Szlak pieszo-rowerowy dookoła Jeziora Wigry

Dodano 3 stycznia 2017 przez plik GPX
Szlak pieszo-rowerowy dookoła Jeziora Wigry
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

90879
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 49,0 km
  • Czas trwania: 6 h 9 min
  • Średnia prędkość: 7,96 km/h
  • Przewyższenie: 43,74 m
  • Suma podejść: 489,33 m
  • Suma zejść: 489,33 m
  • Data: 2 stycznia 2017
  • Lokalizacja: Suwałki, Wigry, Stary Folwark, Czerwony Folwark
544891
Muzeum Wigier
544892
Jezioro Wigry z góry
544893
Zbliżamy się do Jeziora Wigry
544894
łodzie rybackie nad Jeziorem Wigry
544895
Dolina Czarnej Hańczy
544896
Miejsce wypoczynku
544897
Drewniane kładki
544898
Drewniane kładki
544899
Drogowskaz na szlaku
544900
Jezioro Wigry
544901
na wieży widokowej
544902
Odpoczynek na plaży i kąpiel w Wigrach
544903
Krystaliczna woda w Jeziorze Staw
544904
Śródleśne jeziorko o błękitnej wodzie
544905
Zmiana nawierzchni na szutoro-piaszczystą
544906
ciekawe miejsce wypoczynku
544907
ciekawe miejsce wypoczynku
544908
widok na Zatokę Wigierską
544909
miejsce wypoczynku
544910
Wyspy na Jeziorze Wigry
544911
Samoobsługowa, rowerowa stacja naprawcza
544912
Kolejny widok na Jezioro Wigry i piękne wyspy
544913
Koniec drogi asfaltowej, dalej szutry i trochę piachu
544914
Pasieka pszczół
544915
Krajobraz zmienia się na bardziej górzysty
544916
wzniesienia na horyzoncie
544918
Boćki ;)
544919
wzniesienia na horyzoncie
544920
drogowskaz na szlaku
544921
Przesmyk między jeziorami
544922
Muzeum i wystawa rybołówstwa nad Wigrami
544923
Pokameduński Zespół Klasztorny
544924
Pokameduński Zespół Klasztorny, wieża zegarowa
544925
Pokameduński Zespół Klasztorny, widok z wieży zegarowej
544926
Widok z wieży zegarowej na Jezioro Wigry
544927
Droga do Starego Folwarku
544928
Zachód słońca nad Jeziorem Wygry
Oznakowany kolorem zielonym, pieszo-rowerowy szlak wokół Jeziora Wigry nie tylko opasa największy podlaski akwen. To świetnie zaplanowana i wytyczona, krajoznawcza trasa umożliwiająca zagłębienie się w najpiękniejszych zakątkach Wigierskiego Parku Narodowego. Chcąc pokonać ją pieszo, najlepiej rozłożyć marszrutę na kilka dni. Znacznie sprawniej szlak pokonamy jednak na rowerze. W jeden dzień spokojnie można objechać jezioro robiąc liczne przerwy, to na wypoczynek na łonie natury, to na zwiedzanie. Na naszej trasie zobaczyliśmy: liczne wystawy dziedzictwa kulturowego w tym: Muzeum Wigier w Starym Folwarku, wystawę rybołówstwa w Czerwonym Folwarku oraz Pokameduński Zespół Klasztorny w Wigrach. Przemierzając południowy brzeg jeziora natknęliśmy się także na Wigierską Kolej Wąskotorową, której trasa zbliżona była do naszej.
Pętla umożliwia rozpoczęcie i zakończenie wycieczki w każdym miejscu na jej obwodzie, jednak faktyczny początek zlokalizowany jest w miejscowości Stary Folwark. Znajduje się tu także Muzeum Wigier oraz centrum informacji turystycznej, w której dowiedzieć się można o wszelkich atrakcjach na trasie i okolicach. Na miejscu otrzymaliśmy także mapę z przebiegiem szlaku oraz miejscami godnymi uwagi.

Opis szlaku i jego infrastruktury:

Szlak przebiega przez malownicze tereny leśne i rolnicze pokazując perłę suwalskich jezior z różnych perspektyw. Trzymając się zielonych oznakowań, jedziemy zarówno przy samym jego brzegu, jak i nieco dalej, podziwiając akwen z licznych wzgórz oraz platform widokowych. Jezioro Wigry oglądamy także ze specjalnych drewnianych kładek, które ułatwiają przedostanie się przez bagienne rejony Wigierskiego Parku Narodowego. Trasa jest bardzo urozmaicona, przecina bajkową dolinę Czarnej Hańczy oraz ukazuje inne jeziora wigierskie: Leszczewek, Muliczne, Okrągłe i Mulaczysko. Przemierzanie szlaku pozwala obcować z fascynującą przyrodą: ukwieconymi łąkami, mrocznymi borami świerkowymi oraz podmokłymi torfowiskami. Wycieczkę szlakiem warto wzbogacić o znajdujące się w pobliżu ścieżki edukacyjne, a przy tak słonecznym dniu jak nasz, skorzystać z okolicznych kąpielisk i zanurzyć się w czystych wodach Wigier.

Trasa, którą pokonaliśmy jest bardzo dobrym przykładem wzorcowo przygotowanego regionu pod kątem turystyki rowerowej. Na przebiegu szlaku napotkamy na zadaszone wiaty, bądź ławki, które zachęcają do odpoczynku. W trzech miejscach rozmieszczone zostały także samoobsługowe stacje napraw rowerów; pierwsza - zaraz na samym początku szlaku przy Muzeum Wigier, druga przy Leśniczówce Bryzgiel, oraz trzecia - przy wystawie rybołówstwa w Czerwonym Folwarku. Ponadto w niemalże każdej miejscowości, przez którą wiedzie trasa, funkcjonują sklepy oraz punkty gastronomiczne, w tym także restauracje z kuchnią regionalną, a że nie samym rowerem człowiek żyje, na koniec naszej wycieczki, tradycyjnie zasiadamy do stołu by spróbować lokalnych specjałów. Polecamy kartacze oraz babkę ziemniaczaną, a na deser przepyszny sękacz i maślankę wigierską do popicia.

Trudność szlaku:

Przejazd szlakiem dedykowany jest głównie dla użytkowników rowerów górskich. Na trasie oprócz odcinków asfaltowych i utwardzonych dróg gruntowych występują odcinki z trudno przejezdnymi leśnymi duktami. Ich podłoże wysłane jest wystającymi korzeniami drzew bądź kamieniami. Miejscami występuje także grząski piach, a to z pewnością znacznie utrudnia w jeździe rowerem turystycznym, nie mówiąc już o wyprawie z sakwami
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Suwalszczyzna
Suwalszczyzna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Suwałk i okolic regionu obejmuje cały obszar Suwalszczyzny: od Olecka na zachodzie do granicy państwowej na wschodzie. Znajdziemy tu szlaki kajakowe, trasy piesze, rowerowe, zabytki i inne atrakcje oraz infrastrukturę turystyczną.

Mapa Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy
Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia najatrakcyjniejszy turystycznie fragment Suwalszczyzny, obejmujący Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy. Zasięg mapy wyznaczają: Wiżajny na północy, Skajzgiry na zachodzie, Jezioro Blizno na południu oraz Pogorzelec...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
seal
9 sierpnia 2022 seal napisał:
Super trasa. Zrobiliśmy ją w 7 godzin z przerwą 45 minut na obiad. Obiad w restauracji przy muzeum Wigier. Polecam. Ceny raczej wysokie ale każdy znajdzie coś dla siebie. Co do trasy była dość wymagająca. Dość dużo podjazdów i zjazdów. Biorąc pod uwagę że jechaliśmy z dziećmi a najmłodszy miał 7 lat to była bardzo wymagająca ale do przejechania. Najlepsze były kładki nad bagnami i Czarną Hańczą. Zabrakło nam ścieżek edukacyjnych często spotykanych w innych rejonach i parkach narodowych. Podziękowania dla autora za świetne przygotowanie trasy.
dawid.nowax
25 lipca 2022 dawid.nowax napisał:
piękna malownicza trasa. pozycja obowiazkowa w tym regionie. podziękowania dla autora za opis trasy.
elganowii
5 czerwca 2017 elganowii napisał:
Pokamedulski, nie Pokameduński ;)
kys30
16 lutego 2017 kys30 napisał:
kapitalna trasa!
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta