Wędrówka przez najpiękniejsze wydmy Wybrzeża Słowińskiego

Dodano 4 marca 2019 przez plik GPX
Wędrówka przez najpiękniejsze wydmy Wybrzeża Słowińskiego
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

141453
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.4
  • Dystans: 22,2 km
  • Czas trwania: 5 h 38 min
  • Średnia prędkość: 3,93 km/h
  • Przewyższenie: 58,16 m
  • Suma podejść: 678,39 m
  • Suma zejść: 682,23 m
  • Data: 2 marca 2019
  • Lokalizacja: Czołpino, Łeba, Rąbka
800175
Wędrujemy pieszym Szlakiem Nadmorskim
800176
Drewniana kładka nad torfowiskiem
800177
Szlak wchodzi na teren ruchomych piasków
800178
Szlakiem Nadmorskim kierujemy sę na Wydmę Czołpińską
800179
Piękne wydmy
800180
Piękne wydmy
800181
Piękne wydmy
800183
Piękna Wydma Czołpińska
800184
Ciekawe co będzie za horyzontem?
800187
Przed nami las
800189
Kierujemy się nad otwarte morze
800191
Kawałek przez las
800193
Drogowskaz
800194
Wędrujemy plażą w kierunku Łeby
800197
10 km w słońcu, z wiatrem w plecy ;)
800199
Piękne wydmy na horyzoncie
800201
Piękne wydmy na horyzoncie
800202
Zejście z plaży w kierunku Wydmy Łąckiej
800204
Podchodzimy pod Wydmę Łącką
800205
Przed nami morze piachu
800207
Przed nami morze piachu
800208
Szczyt Wydmy Łąckiej i widok na Jezioro Łebsko
800209
Stroma krawędź wydmy
800210
Las zasypywany przez wydmę
800211
Schodzimy z Wydmy Łąckiej
800212
Tablica informacyjna
800213
Droga przez las
800214
Drewniany pomost przy przystani / Jezioro Łebsko
800215
Widok na Jezioro Łebsko
800216
Widok na Jezioro Łebsko
800217
Ścieżka piesza wiedzie lasem
800218
Punkt widokowy na wydmy
800219
Wiekowy dąb, pomnik przyrody
800220
Wieża widokowa
800221
Pomost i przystań nad Jeziorem Łebsko
Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego zna chyba każdy. Wiosną, bądź jesienią przyjeżdżają tu dzieci na wycieczki szkolne, zaś latem ciągną rzesze turystów. W sezonie urlopowym ciężko znaleźć miejsce na lokalnym parkingu, a także intymny kadr bez lemingów w tle. Kiedy więc wybrać się na wydmy? Najlepiej wtedy, kiedy jest szaro, buro i ponuro, oczywiście tylko z pozoru, gdyż obszar ten piękny jest o każdej porze roku. Poza głównym sezonem turystycznym, nawet na głównych szlakach wędrownych nie spotkamy tu żywej duszy. Tak też było minionej soboty, do tego piękne słońce, świetna atmosfera, wspaniali ludzie.

Chcąc zrealizować podobną trasę do naszej, należy dobrze się do tego przygotować i to nie tylko kondycyjnie. W okresie od października do końca kwietnia, w weekendy nie ma co liczyć na transport zbiorowy typu PKP czy PKS. Zaś udając się własnym samochodem, ograniczeni jesteśmy do zrobienia trasy w postaci pętli. W realizacji trasy pomogło nam Biuro Turystyczne Paweł, które podrzuciło do Czołpina i odebrało z Rąbki k./Łeby.

Nasza trasa skupiła się na krajobrazie:

Choć wkoło jest mnóstwo ciekawych miejsc np.: pomilitarnych, nasza trasa skupia się na walorach przyrodniczych. Na dobry początek przemierzamy bujne i wiecznie zielone lasy w kierunku Wydmy Czołpińskiej, która składa się z ciekawie porośniętych pasm mniejszych, piaszczystych wzniesień i garbów. Miejscami przyjmują one szaro brunatne kolory, co świadczy, że pochodzą one z różnych okresów. Trasa naszej marszruty w dużej mierze opiera się o wyznakowany kolorem czerwonym, pieszy Szlak Nadmorski. Trzymając się jego oznakowań, po pewnym czasie dochodzimy do plaży.

Plaża, jak plaża, niby taka sama jak wszędzie, a jednak jest w niej coś, czego nie znajdziemy np.: w Trójmieście. Ciekawostką są tu płaskie kamienie, pod którymi świszczący wiatr uformował różnorodne kształty. Wędrując wzdłuż brzegu Mierzei Łebskiej plaża jest raz szersza, raz bardzo wąska. Po 10 km marszruty w końcu na horyzoncie pojawia się także najwyższa z wydm, tzw. Góra Łącka, licząca ok. 30 m n.p.m. Zejście w jej kierunku pokazuje drewniany drogowskaz szlaku, którego raczej trudno przeoczyć.

Po zejściu z plaży ponownie przemierzamy piaszczystą pustynię wdrapując się powoli na szczyt Wydmy Łąckiej. Z jej wierzchołka rozpościera się przecudny widok na całe pasmo tutejszych gór piaskowych, Morze Bałtyckie, a także ogromne Jezioro Łebsko. Nieco niżej za naszymi plecami znajduje zasypany przez ruchome piaski las. Krajobraz jest trochę przygnębiający, ale takie już prawa natury. Ciekawe co będzie, jak przemieszczająca się wydma dotrze do jeziora?

Ostatnim etapem naszej wędrówki jest ciąg wiodący zalesionym obszarem między wydmami a Jeziorem Łebsko. Droga wiedzie gruntowym duktem, a od wystawy militarnej i wyrzutni rakiet ścieżkę odseparowano od głównej drogi, co z pewnością poprawiło bezpieczeństwo dla znacznego ruchu turystów w sezonie letnim. Na odcinku tym warto poświęcić chwilę uwagi na dwa ciekawe miejsca wypoczynku. Pierwsze to przystań z kładką na jeziorze, druga to platforma widokowa od strony wydm. Na końcu marszruty, przy galerii znajduje się także wieża widokowa, z której rozpościerają się przepiękne widoki na jezioro oraz wydmy, które wcześniej mieliśmy okazję pokonać.
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
GR3miasto
7 marca 2019 GR3miasto napisał:
Dzięki ;) Wydmy o tej porze roku są super, w szczególności że nie ma za dużo ludzi. Polecam wybrać się tu też zimą np na rowerze. Świetnie się jeździ po zamarzniętych górach piachu (pod warunkiem że nie ma za dużo śniegu)
lemur36
5 marca 2019 lemur36 napisał:
Trasa super..., ale fotki zaje***te :)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta