Szlak ikon - Dolina Sanu

Dodano 13 maja 2014 przez plik GPX
Szlak ikon - Dolina Sanu
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

40799
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.4
  • Dystans: 54,1 km
  • Przewyższenie: 213,12 m
  • Suma podejść: 485,77 m
  • Suma zejść: 495,49 m
  • Data: 13 maja 2014
  • Lokalizacja: Polska, podkarpackie, Sanok
236354
Sanok - Muzeum Historyczne w Sanoku.
W jego salach wyeksponowanych jest 106 ikon, z ok. 700 posiadanych przez muzeum. Posiadana przez placówkę kolekcja jest największą w Polsce.
236355
Cerkiew Świętej Trójcy w Międzybrodziu
Murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Międzybrodziu na turystycznym Szlaku Ikon. Cerkiew została zbudowana w 1901 r., w miejscu starszej, drewnianej cerkwi, która spłonęła w 1866 r.
236356
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyrawie Solnej
Kościół katolicki w parafii Rozesłania Apostatołów w Mrzygłodzie. Budynek służył jako cerkiew greckotatolicka pw. św. Jana Chrzciciela do roku 1946 r.
236357
Mrzygłód
To malownicze, dawne miasteczko, w którym czas się zatrzymał. Mrzygłód słynie z zespołu zabudowy, która oddaje w miniaturze układ średniowiecznego miasta
236358
Cerkiew Soboru Najświętszej Maryi Panny w Hłomczy
Drewniana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Hłomczy. Została zbudowana, w miejscu starszej drewnianej cerkwi, w 1859 r, natomiast odnowiona w 1910 r.
236359
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łodzinie
Kościół katolicki w parafii Rozesłania Apostatołów w Mrzygłodzie. Budynek służył jako cerkiew greckotatolicka pw. Najświętszej Maryi Panny do roku 1946 r.
236360
Ulucz - najstarsza, drewniana cerkiew w Polsce
Ulucz - najstarsza, drewniana cerkiew w Polsce p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego - zbudowana w 1510 r. Wchodziła w skład zespołu klasztornego bazylianów. Obecnie filia MBL w Sanoku. Położona na szczycie stromego, owianego legendami wzgórza "Dębnik", na północnym krańcu wsi.
236361
Dobra - dawna cerkiew parafialna grecko-katolicka
Dawna cerkiew parafialna grecko-katolicka p.w. św. Mikołaja, drewniana, zbudowana w 1879 r. obecnie kościół filialny rzymsko-katolicki p.w. Podwyższenia Krzyża; przed cerkwią stoi trójkondygnacyjna obronna brama - dzwonnica z XVII w. z kaplicą na piętrze oraz dzwonami z 1624 i 1625 r.
236362
Kościół Chrztu Pańskiego w Siemuszowej
Kościół Chrztu Pańskiego w Siemuszowej – Drewniany budynek został wzniesiony w 1841 jako cerkiew greckotatolicka pw. Przemienienia Pańskiego. Po roku 1946 r. służy katolikom.
236363
źródło: www.gminasanok.pl
236364
źródło: www.gminasanok.pl
Piesze, czy rowerowe wędrówki wyznaczone biało-niebieskim szlakiem, to wspaniała możliwość, aby zobaczyć najwspanialsze zabytki sztuki sakralnej. Szlak biegnący Doliną Sanu jest szlakiem dydaktycznym (znakowany na niebiesko) i prowadzi z Sanoka do najstarszej drewnianej cerkwi w Polsce (w Uluczu). Łączna długość szlaku wynosi 70 km i umożliwia zwiedzenie 10 cerkwi i 2 muzeów. Szlak można pokonywać pieszo, konno, rowerem górskim, szosowym, oraz płynąc doliną Sanu. Główne atrakcje turystyczno - krajoznawcze tego szlaku to:

Sanok - Muzeum Ikon mieści się w sanockim zamku, pierwotnie był to ruski gród, na którego miejscu stanął kazimierzowski zamek gotycki, który został przebudowany w latach 1523 1548, w stylu renesansowym. W jego salach wyeksponowanych jest 106 ikon, z ok. 700 posiadanych przez muzeum, reszta zostanie wyeksponowana po zakończeniu remontu pozostałych pomieszczeń.

Sanok - katedra - Prawosławna cerkiew katedralna p.w. Św. Trójcy, siedziba biskupa Diecezji Przemyskiej i Nowosądeckiej, murowana, zbudowana w 1784 r.

Sanok - Muzeum Budownictwa Ludowego - Skansen zajmuje powierzchnię 38 ha, prezentuje ok. 120 obiektów architektury drewnianej z terenu Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Pogórzy, m.in. cerkiew z Ropek 1801 r., z Grąziowej 1731 r., z Rosolina 1750 r., kościół z Bączala Dolnego 1667 r.. Skansen posiada również około 500 ikon z których część znajduje się w wyżej wymienionych cerkwiach zaś pozostałe są wyeksponowane w oddzielnym budynku. Sanocki skansen jest największą tego typu placówką w Polsce.

Międzybrodzie - dawna cerkiew parafialna grecko-katolicka p.w. Trójcy Św. murowana, wzniesiona w latach 1899 - 1900, obok której znajduje się grobowiec rodziny Kulczyckich w kształcie piramidy.

Tyrawa Solna - drewniana cerkiew p.w. Jana Chrzciciela, zbudowana w 1837 r. Obecnie użytkowana jako kościół rzymsko-katolicki.

Hłomcza - cerkiew grecko-katolicka p.w. Soboru NMP, drewniana, wzniesiona w 1859 r. W latach 1946-1960 użytkowana przez kościół rzymsko-katolicki, następnie przez cerkiew prawosławną a od 1991 r. odbywają się tam nabożeństwa obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Łodzina - dawna cerkiew filialna grecko-katolicka pod wezwaniem Narodzenia NMP, wzniesiona w 1743 roku, obecnie kościół filialny rzymsko-katolicki. Obok cerkwi piękny stary dąb.

Dobra Szlachecka - dawna cerkiew parafialna grecko-katolicka p.w. św. Mikołaja, drewniana, zbudowana w 1879 r. obecnie kościół filialny rzymsko-katolicki p.w. Podwyższenia Krzyża.

Ulucz - najstarsza, drewniana cerkiew w Polsce p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego, zbudowana w 1510 r. Wchodziła w skład zespołu klasztornego bazylianów. Obecnie filia MBL w Sanoku. Położona na szczycie stromego, owianego legendami wzgórza "Dębnik", na północnym krańcu wsi.

Siemuszowa - drewniana, filialna cerkiew grecko-katolicka p.w. Przemienienia Pańskiego, zbudowana w 1841 r. Obecnie użytkowana jako kościół rzymsko-katolicki.

Sanok - Olchowce - dawna cerkiew parafialna p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego, drewniana, wzniesiona w 1844 r. Obecnie użytkowana przez kościół rzymsko-katolicki.

źródło: www.gminasanok.pl
Trasę poleca
Urząd Gminy w Sanoku

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo...

Mapa Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy...

Mapa Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie. Rok wydania 2023

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Jacek833
10 marca 2015 Jacek833 napisał:
Nawet dla samego skansenu w Sanoku warto wybrać się w taką trasę.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta