Szlak Piastowski: odcinek wschód-zachód

Dodano 30 maja 2013 przez plik GPX
Szlak Piastowski: odcinek wschód-zachód
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

22335
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samochód
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 272 km
  • Przewyższenie: 67,85 m
  • Suma podejść: 471,35 m
  • Suma zejść: 505,93 m
  • Data: 30 maja 2013
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Włocławek
112056
Lubiń
Średniowieczne opactwo benedyktyńskie funkcjonujące tutaj do dziś! Pierwszą fundację klasztoru możemy łączyć z osobą Bolesława II Śmiałego (być może w 1076). Planowano znaczne założenie, jednak zapewne wygnanie Bolesława z kraju (1079) spowodowało zaniechanie prac budowlanych. Druga akcja fundacyjna miała miejsce za czasów Bolesława III Krzywoustego (1137-1138) za pośrednictwem rodu Awdańców. Konsekrowany w 1145 roku kościół to budowla jednonawowa z transeptem, zamknięta od wschodu trzema absydami. Kolejną rozbudowę kościoła, a zapewne i zabudowań klasztornych możemy łączyć z czasami Mieszka III Starego. Ostatnia romańska akcja budowlana przypada na wiek XIII, kiedy to wyburzono główną absydę i wybudowano proste zamknięte prezbiterium. Nadbudowano też drugą kondygnację z kaplicą, a dotychczasową klatkę schodową przy wieży zachodniej zastąpiono kwadratową wieżą.

W kościele znajduje się gotycka płyta nagrobna księcia Władysława Laskonogiego.

W pobliskiej wsi w XIII wieku powstał kościół pw. św. Leonarda.

W 2009 roku, na mocy rozporządzenia Prezydenta RP, zespół opactwa w Lubiniu został uznany za pomnik historii.
112057
Poznań
Piastowskie zabytki w Poznaniu najłatwiej zwiedzać, spacerując Traktem Królewsko-Cesarskim. Zarówno szlak turystyczny, jak i poszczególne zabytki zostały oznakowane w przestrzeni miasta. Wycieczkę można rozpocząć przy niewielkim kościółku św. Jana Jerozolimskiego na Komandorii. To jedna z najstarszych poznańskich świątyń, wzniesiona już w XII wieku przez Mieszka Starego. Książę ufundował ją dla zakonu joannitów. Bracia prowadzili szpital i sprawowali opiekę nad pielgrzymami i podróżnikami. Kolejny zabytek z epoki Piastów to kościół św. Małgorzaty na Śródce. Jednak najważniejsztm miejscem na piastowskiej mapie Poznania jest Ostrów Tumski. To wyspa na Warcie, która ponad 1000 lat temu była jedną z głównych siedzib pierwszych władców Polski. Książę Mieszko I wzniósł tutaj gród z potężnymi wałami obronnymi. Dla siebie i swojej żony Dąbrówki zbudował palatium z przyległą kaplicą.
W grodzie w 968 r. powstało pierwsze w polsce biskupstwo i katedra. Stała się ona nekropolią władców: 3 królów i 5 książąt. Mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego znajduje się obecnie w Złotej Kaplicy. W podziemiach katedry można zobaczyć relikty najstarszej katedry a także domniemaną misę chrzcielną i groby piastowskich władców. Zabytki z okresu początków państwowości znajdują się także w rezerwacie archeologicznym (ul. Posadzego), gdzie ekspoznowane są wały obronne grodu poznańskiego, a także w Muzeum Archidiecezjalnym (ul. Lubrańskiego), gdzie główną atrakcją jest legendarny miecz św. Piotra.
Pozostałe atrakcje piastowskie można obejrzeć już po drugiej stronie Warty - na obszarze Starego Miasta założonego w 1253 r. przez księcia Przemysła I i Bolesława Poboznego. Bracia sprowadzili do Poznania dominikanów i ufundowali dla nich kościół i klasztor (ul. Dominikańska). Ostatniemu z Piastów wielkopolskich - Przemysłowi II zawdzięczamy nie tylko próbę zjednoczenia rozbitego kraju, ale także dzisiejsze godło państwowe. To on jako pierwszy uznał białego orła jako oficjalny symbol państwa. Król ufundował kościół i klasztor dominikanek (ul. Masztalarska) oraz rozbudował swoją rezydencję na górze zamkowej (ul. Góra Przemysła).

Piastowskie dzieje miasta ukazuje także wystawa "Tu powstała Polska" w Muzeum Archeologicznym (ul. Wodna), ekspozycja w Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratusz), a także tzw. makiety dawnego Poznania (ul. Ludgardy). W budowie jest w chwili obecnej Centrum Historii Ostrowa Tumskiego poświęcone przeszłości katedralnej wyspy.
112058
Pobiedziska
Nazwa pochodzi od słowa " pobieda"- zwycięstwo. Źródła podają, że w pobliżu dzisiejszego miasteczka książe Kazimierz Odnowiciel stłumił " bunt Masława". Pobiedziska to miasto położone przy drodze nr.5 na trasie Poznań – Gniezno, bliskie sercu władców Polski. Według legendy w roku 1048 Kazimierz Odnowiciel, małej osadzie nadał nazwę Pobiedziska, natomiast w 1257 r. Przemysł I nadał jej prawa miejskie, a w 1423 Władysław Jagiełło ufundował kościół św. Ducha i szpital dla ubogich.

Mieszkańcy miasta włączyli się w udział w Powstaniu Wielkopolskim, 4 stycznia ruszył z miasta pierwszy oddział powstańczy aby wziąć udział w walkach o Inowrocław. Na rynku w Pobiedziskach 13 kwietnia 1919 roku odbyła się uroczysta przysięga (400 osób), odebrana przez generała Józefa Dowbora Muśnickiego i jego adiutanta Władysława Andersa, wśród księży znalazł się ówczesny wikariusz Pobiedzisk a późniejszy błogosławiony Michał Kozal.

Najcenniejszym zabytkiem Pobiedzisk jest ceglany kościół pw. Św. Michała Archanioła (początki z przełomu XIII i XIV w.), należący do najstarszych kościołów gotyckich w Wielkopolsce. W kościele na uwagę zasługują: obraz w ołtarzu przedstawiający św. Michała Archanioła z 1621 r., rzeźba Matki Boskiej Bolesnej z II połowy XV w. Na zewnętrznych murach świątyni jest ponad 1000 dołków, które powstawały w okresie XIV – XVI w.

Ważne wydarzenia i postacie związane z historią Pobiedzisk są upamiętnione pomnikami lub tablicami. Na rynku od 1986 r. stoi Pomnik Powstańców Wielkopolskich (autorstwa Juliana Boss-Gosławskiego). Na skwerze przed budynkiem Zespołu Szkół pomnik Kazimierza Odnowiciela. Tablica upamiętniająca Michała Kozala, błogosławionego męczennika, znajduje się przy budynku plebanii w którym mieszkał pełniąc funkcje wikariusza, przy kościele farnym. Na budynku poczty znajduje się tablica upamiętniająca inż. Antoniego Pallutha, urodzonego w Pobiedziskach wybitnego kryptologa, który przyczynił się do złamania tajemnicy „Enigmy”, nauczyciela m. in. M. Rajewskiego, H. Zygadlewskiego, J. Różyckiego.

Około 2 km na zachód od centrum znajduje się Skansen Miniatur, na niewielkim terenie zgromadzono miniatury budowli z rejonu Wielkopolski wykonane w skali 1:20. A tuż obok powstał gród-skansen Pobiedziska z replikami średniowiecznych machin bojowych i oblężniczych w naturalnej skali. Gród stanowi idealne miejsce do przeprowadzenia żywych lekcji historii, organizacji imprez lub po prostu ciekawego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.
112059
Ostrów Lednicki
Zespół osadniczy z X-XI wieku składający się z grodu, osad przygrodowych, przeprawy mostowej, nekropolii. Wewnątrz grodu pozostałości zespołu pałacowo-sakralnego – palatium, baptysterium, kościół. Jedna z rezydencji Piastów. Czas powstania pierwszego założenia grodowego określany na lata 20.-30. X wieku. Wówczas, w południowej partii wyspy powstał gród o średnicy wnętrza około 40m. Lata 60.-70. to moment znacznej przebudowy – powiększenie grodu, a także budowa obiektów pałacowych i sakralnych. W skład zespołu sakralno-rezydencjonalnego wchodzi też drewniany kościół, który powstał w północnej partii grodu, i być może jest pierwszą świątynią na obszarze domeny Piastów. Po jego zniszczeniu w latach 30. XI wieku obiekt odbudowano, a w jego wnętrzu posadowiono dwa grobowce w obudowie kamiennej.

Po kryzysie lat 30. rezydencja na Ostrowie Lednickim traci swoje prestiżowe znaczenie.

Na wschodnim brzegu jeziora (na terenie zwanym Małym Skansenem) znajduje się wiatrak - koźlak z 1585 roku (przeniesiony tu z Gryżyny k. Kościana), spichlerz z Maikowa (miejsce ekspozycji czasowych i zajęć edukacyjnych), chata podcieniowa z Imielna, oraz tzw. Skarbczyk (replika kościoła z poznańskiej Śródki) - miejsce czasowych wystaw.
112060
Gniezno
Pierwsza Stolica Polski, Miasto Świętego Wojciecha, położone na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, na siedmiu wzgórzach. Wzgórze Lecha, Góra Królewska staje się miejscem posadowienia grodu książęcego i trzech podgrodzi, który staje się centrum powstającego państwa polskiego. W roku 970 powstaje pierwsza świątynia, określana mianem " Matka Polskich Katedr". Tuż za jej murami zostaje pochowana żona Mieszka I, a w roku 999, w ołtarzu świątyni zostaje złożone ciało pierwszego polskiego świętego- Wojciecha. W roku 1000 do Gniezna przybywa Cesarz Niemiec Otton III Rudy, oddać cześć swojemu przyjacielowi - św. Wojciechowi i spotkać się z Bolesłąwem Chrobrym. Na odbywającym się Synodzie kościoła polskiego zostaje powołana do życia pierwsza na naszych ziemiach Stolica Arcybiskupia, w Gnieźnie z biskupstwami w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Pierwszym Arcybiskupem zostaje brat św. Wojciecha - Radzim Gaudenty. W 1025 roku katedra staje się miejscem koronacji pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II. Gniezno było świadkiem koronacji 5 pierwszych królów Polski. Katedra pw. Wniebowzięcia NMP, Sanktuarium św. Wojciecha, Najcenniejszy zabytek katedry to słynne romańskie " Drzwi Gnieźnieńskie" wykonane w IV ćwierci wieku XII, nazywane " Klejnotem Królestwa".
112061
Trzemeszno
Tradycja łączy to miejsce jako miejsce zamieszkania Św. Wojciecha w 996, a później pierwsze złożenie jego ciała w 997 r. Jednak kościół wraz z zespołem przyklasztornym związany jest z przybycie zakonu kanoników regularnych. Kościół i klasztor powstają w 2 ćw. XII wieku, zapewne z inicjatywy Bolesława III Krzywoustego. Około połowy wieku XII staje kościół, a pierwsze budynki klasztorne były zapewne drewniane. Murowane powstają dopiero w XIV wieku. Pierwotny kościół to murowana świątynia trójnawowa z transeptem. Prezbiterium było zamknięte absydą. Pod prezbiterium znajdowała się krypta. Od zachodu znajdowała się wieża, pozbawiona wejścia.
112062
Mogilno
Gród założony w wieku X. Zespół klasztorny benedyktynów – 2. poł. XI w.

Benedyktyńskie opactwo w Mogilnie powstało w okresie gdy, po kryzysie lat 30. XI wieku, w państwie Piastów chrześcijaństwo odbudowywało swoje struktury. Budowa kościoła oraz klasztoru zainicjowana została przez Kazimierza Odnowiciela około 1047 roku, a kontynuowana była przez jego następców. Proces budowy i rozbudowy obserwujemy przez kilka stuleci.

Kościół w Mogilnie stanął na terenie wcześniejszej IX-wiecznej osady, w miejscu gdzie od około X stulecia rozpoczął funkcjonowanie ośrodek grodowy. Pierwotny kościół był bazyliką trójnawową filarową z niskim transeptem. Posiadał dwie krypty i dwupoziomowe prezbiterium. Od wschodu bazylika zamknięta była trzema apsydami, a od zachodu zakończona była jednowieżowym masywem zachodnim. Początkowo zabudowa klasztorna była w znacznym stopniu drewniana.

Po pożarze z 1 połowy XIII wieku, jaki objął zarówno gród jak i zabudowę klasztorną, rozpoczęła się budowa klasztoru murowanego. W okresie od połowy XIII wieku aż po wiek XV założenie klasztorne podlegało rozbudowie i modyfikacji. Oprócz przebudowywania kościoła, pomieszczeń klasztoru, fortyfikacji rozbudowie poddano także zaplecze gospodarcze – powstały m.in. piekarnia, browar, a kolejne pomieszczenia otrzymywały urządzenia grzewcze. W ramach nowego systemu obwarowań powstał nowy most i brama wjazdowa, będąca jedną z najstarszych bram tego typu na ziemiach Piastów.

Od połowy XVII wieku obserwuje się powolny upadek opactwa. Jego barokowa odbudowa (z lat 1760-1797) odbyła się gdy klasztor popadł już niemal w ruinę.

W pobliżu rynku gotycki kościół św. Jakuba Starszego - Apostoła, patrona pielgrzymów. Na miejscowym cmentarzu mauzoleum ks. Piotra Wawrzyniaka – polskiego patrioty, nazywanego przez Prusaków "Polskim niekoronowanym królem", w pobliżu grób Salomei Glemp - matki Prymasa Józefa Glempa.
112063
Strzelno
Miasto, położone na Kujawach Białych, związane z legendą o Św. Wojciechu, który zmierzał tędy ku miejscu swej misji.

Na Wzgórzu św. Wojciecha dwie budowle sakralne. Granitowa rotunda św. Prokopa z XII wieku – jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na Szlaku Piastowskim. Rotunda z kwadratowym prezbiterium, cylindryczną wieżą i dwoma absydami. We wnętrzu romański ołtarz, grób fundatora?, od zachodu empora, z romańską kolumną, tworzącą biforium. Obok kościół pw. św. Trójcy, z barokową fasadą zachodnią. Kościół trójnawowy z transeptem (nawą poprzeczną) i kaplicami: św. Barbary, Norberta i Restytuta. Najcenniejszy zabytek, to słynne romańskie kolumny, odkryte w 1946 roku. Dwie z rzeźbą figuralną, przedstawiającą postacie ludzkie, symbolizujące cnoty, zalety oraz wady i przywary ludzkie, jedna ze spiralnym żłobkowaniem i kolejna z pozostałością polichromii. W transepcie Chrystus Ukrzyżowany, w otoczeniu apostołów i proroków oraz kilkaset relikwii. W zwieńczeniu ołtarza Chrystus Zmartwychwstały, a w antepedium Grób Chrystusa. Przed kościołem grupa głazów rappakiwi ze śladami warsztatu kamieniarskiego. Przy kościele znajdowały się zabudowania klasztoru Norbertanek, sprowadzonych do Strzelna w II poł. XII wieku.

W rynku, na jednej z kamienic tablica poświęcona wybitnemu fizykowi amerykańskiemu Albertowi Abrahamowi Michelsonowi, urodzonemu w Strzelnie.
112064
Inowrocław
Stolica Kujaw Zachodnich, historyczna stolica księstwa i województwa inowrocławskiego. Miasto położone na bogatych złożach soli kamiennej (ok. 2 mld ton) .Na Białej Górze kościół romański pw. NMP z XII wieku, z dwoma prostokątnymi wieżami, z surowym wnętrzem. Wewnątrz na ołtarzu głównym wykuta w granicie rzeźba z 1380 roku „Uśmiechniętej Madonny”, na pn ścianie kamiennej świątyni widoczne tajemnicze płaskorzeźby - masek ludzkich i zwierzęcych – „diabelskich”. Być może są to starsze wyobrażenia wykorzystane w budowli sakralnej, a być może pochodzą z czasów jej budowy i miały pełnić funkcje apotropeiczne.

. Na południe od rynku kościół św. Mikołaja, który w roku 1397 był miejscem spotkania królowej Polski św. Jadwigi z Mistrzem Zakonu Krzyżackiego.

Od 1875 roku Inowrocław staje się miastem uzdrowiskowym. W parku zdrojowym zbudowano tężnie, wykorzystujące miejscowe złoża soli. Dodatkowo w mieście znajduje się Muzeum im. Jana Kasprowicza, urodzonego w Szymborzu.
112065
Kruszwica
Miasto nad Gopłem, największym jeziorem Pojezierza Gnieźnieńskiego. Historyczny gród związany z początkami polskiej państwowości mieszczący się na półwyspie Rzępowskim. U nasady półwyspu ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Z czasów świetności zamku widoczne są fragmenty murów, zrekonstruowany most zwodzony oraz najbardziej charakterystyczna 32 metrowa wieża, nazywana Mysią Wieżą a poprzez legendę łączona z okrutnym księciem Popielem, którego zjadły myszy.

Na drugim brzegu jeziora znajduje się kolegiata romańska św. św. Piotra i Pawła, zbudowana w latach 1120-1140. Jeden z najlepiej zachowanych kościołów romańskich w Polsce. Jest to bazylika trójnawowa, z pięcioma absydami, w kształcie półwalców nakrytych półstożkami. We wnętrzu strop płaski, drewniany, z niebiańskim sklepieniem w prezbiterium i absydach. Nad wejściami portale, wsparte na kolumnach z prostokątnymi kapitelami. Na murach zewnętrznych tajemnicze znaki, m.in. " wirujący krzyż".

W rynku kościół św. Teresy, na planie krzyża greckiego, nakryty kopułą.
112066
Płowce
Miejsce prawdopodobnej bitwy między wojskami księcia Władysława Łokietka a Krzyżakami. Do bitwy miało dojść 27 września 1331 roku.

W miejscu bitwy znajduje się pomnik. Po raz pierwszy bitwę upamiętniono w XIX wieku, kiedy w 1881 roku powstał tu pomnik, z wyrytymi nań słowami przypisywanymi Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi: R-u 1331 d. 27 Wrzes. za Władysława Łokietka, króla polsk. miejsce sławne zwycięstwem nad Krzyżakami odniesione i pochowaniem rycerzów polskich wraz z 2000 Krzyżakami tu pod Płowcami poległych. 1818 r. J.B.

Pomnik został zniszczony podczas I wojny światowej. W rocznicę 600-lecia zwycięskiej bitwy okoliczna ludność usypała kopiec, który również został zniszczony podczas II wojny światowej. Obecny pomnik mający postać 22 m obelisku powstał w 1961 roku.
112067
Brześć Kujawski
Dawna siedziba książąt kujawskich z linii Piastów. Od XIII wieku ważny ośrodek obronny oraz miejsce ważnych wydarzeń politycznych czasów średniowiecza. Miejsce wielokrotnych pertraktacji z Krzyżakami, tu ogłaszano wyroki papieskie związane z tym konfliktem. Rodzinne miasto Władysława Łokietka.

W mieście pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego, fragmenty murów obronnych, oraz kościół z początków XIV wieku o starszej zapewne metryce.

W dniu 27 września 2008 roku, w rocznicę zwycięstwa pod Płowcami, odsłonięto pomnik Władysława Łokietka.
112068
Włocławek
Prawdopodobna siedziba biskupstwa włocławskiego od początków XII wieku. Obecna katedra zbudowana została w stylu gotyckim. Poprzedzały ją wcześniejsze budowle – drewniana pw. św. Jerzego, zastąpiona w połowie XIII wieku murową świątynią pw. Wniebowzięcia NMP. Losy pierwszej nie są dziś dokładnie znane, natomiast druga została spalona w czasie najazdu krzyżackiego w XIV wieku. Dzisiejszy wygląd świątynia zyskała w 1340 roku.
Turystyczna trasa znana pod nazwą Szlak Piastowski jest najstarszą tego typu trasą w Polsce. I chyba nikt nie ma wątpliwości, iż leży ona na obszarze Wielkopolski, części Kujaw i Pałuk. Jej przebieg łączy najważniejsze obiekty i zabytki naszej historii związanej z początkami państwa polskiego. Jako określenie trasy turystycznej nazwa Szlak Piastowski po raz pierwszy pojawiła się w 1938 roku w publikacji „Przewodnik po Wielkopolsce” autorstwa Jana Kilarskiego. Początkowo wiodła ona z Poznania przez Gniezno, Mogilno, Kruszwicę do Inowrocławia. U podstaw stworzenia trasy wycieczkowej znanej jako Szlak Piastowski stanęła wiedza historyczna i świadomość, że to właśnie na tych terenach powstawały zręby państwowości polskiej. To na obszarach wokół Gniezna Piastowie rozpoczęli budowę swojej domeny, a w konsekwencji państwa.

Oprócz obiektów z czasów Piastów na omawianej trasie turystycznej znajdują się zabytki starsze i młodsze z kolejnych okresów historycznych. Wszystkie prezentowane obiekty świadczą, iż państwo Piastów nie jest tworem zawieszonym w historycznej próżni. Człowiek działał na tym terenie, rzeźbiąc krajobraz kulturowy na długo przed pojawieniem się tutaj Piastów. A ich spadek przejęty przez następców rozwija się do dziś.

Wzrost zainteresowania, a tym samym większy ruch turystyczny na szlaku odnotować można w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Na ożywienie zainteresowania zabytkami znajdującymi się na tym terenie miały wpływ bez wątpienia przygotowania do obchodów 1000-lecia chrztu Polski, które odbyły się w roku 1966. W ramach ich realizacji prowadzono szereg spektakularnych archeologicznych badań wykopaliskowych. Z jednej strony stały się one doskonałym miejscem nauki dla ówczesnych studentów archeologii, pozwoliły na tworzenie naukowego podejścia archeologii do przedmiotu badań, dały podwaliny współczesnym badaniom wykopaliskowym. Z drugiej strony uatrakcyjniły sam szlak, odsłaniając nowe, nieznane dotąd obiekty, a dzięki zabiegom konserwatorskim i aranżacyjnym umożliwiły dostęp do najważniejszych zabytków z czasów Piastów.

Odkrywane, rekonstruowane, rewaloryzowane obiekty, nie tylko z czasów piastowskich, zaczęto chętnie oglądać zwłaszcza ze względu na ich dużą wartość historyczną dotyczącą początków Polski. Stały się także atrakcjami turystycznymi i miejscami rekreacji. Podczas prowadzonych badań dochodziło do spektakularnych odkryć, których znaczenie trudno przecenić. Pozyskane wówczas zabytki i stworzona dokumentacja są do dziś materiałem źródłowym dla rozmaitych opracowań oraz ciągłych analiz.

Już w XIX wieku teren, na którym położony jest Szlak Piastowski był miejscem licznych wizyt, odwiedzin, był tematem opracowań naukowych, a na ich kanwie powstały prace literackie, romantyczne wizje poetyckie. W tym okresie najczęściej odwiedzano okolice Poznania, Gniezna, ale także Ostrów Lednicki, Kruszwicę, jak również Strzelno czy Inowrocław.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Szlak Piastowski
Szlak Piastowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje...

Mapa Kujawy - mapa atrakcji turystycznych
Kujawy - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Krajoznawcza mapa Kujaw z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w postaci grafik. Mapa Kujawy to doskonała propozycja szczególnie dla turystów, którzy podróżują samochodem.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
3 czerwca 2013 boulinek11 napisał:
Ciekawy, opis. troche obszerny ale chyba warto przyczytac.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta