Trasa Przasnysz-Krasnosielc

Dodano 17 maja 2023 przez rysowanie
Trasa Przasnysz-Krasnosielc
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

301144
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.0
  • Dystans: 52,2 km
  • Przewyższenie: 32,88 m
  • Suma podejść: 125,91 m
  • Suma zejść: 128,93 m
  • Data: 17 maja 2023
  • Lokalizacja: Przasnysz
1652877
Kościół pw. Świętych Klary i Józefa
Zespół klasztoru, dawniej Bernardynek, obecnie Kapucynek. Pochodzi z lat 1609-1616, budowę klasztoru ukończono w 1615 roku. Podczas II wojny światowej oba budynki zostały zamienione przez Niemców na więzienie, później spichlerz. W latach 80. XX w. dobudowane zostało nowe skrzydło klasztorne.
1652878
Kościół pw. Świętych Jakuba i Anny
Jeden z najpóźniejszych kościołów gotyckich w Polsce. Inicjatorem budowy zespołu klasztornego był brat św. Stanisława, chorąży ciechanowski Paweł Kostka. Budowa kościoła rozpoczęta została w 1588r. na miejscu dawnego kościoła szpitalnego św. Jakuba Apostoła. W 1923 r. kościół i klasztor otrzymało Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa – pasjonistów. Kontynuowali oni odbudowę kościoła i klasztoru ze zniszczeń wojennych. Po wojnie kościół był wielokrotnie remontowany. 26 września 1982 r. stał się ośrodkiem parafii św. Stanisława Kostki.
1652880
Przasnyski rynek (ratusz)
Ten klasycystyczny budynek, usytuowany jest pośrodku rynku. Wzniesiony został pod koniec XVIII wieku. Jest świadectwem historii miasta. W kolejnych okresach historii mieściły się w nim m.in. sąd, więzienie, posterunek żandarmerii, szynk, Urząd Stanu Cywilnego i Muzeum Historyczne.
W 2012r. zakończyła się rewaloryzacja ratusza, która pozwoliła przywrócić mu dawną świetność oraz rewitalizacja jego otoczenia co przyczynia się do ożywienia życia kulturalnego centrum miasta.
1652908
Kościół św. Stanisława Biskupa w Świętym Miejscu
Drewniany kościół z przełomu XIX i XX w. Wewnątrz znajduje się łaskami słynący obraz Matki Boskiej Bartnickiej. Według legendy krążącej po okolicznych miejscowościach w 1700 r. w koronie lipy we wsi Bartny Borek trzem dziewczynkom-pastuszkom objawiła się Matka Boska. W pobliżu lipy znajdowała się studnia, której woda miała cudowną moc i używano jej do celów leczniczych. Natomiast w miejscu objawienia zbudowano kapliczkę. Do miejsca tego licznie przybywali pielgrzymi.
1652909
Cmentarz w Świętym Miejscu
Znajduje się on w Parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W północno-wschodniej części znajduje się kwatera wojenna z czasów I wojny światowej.
1652912
Park Braci Warner
Bracia Albert, Sam i Harry urodzili się w Krasnosielcu w rodzinie żydowskiego pochodzenia. Czwarty z nich, Jacob urodził się w Kanadzie i używał imienia Jack Warner. W 1889 roku wraz z matką wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Niedługo po tym rozpoczęli działalność filmową. Kilka lat później posiadali już kilkanaście kin, zajmowali się dystrybucją i wynajmem filmów. W 1918r. założyli wytwórnię filmową „Warner Features”, którą 4 kwietnia 1923r. przekształcili w „Warner Bros”. Do dziś jest jedną z największych na świecie firm, która zrewolucjonizowała hollywoodzkie kino i na stałe zapisała w historii światowej kinematografii.
1652913
Kościół pw. Świętego Jana Kantego
Kościół położony jest w niewielkim parku, w którym rośnie kilka drzew będących pomnikami przyrody. Wybudowany został w 1792 r. Zaprojektował go w stylu neoklasycystycznym Hilary Szpilowski, finansowaniem budowy zajął się Kazimierz Krasiński, właściciel okolicznych dóbr, a akt jego konsekrowania miał miejsce w 1799 r. Świątynia posiada umieszczoną w widocznym miejscu zwieńczenia tarczę ozdobioną herbami Ślepowron, którym pieczętowali się Krasińscy i Topór.
1652916
Miejsce więzienia za czasów drugiej wojny światowej
Początki żydowskiego osadnictwa sięgają połowy XVIII wieku. w Krasnosielcu wśród 981 mieszkańców było 604 Żydów. Po wybuchu II wojny światowej część Żydów uciekła z Krasnosielca. Od razu po zajęciu miasteczka Niemcy dopuścili się licznych zbrodni. Zdarzenia te przeszły do historii jako „masakra w Krasnosielcu”. Niemcy zapędzali Polaków i Żydów do ciężkich prac. Przeprowadzali do synagogi, gdzie zostali rozstrzelani. Ciała zmarłych podpalano i grzebano w tym samym miejscu, w pobliżu mykwy.
1652918
Dwór Karwacz
Dwór wzniesiony w 1916 roku przez architekta Zygmunta Solackiego dla Stefana Wodzińskiego. Ponadczasowe klasycystyczne formy obecne w architekturze rezydencjonalnej jeszcze w okresie międzywojennym sprawiają, że dwór równie dobrze mógłby powstać z początkiem XIX wieku, w okresie świetności klasycyzmu. Obiekt przeszedł remont i funkcjonuje w nim hotel wraz z restauracją.
1652919
Przasnyska Strefa Gospodarcza
Największy, kompleksowo uzbrojony i dostępny dla inwestorów, w Sierakowie koło Przasnysza. Samorząd powiatowy uzbroił teren we wszelką niezbędną infrastrukturę techniczną: sieć energetyczną, przyłącze gazowe, oświetlenie, sieć telekomunikacyjną, kanalizację sanitarną i deszczową, wodociągi, drogi wewnętrzne i dojazdowe, ciągi pieszo-rowerowe. Cały teren Strefy jest objęty aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod działalność produkcyjną, handlową, usługi oraz działalność lotniczą.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta