Trzy Orle Gniazda & Pustynia Błędowska

Dodano 6 sierpnia 2020 przez plik GPX
Trzy Orle Gniazda & Pustynia Błędowska
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

183560
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.6
  • Dystans: 66,8 km
  • Przewyższenie: 163,09 m
  • Suma podejść: 915,66 m
  • Suma zejść: 919,47 m
  • Data: 26 września 2020
  • Lokalizacja: Rabsztyn
1042598
Zamek Rabsztyn
1042599
Zamek w Bydlinie
1042603
Strażnica w Ryczowie
1042604
Zamek Ogrodzieniec
1042605
Pustynia Błędowska
1042606
Dworek nad rozlewiskiem
1042689
Chata Kocjana
Trasa na około 5-6h - tempo turystyczne, średnia prędkośc około 12-14 km/h

Rower MTB, gravel lub trekking.

10% - drogi asfaltowe
90% - drogi szutrowe i polne oraz leśne ścieżki

„Orle Gniazda” to pozostałości jurajskich warowni i zamków. Przyjmuje się, że początki większości zamków jurajskich związane są z osobą króla Kazimierza Wielkiego, który nie tylko wybudował od podstaw część z nich, ale także poważnie rozbudował już istniejące założenia. Zamki te oddalone od siebie ok. 10-15 km, kiedyś dodatkowo wzmocnione licznymi strażnicami miały jeden strategiczny cel - zabezpieczenie granicy państwa polskiego (Krakowa) przed ewentualnymi atakami ze strony Czechów.

Rabsztyn

Średniowieczny zamek rycerski, który powstał w czasach Kazimierza Wielkiego. W 1657 roku został spalony przez Szwedów. Po „potopie szwedzkim” został tylko częściowo odbudowany ze zniszczeń. Na początku XVIII wieku wybudowano u podnóża zamku dwór starościński i folwark, a sam zamek popadał w coraz większą ruinę. W połowie XIX wieku zniszczenia dopełniła miejscowa ludność rozbierając zamkowe mury dla odzyskania budulca, a w 1901 poszukiwacze skarbów wysadzili w powietrze wysoką cylindryczną wieżę.
Od lat na terenie zamku prowadzone są prace rekonstrukcyjne, których celem jest przybliżenie choć w części jego dawnej świetności.
W Rabsztynie u podnóża zamku stoi drewniana „Chata Kocjana”. Jest to dom z 1862 roku, który w 2004 roku rozebrano i przeniesiono z jednej z dzielnic pobliskiego Olkusza. Sam Antoni Kocjan, który kiedyś w nim mieszkał, był konstruktorem szybowców. W czasie II wojny światowej aktywnie brał udział w ruchu oporu. Był członkiem referatu lotniczego Armii Krajowej. Zginął z rąk hitlerowskiego okupanta. W chacie, która stanowi obiecnie mini-muzeum a może raczej mini-skansen, znajdziemy szereg pamiętek i zdjęć sprzed ponad 70 lat.

Bydlin

Początki tego zamku sięgają XIV wieku, co potwierdzają przeprowadzone w roku 1989 badania archeologiczne. Najprawdopodobniej zamek został zbudowany z inicjatywy rodziny Toporczyków. Choć według legendy miał on należeć do jednego z nieślubnych synów króla Kazimierza Wielkiego o imieniu Niemierza. W wieku XVI zamek został przeznaczony na cele sakralne, początkowo miał pełnić funkcję zboru kalwińskiego, a później kościoła katolickiego. Kościół został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Na terenie wzgórza znajdziemy liczne ślady okopów, pochodzących z okresu Wielkiej Wojny. W Bydlinie warto również odwiedzić pobliski cmentarz, gdzie znajdują się mogiły Legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami. Na cmentarzu znajdują się także pochówki żołnierzy armii rosyjskiej oraz austriackiej.

Ogrodzieniec

Ruiny zamku „Ogrodzieniec” w Podzamczu to największe, a zarazem najbardziej malownicze ruiny na terenie Jury. Wznoszą się one na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Górze Janowskiego (515,8 m n.p.m.). Dzięki temu z zamkowej wieży można podziwiać wspaniałe jurajskie widoki. Na zamku znajdują się liczne atrakcje m. in.: Muzeum Zamkowe, Sala Tortur oraz Zbrojownia. Dużą atrakcją jest także zrekonstruowany średniowieczny gród na Górze Birów oraz Park Miniatur, w którym można zobaczyć makiety zamków i warowni jurajskich z czasów ich dawnej świetności.

oraz Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to jeden z większych w Europie Środkowej obszarów występowania tzw. piasków śródlądowych. Ma ona pochodzenie antropogeniczne. Jej powstanie wiąże się z działalnością człowieka, a konkretnie z wycinką ogromnych obszarów leśnych, jakie miało miejsce w czasach średniowiecza. Wyrębu tego dokonano na potrzeby olkuskiego hutnictwa oraz górnictwa. W wyniku wycinki doszło do uwolnienia piasków, które swobodnie zaczął kształtować wiatr nadając tym terenom pustynnego charakteru.
Nazwa Pustynia Błędowska została wprowadzona w roku 1889 przez geografa Wacława Nałkowskiego na określenie tych ogromnych połaci piasków. Swego czasu Pustynia obejmowała obszar ok 150 km2. Dziś jej powierzchnia jest bardzo uszczuplona.
Ze względu na ogromne walory przyrodnicze tego terenu objęto Pustynię Błędowską ochroną przyrodniczą w postaci Europejskiej Sieci Natura 2000, użytku ekologicznego oraz Parku Krajobrazowego "Orle Gniazda".

Źródło: http://przewodnikpojurze.pl/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Sergio
31 maja 2023 Sergio napisał:
Bardzo fajna trasa, idealna na gravela. Jest sporo odcinków piaszczystych, ale większość spokojnie do przejechania. Dodatkowo odbiłem na Klucze i przetestowałem nowe ścieżki po drugiej stronie Pustyni Błędowskiej. Czas wycieki pokrywa się z opisem, wyszło mi ok 6h z przerwami.
marcin_krk
13 czerwca 2022 marcin_krk napisał:
Zdecydowanie nie jest to łatwa trasa. Dla zaawansowangeo rowerzysty bedzie średnio-trudna, dla nie zaawansowango trudna. Chciałbym zobaczyć kogoś kto przejechał tę trase na grawelu lub trekkingu (moim zdaniem nie wykonalne ze względu na nawirzchnie). Ogólnie fajna trasa na całodzienny wypad.
HanciaBoWiolek
6 października 2021 HanciaBoWiolek napisał:
Trasa świetna. niewykonalna w 7 godzin na zwykłym (nieelektrycznym) jeśli chcemy kontemplować uroki miejsc mijanych. nasza wycieczka październikowa. niestety skrócona od Ogrodzieńca ponieważ o 18tej już zmrok. poziom trudności trasy "łatwa" - dyskusyjny jeśli nie jest się wyczynowcem.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta