Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek północny (TTR-N)

Dodano 27 grudnia 2010 przez Garmin
Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek północny (TTR-N)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1315
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 197 km
  • Średnia prędkość: -0,03 km/h
  • Przewyższenie: 103,43 m
  • Suma podejść: 806,37 m
  • Suma zejść: 747,97 m
  • Data: 14 września 2010
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Poznań - Okonek
1341
Baszta Halszki.png
Szamotuły - Baszka Halszki

SZAMOTUŁY - Dawny zamek Nałęczów Szamotulskich z 2 poł. XV w., przebudowany w pocz. XVI w przez Górków. Gotycki kształt odzyskał w latach 1976-89. Muzeum z wyposażeniem wnętrz zamkowych z XVI - XVIII w., bogata kolekcja ikon. W jednej z oficyn zamkowych z końca XVIII w. - muzeum ze zbiorami etnograficznymi.
Tzw. Baszta Halszki z XVI w. nazwana imieniem córki wojewody poznańskiego Łukasza Górki - Halszki z Ostroga, więzionej tu przez okrutnego ojca. W pobliskim spichrzu z XIX w. - wystawa archeologiczna z przedmiotami, pochodzącymi z terenów budowy gazociągu jamalskiego.
1342
DSC06737.png
Obrzycko - rynek

OBRZYCKO - zachowany dawny układ urbanistyczny z Rynkiem w kształcie trapezu, zabytkowymi domami murowanymi i szachulcowymi oraz barokowym ratuszem z 2 poł. XVII w. W jego płd. ścianie - renesansowe obramowanie okienne z XVI w, przybyłe z Portugalii z poł. XIX w.
1343
DSC06775.png
Czarnków - ratusz.

CZARNKÓW - zabudowa miejska ograniczona jest rzeką i krawędzią Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Na rynku - pl. Wolności - gotycki kościół św. Marii Magdaleny z 2 poł. XVI w. Obok - eklektyczny ratusz z poł. XIX w.
W Parku Staszica - pozostałości skoczni narciarskiej, tor saneczkowy i amfiteatr.
1344
DSC06818.png
Piła - Hotel "Rodło"

PIŁA - jedno z najbardziej "zielonych" miast w Wielkopolsce, z wszystkich stron otoczone rozległymi lasami. Postanowieniem Traktatu Wersalskiego miasto niemieckie, do Polski włączone dopiero w 1945 r. po ciężkich walkach, które praktycznie w całości zniszczyły cenną starówkę.
Neogotycki, jednonawowy kościół św. Stanisława Kostki z końca XIX w., pierwotnie ewangelicki; neobarokowy, trójnawowy kościół Świętej Rodziny z pocz. XX w. - ze sklepieniami kolebkowymi i ciekawym portalem nad fasadą; kościół św. Antoniego Padewskiego z 1929/30 r. z największym w Europie krucyfiksem, wyrzeźbionym z jednego kawałka drewna (wys. 7 m.). Przy ul. Browarnej - obecnie muzeum biograficzne z interesującą ekspozycją przyrodniczą.
Nad jez. Płotki, 7 km na płn. wsch. od Piły - duży ośrodek wypoczynkowy z kąpieliskiem.
1345
DSC06839.png
Jastrowie - most wysadzony pod koniec II wojny światowej.
TRANSWIELKOPOLSKA TRASA ROWEROWA - ODCINEK PÓŁNOCNY
Dystans: ok. 200 km
Trudność: w przeważającej części mało uczęszczane szosy asfaltowe, kilka odcinków piaszczystych; najtrudniejszy odcinek pomiędzy Piłą i Pleceminem
Oznakowanie: jednolicie zielone, zgodne ze standaryzacją PTTK.
Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy, skrzyżowanie ul. Jana Pawła II i Baraniaka
Koniec szlaku: Okonek, początek leśnej ścieżki rowerowo-dydaktycznej

Szlak wiedzie ze stolicy Wielkopolski do najbardziej na północ wysuniętej gminy w województwie wielkopolskim - Okonka. Mimo dość znacznego dystansu trasę pokonuje się łatwo, gdyż w większości prowadzi szosami o małym natężeniu ruchu samochodowego. Po drodze czekają nas jedynie nieliczne piaszczyste, terenowe odcinki. Najdłuższy z nich znajduje się pomiędzy Piłą i Pleceminem, jednocześnie jednak jest najciekawszy przyrodniczo.

Co warto zobaczyć:

KIEKRZ - do niedawna wieś, obecnie dzielnica letniskowa Poznania. Późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim jez. Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

SOBOTA - późnogotycki kościół Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.

PAMIĄTKOWO - duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego jez. Pamiątkowskiego - kąpielisko oraz pole biwakowe.

BABORÓWKO - pałac eklektyczny z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki.

SZAMOTUŁY - patrz - opis: foto

BRĄCZEWO - wieś z ładnym widokiem na Puszczę Notecką. Możliwość przejazdu mostem na nieczynnej linii kolejowej na drugi brzeg Warty, gdzie znajdują się: STOBNICA - położona u malowniczego ujścia rzeki Kończak (zabytkowy młyn) oraz osada PAPIERNIA z hodowlą zagrożonych gatunków zwierząt, wśród nich wilków, cietrzewi i głuszców. Ciekawa ścieżka przyrodnicza.

DANIELE - obiekt rekreacyjny Lasów Państwowych z drewnianym szałasem, miejscem na ognisko oraz parkingiem leśnym. Ścieżka dydaktyczna "Dębowy Las" w przyległym rezerwacie przyrody "Świetlista Dąbrowa".

OBRZYCKO - patrz - opis: foto
LUBASZ - późnobarokowy kościół Narodzenia NMP z poł. XVIII w., z 2 kaplicami i 2 wieżami oraz rokokowym wyposażeniem. Sanktuarium Maryjne - cudowny obraz MB Śnieżnej z XVI/XVII w. Nad jeziorem ośrodek wypoczynkowy i kąpielisko LIMOSINUS.

CZARNKÓW - patrz - opis: foto

TRZCIANKA - neobarokowy kościół św. Jana Chrzciciela z pocz. XX w.. Na ul. Żeromskiego Muzeum Regionalne. Na północ od miasta, nad otoczonym lasami jez. Sarcz - ośrodek wczasowy z kąpieliskiem oraz kompleks obiektów sportowych.

PIŁA - patrz - opis: foto

PŁYTNICA - w pobliżu wsi - dwuprzęsłowy kolejowy most na Gwdzie, którego przyczółek został wysadzony w 1945 r, przez wycofujące się wojska niemieckie. Filar mostu uległ znacznemu zniszczeniu.

TARNÓWKA - szachulcowy kościół poewangelicki Nawiedzenia NMP z 2 poł. XVIII z barokową wieżą. Wyposażenie wnętrza barokowe.

JASTROWIE - kilka kilometrów od miasta znajdują się fotogeniczne pozostałości wiaduktu kolejowego, wysadzonego w 1945 r.

PODGAJE - jedna z kilku elektrowni wodnych na Gwdzie, dzieło niemieckich inżynierów sprzed II wojny światowej.

OKONEK - niewielkie miasteczko nad rzeką Czarną. Neoromański kościół MB z poł. XIX w. ze współczesnym wystrojem wnętrza. Na szczycie Góry Tecławskiej (191 m n.p.m.), ok. 1 km a północ od miasta - wieża widokowa.


Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Okolice Poznania. Część północna
Okolice Poznania. Część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Wasza ocena: 3.7 (13 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
1 listopada 2015 kys30 napisał:
ładny opis, a sama trasa to niezłe wyzwanie :)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta