, pochodzący ze zlodowacenia karpackiego, wydobyty z koryta rzeki Raby. W 2018 roku, w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w czasie historycznej uroczystości, na głazie odsłonięto pamiątkową tablicę.
1203028
dwór w Cichawie
Podczas tej wycieczki dworu w Cichawie niestety nie udało mi się zobaczyć gdyż odbiłem się od zamkniętej bramy a załączone zdjęcie pochodzi z listopada 2020 r. Dwór w charakterze modernistycznej willi wznieśli Fiberowie w 1934 roku na miejscu starego dworu. Po drugiej wojnie światowej majątek został rozparcelowany. Dwór z parkiem oraz budynkami gospodarczymi przeszły w użytkowanie rolniczej spółdzielni produkcyjnej, a po jej rozwiązaniu Krakowskiego Zakładu Przemysłu Mięsnego. Ostatnio budynek dworski wraz z parkiem odzyskali potomkowie dawnych właścicieli. Aktualnie w dworze prowadzone są prace remontowe.
1203029
Pałac Żeleńskich w Grodkowicach
W roku 1902, w miejscu starego dworu wystawiono dla Władysława Żeleńskiego nową, piętrową rezydencję, będącą mieszanką kilku stylów i epok architektonicznych. Jako główny budulec posłużyła czerwona cegła i kamień.
Po II wojnie światowej majątek Żeleńskich upaństwowiono i utworzono w nim placówkę Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Wstęp na teren parku jest nieograniczony, pod warunkiem, że nie odbywa się impreza zamknięta. Wnętrza dostępne są dla gości restauracji, hotelu lub też imprez okolicznościowych.
1203030
Pałac Żeleńskich w Grodkowicach
1203031
Pałac Żeleńskich w Grodkowicach
W parku otaczającym pałac Żeleńskich znajduje się krzyż upamiętniający Marcjan Władysław Żeleńskiego (ojciec kompozytora Władysława i dziadek Tadeusza Boya-Żeleńskiego) który zginął zamordowany przed swoim dworem przez chłopów z sąsiednich wsi, podczas tzw. „rabacji galicyjskiej" w lutym 1846 roku. Krzyż z napisem „Boże przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią", postawiony został przez żonę zamordowanego Kamile z Russockich.
1203032
kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Brzeziu
Budowę obecnego kościoła w Brzeziu rozpoczęto w 1924 r., w stanie surowym istniał on już w 1928 roku, a konsekracji w 1974 dokonał Arcybiskup Karol Wojtyła. Kościół jest wzorowany na kościele św. Krzyża w Krakowie, świadczy o tym przede wszystkim oryginalne sklepienie palmowe, wsparte na jednym środkowym filarze.
1203033
Mauzoleum Żeleńskich przy kościele w Brzeziu
Obok kościoła, na dziedzińcu w 1903 roku powstała kaplica w stylu klasycystycznym stanowiąca mauzoleum Żeleńskich. Autorem projektu mauzoleum był zaprzyjaźniony z Żeleńskimi Władysław Ekielski.
1203034
kościół pw. św. Wojciecha w Staniątkach
Budowę kościoła zakończono w 1238 i jest to jedna z najstarszych świątyń gotyckich w Polsce, a najstarsza typu halowego. Konstrukcja o krótkiej, trójprzęsłowej nawie z dwuprzęsłowym prezbiterium, w XVII w. przebudowana w stylu barokowym. Od wielu już lat przy kościele prowadzone są prace remontowe.
1203035
Opactwo Sióstr Benedyktynek w Staniątkach
Klasztor mniszek w Staniątkach jest najstarszym klasztorem benedyktynek w Polsce. Ufundował go przed rokiem 1228 (może około 1216?) Klemens Jaksa Gryfita i jego żona Racława dla swojej córki Wizenny, która została pierwszą ksienią zakonu.
Po rozbiorach, w XVIII w. klasztor, ze względu na prowadzoną przez siostry szkołę dla dziewcząt jako jedyny w zaborze austriackim uniknął kasacji.
Po drugiej wojnie światowej władze PRL skasowały szkołę, odebrały resztę posiadanej jeszcze ziemi i czasowo (1954-1956) przesiedliły zgromadzenie do klasztoru w Alwerni. Ani po powrocie sióstr, ani po zmianie ustroju szkoła nie została reaktywowana. Część dawnej ziemi klasztornej (bardzo małą) udało się odzyskać już w czasach III Rzeczypospolitej, ale została natychmiast sprzedana dla opłacenia najkonieczniejszych remontów w kościele.
1203037
kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bodzowie
Kościół powstał w XVI wieku. Prawdopodobnie około 1690 roku przeprowadzono gruntowny remont budynku, gdyż groził zawaleniem. Następnie świątynia w Bodzanowie została przebudowana po 1765 roku. Wówczas otrzymała zachowaną do dziś bryłę z wieżą dobudowaną do korpusu. Ostatni największy remont kościoła miał miejsce w latach 1971-1973. Wówczas wymieniono większość elementów konstrukcyjnych i nośnych świątyni oraz jej pokrycie. Kościół w Bodzanowie nawiązuje do tradycyjnego rozwiązania jednonawowej budowli o szerszej nawie i węższym prezbiterium. Jakkolwiek jego bryła nosi cechy charakterystyczne dla XVIII wieku.
1203038
dwór w Zabawie
dwór z końca XVIII wieku, przebudowany na przełomie XIX i XX wieku. Umiejscowienie dworu sprawia, że bardzo łatwo go przeoczyć - znajduje się wśród wybudowanych współcześnie domów jednorodzinnych.
Tym razem za cel wycieczki wziąłem sobie okolice Wieliczki i Gdowa, które w znacznej części, na mojej mapie stanowiły białą plamę. Początek wycieczki był dość trudny bo okolice Wieliczki charakteryzują się dużą ilością wzniesień a co za tym idzie stromych zjazdów i podjazdów. Tak więc zobaczenie wybranych obiektów w Biskupicach i Łazanach wiązało się ze sporym wysiłkiem i pokonaniem stromych podjazdów. Pozostała część trasy była już zdecydowanie mniej górzysta choć też zdarzały się dość strome podjazdy jak choćby w Grodkowicach czy Bodzanowie. Teren po którym się poruszałem obfitował w mniej lub bardziej okazałe obiekty, które mnie interesują a więc m.in. dworki i zabytkowe kościoły. Niestety zdawałem sobie sprawę, że bujna zieleń, która zwykle cieszy oko, w moim przypadku może być przeszkodą. Wielokrotnie dwory, które chciałbym zobaczyć, otoczone są parkami czy ogrodami skutecznie zasłaniającymi widok. W związku tym, będąc w tych stronach w listopadzie ubiegłego roku, a więc w okresie kiedy drzewa pozbawione są liści, zrobiłem zdjęcia interesujących mnie obiektów i parę z nich wykorzystałem w relacji z tej wycieczki rowerowej. Podczas tej wycieczki niestety nie udało mi się zobaczyć dworku w Gdowie. Przymierzałem się do niego wielokrotnie w różnych porach roku ale niestety nie udało mi się go zobaczyć, nawet z daleka. Oprócz dworków na trasie mojej wycieczki znalazło się również parę zabytkowych kościołów, miałem też możliwość odetchnąć trochę w Pierzchowie pośród zieleni w miejscu urodzenia generała Jana Henryka Dąbrowskiego, upamiętnionego kopcem oraz pomnikiem. A jeśli już wspomniałem o zieleni, to tej naturalnej w postaci lasów na trasie wycieczki niestety było bardzo mało. Generalnie poza miejscowościami towarzyszyły mi głównie pola uprawne i łąki.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta