Spływ Tanwią

Dodano 15 października 2010 przez Garmin
Spływ Tanwią
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1100
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Kajak
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 13,5 km
  • Czas trwania: 8 h 42 min
  • Średnia prędkość: 1,54 km/h
  • Przewyższenie: 76,42 m
  • Suma podejść: 642,15 m
  • Suma zejść: 684,44 m
  • Data: 30 sierpnia 2009
  • Lokalizacja: Polska, lubelskie, Rebizanty
169
Ujście Jelenia
w tym miejscu łączą się wody rzeki Jeleń z Tanwią.
819
DSC_0007.png
Szumy, szypoty, małe wodospady na rzece Tanew.
820
PICT0005.png
Kolejne progi wodospady.
821
PICT0009.png
Kolejne wodospady zwane szypotami.
822
PICT0007.png
Zdjęcie zrobione z poziomu kajaka.
823
PICT00022.png
Po spływie trzeba załadować kajaki na przyczepkę.
Bardzo trudny odcinek rzeki Tanew. Praktycznie podczas całego spływu nie ma możliwości skrócenia, zrezygnowania z trasy. Jest to bardzo zarośnięty odcinek Tanwi z wieloma powalonymi drzewami. Niektóre powalone w poprzek rzeki drzewa można pokonać pod konarami. Niestety przez większość trzeba kajak przenieść, przeciągnąć. Utrudnieniem jest często głębokość rzeki która sięga niekiedy do 1,5 m. Rzeka wije się w śród lasów i pól tworząc przepiękne meandry. Na meandrach tych często tworzą sie łachy piasku na których często kajak osiada. Nie należy się jednak zniechęcać przed tym spływem. Wytrwały turysta, nawet kajakarz amator na pewno sobie poradzi z tym spływem. Należy się jednak zabezpieczyć w nieprzemakalne torby na aparaty i telefony komórkowe gdyż niemal pewne jest że uda się podczas spływu przemoczyć wszystkie ubrania do suchej nitki.
Tanew jest rzeką z źródłami na wysokości 290m n.p.m o długości 113 km. Bieg swój Tanew rozpoczyna z pod Wielkiego Działu jednego najwyższych wzniesień polskiej części Roztocza. W okolicy misiowości Pary Tanew stanowiła granicę zaborów Galicji i Kongresówki. Od miejscowości Rebizanty rzeka wkracza na teren Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, zarazem opuszcza Roztocze i wpływa na Kotlinę Sandomierską. To właśnie tu rozpoczyna się najpiękniejszy odcinek rzeki objęty ochroną w postaci rezerwatu " Nad Tanwią" Rezerwat ten został utworzony w 1954 roku. Głównym celem ochrony jest zachowanie naturalnego krajobrazu doliny rzeki. Osobliwością rezerwatu są 24 progi skalne na odcinku około 400 merów które tworzą serię małych wodospadów (maksymalnie do 30cm) zwane ty Szumami, Szypotami. Po rozpoczęciu spływu w końcowym odcinku rezerwatu czekają nas kolejne szumy z których nie łatwo jest spłynąć wiec trzeba wyjść z kajaka. Ciekawym miejscem an trasie spływu jest zaznaczony przeze mnie waypointem jest ujście rzeki Jeleń do Tanwi. Na rzece Jeleń występuje najwyższy na Roztoczu wodospad zwany "Jelonkiem który mierzy około 1,5m wysokości. Nieopodal tego miejsca znajduje się wzgórze zwane "Kościołkiem" najprawdopodobniej było to pierwotnie grodzko wczesnośredniowieczne. Miejsce to owiane jest wieloma legendami. Pewne jest jednak że w XVIII wieku istniał tu monastyr i cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Bazylego, pod koniec wieku Bazylianie opuścili to miejsce i przenieśli się do monastyrze koło Werchraty. W 1796roku cerkiew została rozebrana a cześć wyposażenia została przeniesiona do pobliskiego Suśca. Obecnie na kościołku znajduje się pomnik mówiący że w czasie okupacji znajdowało się tu Komenda AK Obwodu Tomaszów Lubelski. Dalej trasa spływu pro szadzi niemal wyłącznie przez piękne lasy Puszczy Solskiej. W dolinie rzeki spotkać możemy wiele objętych ochroną roślin a także ptactwa wodno - błotnego. Dlatego też bezwzględnie należy zachować podczas spływy cisze. Po około 13 km spływu dotrzemy do mostu znajdującego się w pierwszej miejscowości i zarazem ostatniej naszego spływu. Są to Borowe Młyny - niewielka osada leśna, powstała po II wojnie światowej na miejscu dawnej wsi Głuchy. We wsi na uwagę zasługuje duży kamienny krzyż ustawiony na pamiątkę tolerancji religijnej z 1905 roku. Tu kończymy nasz spływ, ewentualnie zaczynamy kolejny etap.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Roztocze
Roztocze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej...

Mapa Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia
Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i...

Mapa Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo...

Wasza ocena: 4.2 (10 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Taz77
16 lutego 2018 Taz77 napisał:
właśnie miałem pytac czy nawet sugerować że przez rezerwat raczej nie powinniśmy robić spływów,. Ok wydarzyło się i nie ma gdyba c czy krzyczeć. Ale dobrze by było przyszłych adeptów kajakarstwa odwieść od tego.
d.halasa
1 marca 2017 d.halasa napisał:
Aktualny link : http://www.traseo.pl/trasa/splyw-kajakowy-po-tanwi-trasa-paary-huta-szumy
d.halasa
28 lutego 2017 d.halasa napisał:
Przyłączam się do apelu stokrotki21 o nie pływanie po rezerwacie Nad Tanwią i zapraszam do zapoznania się z trasą dostępną dla turystów , która kończy się przed rezerwatem. link do opisu http://www.traseo.pl/trasa/splyw-kajakowy-trasa-paary-huta-szumy
boulinek11
19 października 2012 boulinek11 napisał:
Splyw przez polska dzungle
stokrotka21
24 listopada 2011 stokrotka21 napisał:
Wszystko ładnie wygląda tylko mam prośbę aby przyjrzeć się fragmentowi tekstu który sami państwo umieściliście cytuję "Rezerwat ten został utworzony w 1954 roku. Głównym celem ochrony jest zachowanie naturalnego krajobrazu doliny rzeki. Osobliwością rezerwatu są 24 progi skalne na odcinku około 400 merów które tworzą serię małych wodospadów (maksymalnie do 30cm) zwane tu Szumami, Szypotami". Obserwuję co się dzieje gdy kajaki płyną po tych wodospadach. To że psują się kajaki to jedno ale to że za 10 lat nie będzie już tych wodospadów to ważniejsza sprawa. Proszę ewentualnych chętnych do wzięcia tego pod uwagę. Najlepiej spływać od Paar do Rebizantów a potem od Borowych Młynów dalej, ale z pominięciem rezerwatu. Bardzo Państwa o to proszę.
faramka
2 lipca 2011 faramka napisał:
Posiadasz własny kajak czy korzystałeś z usług jakiejś firmy? Myślę nad spływem Tanwią właśnie na tym odcinku dla grupy ~10os.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta