Wały Wisły od Tyńca do Mogiły

Dodano 1 maja 2023 przez aplikację Android
Wały Wisły od Tyńca do Mogiły
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

297039
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 59,3 km
  • Czas trwania: 3 h 25 min
  • Średnia prędkość: 17,28 km/h
  • Przewyższenie: 208,3 m
  • Suma podejść: 1 883,71 m
  • Suma zejść: 1 931,61 m
  • Data: 1 maja 2023
1636215
Willa Decjusza na Woli Justowskiej
Wzniesiona przez sekretarza króla Zygmunta Starego Willa Decjusza na Woli Justowskiej w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowej architektury rezydencjonalnej w Polsce. Willa wzniesiona została w 1535 roku przez włoskich budowniczych i wzorowana była na posiadłościach z okolic Florencji i Rzymu. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. W trakcie I wojny światowej urządzono w nim koszary wojskowe, podczas II urzędowała tam niemiecka policja. Po wojnie zamieniał się między innymi w oddział gruźliczy, a potem popadła w ruinę. Dziś odremontowana Willa Decjusza stanowi siedzibę Stowarzyszenia Willi Decjusza
1636216
Dom Łaskiego na Woli Justowskiej
Dom Łaskiego znajduje się za Willą Decjusza i jest oficyną pochodzącą w XVII wieku. Znajdują się w nim pokoje gościnne oraz Sala Błękitna. Sala posiada kolebkowo-krzyżowe sklepienie pokryte dekoracjami stiukowo-freskowymi. Prowadzi z niej wyjście na niewielki taras, z którego rozciąga się widok na Park Decjusza i ogród gotycki.
1636217
Kopiec Piłsudskiego w Krakowie
Kopiec Józefa Piłsudskiego (Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności, Sowiniec, Mogiła Mogił) — największy z istniejących do dziś krakowskich kopców, usypany na szczycie Sowińca (najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca) znajdującego się w Lesie Wolskim, w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy Zwierzyniec.
Wymiary:
wysokość: ok. 35 m (393,6 m n.p.m.)
średnica podstawy: 111 m
objętość: 130 tysięcy m2
1636218
widok na góry
po wyjeździe z Lasu Wolskiego, dzięki dobrej przejrzystości powietrza można było zobaczyć odległe góry
1636219
opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r.
1636220
Klasztor oo. kamedułów na Bielanach
Historia powstania Klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach wiąże się z osobą Mikołaja Wolskiego, marszałka nadwornego koronnego, który w 1603 roku sprowadził kamedułów do podkrakowskiego Budzowa i postanowił ufundować im kościół. Miejsca - Srebrna Góra i wieś Bielany, zostały w 1604 roku zapisane na rzecz Zgromadzenia przez Sebastiana Lubomirskiego. W 1605 roku rozpoczęto prace budowlane. Najpierw wybudowano 20 domków zakonnych, a cztery lata później, w 1609 roku, nuncjusz papieski Franciszek Simoneta poświęcił miejsce przeznaczone na budowę świątyni. Kameduli osiedlili się tu już w kolejnym roku. Po katastrofie w 1617roku, kiedy to zawaliła się część kościoła, prace budowlane przejął nowy architekt, pochodzący z Włoch Andrzej Spezza. Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP została poświęcona 14 września 1642 roku.
1636221
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
1636222
Pałac Lasockich na Dębnikach w Krakowie
Siedziba Lasockich powstała w wyniku przekształcenia w latach 80 i 90 XIX wieku dawnego folwarku Paulinów na Skałce – parterowej willi z piętrową częścią środkową oraz położonej ukośnie oficyny. Podczas przebudowy willę podwyższono o jedną kondygnację oraz połączono z oficyną parterowym pawilonem - galerią. Obok niej powstała trójkondygnacyjna wieża widokowa, zwieńczona krenelażem. Od frontu miejsce dawnego, drewnianego portyku zajął murowany portyk filarowy z tarasem na piętrze, a w elewacji ogrodowej dobudowano oszkloną werandę. Wszystkie elewacje otrzymały neorenesansowy wystrój.
1636223
Zamek Królewski na Wawelu
1636224
kościół pw. świętych Michała Archanioła i Stanisława Biskupa na Skałce w Krakowie
Kościół oraz klasztor Paulinów, to kompleks sakralny nazywany potocznie Skałką lub kościołem Na Skałce. Kościół na Skałce kojarzony jest przede wszystkim z męczeńską śmiercią krakowskiego biskupa Stanisława ze Szczepanowa, patrona Polski, oraz z obecnymi tu za sprawą Jana Długosza ojcami paulinami. W podziemiach kościoła znajduje się Krypta Zasłużonych na Skałce, w której spoczywają wielcy Polacy, tacy jak Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, czy Czesław Miłosz.
1636225
schody
jest to jedyne miejsce wzdłuż wałów Wisły, gdzie schodzi się z roweru aby sprowadzić go po dość stromych schodach. Ponoć w planach jest rozwiązanie tego problemu
1636226
ścieżka rowerowa wzdłuż wałów Wisły
1636227
kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim w Krakowie
Kaplica została wybudowana w czynie społecznym w 1986 na miejscu poprzedniej. Nową, większa kaplica, zachowała proporcjonalnie kształty poprzedniej.
1636228
Opactwo Cystersów i Bazylika Krzyża Świętego w Krakowie – Mogile
świątynia została konsekrowana w 1266 roku lecz samo przybycie cystersów do Mogiły nastąpiło nieco ponad czterdzieści lat wcześniej. W czasie kilkuset lat od powstania kościół kilka razy padał ofiarą płomieni, a po następujących po sobie odbudowach zmieniał się jego wygląd.
1636229
Kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie – Mogile
Kościół zbudowano w 1466 r. z inicjatywy opata miejscowych cystersów Piotra Hirszberga z Biecza. Jest to drugi kościół stojący na tym miejscu, a wznosił go cieśla królewski Maciej Mączka. W 1740 r. dobudowano boczne kaplice oraz zakrystię ze skarbcem. Jest to świątynia gotycka. Kościół składa się z trójnawowego korpusu i węższego prezbiterium zamkniętego trójbocznie. Do korpusu nawowego przylegają dwie późnogotyckie kaplice. Wewnątrz znajduje się bogato zdobiony portal o zamknięciu ostrołukowym. Polichromia rokokowa zdobiąca wnętrze datowana jest na ok. 1766 r.
1636230
Willa Rogozińskich w Krakowie – Mogile
Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany dom wybudowany przez wiejskich nauczycieli Kazimierza Rogozińskiego i jego żonę Agnieszkę Biczównę. Ich potomkowie wybudowali w stylu eklektycznym istniejącą do dzisiaj willę oraz ok. 1890 r. założyli przed nią park. Obecnie opuszczona willa niszczeje.
1639349
konfiguracja trasy
1 maja pogoda dopisała powstał więc dylemat gdzie się udać. Tradycyjnie w ten dzień wszystkie miejsca atrakcyjne turystycznie w tym Puszcza Niepołomicka, dolinki podkrakowskie (zwłaszcza Dolina Prądnika) są oblężone w związku z tym wybrałem ścieżkę rowerową wzdłuż wałów Wisły. Miałem świadomość, że wały Wisły również będą oblężone ale przynajmniej są blisko mojego miejsca zamieszkania. A ponieważ mieszkam na północy Krakowa musiałem się dostać jakoś nad Wisłę a konkretnie do Tyńca skąd zamierzałem jechać wzdłuż Wisły w kierunku wschodnim. W drodze do Tyńca zamierzałem odwiedzić dość dawno nie odwiedzany przeze mnie Kopiec Piłsudskiego. W drodze do niego miałem satysfakcję z poruszanie się jednośladem mijając samochody stojące w bardzo długiej kolejce do parkingu w Lesie Wolskim. W Lesie Wolskim jak i w Tyńcu panował duży ruch pieszych, rowerzystów a na drogach także samochodów. Duży ruch panował także na ścieżce rowerowej prowadzącej wzdłuż Wisły w stronę centrum Krakowa. Ruch był na tyle duży, że czasami trzeba było dość długo czekać na możliwość wyprzedzenia wolniej jadących rowerzystów z powodu jadących całymi grupami rowerzystów z przeciwnego kierunku. Tradycyjnie największy ruch był na bulwarach w centrum Krakowa jednak po minięciu Dąbia i ujścia rzeki Białuchy ruch w kierunku Mogiły zdecydowanie się zmniejszył. Po dotarciu do Mogiły rozpocząłem powrót do miejsca zamieszkania. Pomimo tego, że poruszałem się praktycznie cały czas ścieżkami rowerowymi powrót był trochę frustrujący. Powodem tego była konieczność bardzo częstego zatrzymywania się na skrzyżowaniach i czekania na możliwość przejazdu. Pomimo tego frustrującego trochę powrotu wycieczka w sumie była udana. Większość pokonanej trasy odbywała się po ścieżkach rowerowych bądź po drogach wyłączonych z ruchu samochodów lub o bardzo małym natężeniu tego ruchu. Za wyjątkiem Lasu Wolskiego, gdzie musiałem wspiąć się na Kopiec Piłsudskiego teren był bardzo płaski. I w zasadzie jedynym mankamentem był bardzo duży ruch rowerzystów ale w takim akurat dniu można a nawet trzeba się było tego spodziewać.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta