Szklarska Poręba - Szrenica - Szklarska Poręba

Dodano 18 czerwca 2017 przez aplikację Android
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

101873
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 19,9 km
  • Czas trwania: 7 h 52 min
  • Średnia prędkość: 2,53 km/h
  • Przewyższenie: 1 008 m
  • Suma podejść: 25 311 m
  • Suma zejść: 25 296 m
  • Data: 18 czerwca 2017
599235
Schronisko Kamieńczyk
Schronisko Kamieńczyk położone jest tuż przy wodospadzie Kamieńczyka (27 m wys. najwyższy w Sudetach).
Pierwsze prywatne schronisko górskie, wybudowane po II wojnie światowej przez Janinę i Jerzego Sieleckich w 1997 roku.
Znajduje się przy głównym szlaku na Szrenicę. Wspaniała baza wypadowa w górne partie Karkonoszy, na wycieczki piesze, rowerowe. W pobliżu dużo tras narciarstwa zjazdowego jak i biegowego.
599237
Schronisko na Hali Szrenickiej
Schronisko Na Hali Szrenickiej − wysokogórskie schronisko turystyczne w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy.

Schronisko położone jest na wysokości 1195 m n.p.m. na środku Hali Szrenickiej w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, pomiędzy dwoma szczytami: Kamiennikiem i Szrenicą.
599240
Widok na szlak
599243
Węzeł szlaków
599246
Węzeł szlaków
599249
Szrenica
Górujący nad miastem szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa Kolej Linowa Na szczycie znajduje się znane schronisko górskie „Szrenica” , a wierzchołek góry pokryty jest granitowym gołoborzem. Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką, panują tu warunki śniegowe takie, jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m., co wybitnie sprzyja funkcjonowaniu dobrej infrastruktury narciarskiej. 20 km nartostrad na zboczach Szrenicy oraz cały zespół wyciągów od lat przyciąga do Szklarskiej Poręby amatorów białego szaleństwa. Szrenica jest również rewelacyjnym punktem widokowym na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie. Obok ciekawe grupy skalne – Końskie Łby, Szronowiec, Trzy Świnki.

Dojście: szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki) lub dla mniej wytrwałych wjazd wyciągiem krzesełkowym i dojście ok. 10 min. łącznikiem czarnym. Północne i wschodnie zbocza Szrenicy trawersuje szlak zielony z Hali Szrenickiej przez Końskie Łby do schroniska Pod Łabskim Szczyte
599252
Schronisko na Szrenicy
Schronisko na Szrenicy – wysokogórskie schronisko turystyczne w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy.

Schronisko położone jest na wysokości 1362 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na szczycie Szrenicy.

Schronisko na Szrenicy to duży masywny murowany budynek zbudowany na kopulastym szczycie Szrenicy, 60 m powyżej głównego grzbietu Karkonoszy. Należy do największych wysokogórskich schronisk w Karkonoszach
599255
Widok
Widok ze szczytu Szrenicy na schronisko
599257
Widok
Widok na żleb pod pod szczytem Szrenicy
599260
Trzy Świnki
Trzy Świnki – grupa zamczysk skalnych położona w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy, znajdująca się na południowych stokach Szrenicy. Wysokości 8 m. Granit skałki jest gęsto poprzecinany żyłami aplitu, które są gdzieniegdzie spękane w regularną kostkę podobną do szachownicy
599263
Węzeł szlaków
599265
Węzeł szlaków
599268
Węzeł szlaków
599273
Tablica informacyjna
599276
Widok
Kładka na szlaku Mokra Droga Zejście ze Szrenicy do schroniska pod Łebskim SZczytem
599279
Świerk
Świerk na granicy regla lasu iglastego a regla kosodrzewiny
599283
Węzeł szlaków
Węzeł szlaków pod Łebskim Szczytem
599286
Schronisko pod Łebskim Szczytem
Schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem” (niem. Alte Schlesische Baude) – schronisko górskie w Karkonoszach w woj. dolnośląskim na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Najbliższe miasto to Szklarska Poręba.

Schronisko rozlokowane jest na hali pod Łabskim Szczytem na krawędzi Łabskiego Kotła i na wysokości 1168 m n.p.m. Teren porasta bogata roślinność, między innymi kosodrzewina, jarzębina, borówka czernica, wrzos. Z rzadkich roślin alpejskich: ciemiężyca zielona. Dzięki obfitości roślin żyje tu wiele gatunków owadów.
599289
Węzeł szlaków
599291
Widok
Górski potoczek
599293
Widok
Ujęcie wody z górskiego potoku
599298
Węzeł szlaków
599301
Paśnik
Paśnik dla zwierzyny płowej
599304
Widok
599307
Różanecznik
Różanecznik, azalia, rododendron – rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego ok. 1000 gatunków. W stanie naturalnym występują głównie w Azji, w mniejszej ilości w obydwu Amerykach i w Europie.
599308
Rzeźba
Plenerowa wystawa rzeźby
Tym razem proponuje całodniową wyprawę w Karkonosze.
Pierwsze kroki kierujemy w stronę wodospadu Kamieńczyka i znajdującego się tam schroniska
Trasa z początku łatwa, dopiero przed samym Kamieńczykiem zaczyna się nieco bardziej stromy odcinek z bardzo niewygodnymi kamieniami ułożonymi na sztorc – czas dojścia to ok. 25 min.
Będąc już na miejscu warto skorzystać z możliwości wejścia do wąwozu pod sam wodospad – obowiązkowe kaski, uwaga na metalowe, miejscami śliskie i ażurowe schody. Trud wspinaczki odwdzięczy się nam pięknym widokiem na najwyższy (27 m) po polskiej stronie Karkonoszy wodospad.
Warto też zwrócić uwagę na widoczną z tarasu za schroniskiem panoramę Gór Izerskich ze szczytem Wysoki Kamień (1058 m n.pm.) i schroniskiem
Następnie kierujemy się czerwonym szlakiem w stronę Hali Szrenickiej. Zaraz za wodospadem jest budka, gdzie należy wykupić bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Po drodze, w połowie trasy, znajdziemy jedno miejsce do wypoczynku z małym zbiornikiem retencyjnym (gdzie latem królują żaby).

Po ok. godzinie i 15 minutach marszu dochodzimy do schroniska na Hali Szrenickiej (1195 m n.p.m.). Warto tu odpocząć przez chwilę przed dalsza podróżą podziwiając panoramę Gór Izerskich
Po około 30 minutach marszu (w dużej części po równiej drodze szutrowej) dochodzimy do Schroniska i szczytu Szrenica (1362 m npm.). Mamy stąd rewelacyjną panoramę zarówno na polskie jak i czeskie Karkonosze, Szklarską Porębę, Jelenią Górę, zamek Chojnik
Ze schroniska na Szrenicy udajemy się w kierunku Łabskiego Szczytu – można skorzystać ze skrótu i tuż poniżej schroniska skręcić w lewo między kosodrzewinę – prowadzi tamtędy ścieżka (legalna), która doprowadzi nas do szlaku – oczywiście można standardowo pójść czerwonym szlakiem (zajmie nam to ok. 10 minut dłużej) ale za to przejdziemy obok Trzech Świnek, granitowych bloków skalnych o ciekawych kształtach.
Po ok. 10 minutach marszu dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Można tutaj udać się do Czech lub prosto w kierunku Łabskiego Szczytu, lecz my wybieramy zielony szlak w lewo, nieco w dół i kierujemy się przez Szrenickie Mokradła do schroniska pod Łabskim Szczytem. Malownicza trasa, chwilami po drewnianych pomostach, prowadzi nas łagodnie w dół – dojście do schroniska zajmuje ok. 1 godziny.Ze schroniska pod Łabskim Szczytem (1168 m.n.p.m) roztacza się wspaniały widok na Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską., Góry Izerskie.
Ze schroniska mamy dwie możliwości powrotu do Szklarskiej Poręby – żółtym szlakiem lub niebieskim rozwidlenie ok. 200 m
Szlaki: czerwony, zielony, niebieski
Czas przejścia: ok. 7-9 h

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na...

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
karkucik
6 czerwca 2021 karkucik napisał:
Super trasa! z tym że nam wyszło niecałe 18km w 6h, bez pośpiechu. dzięki!
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta