Sławięcice i Ujazd

Dodano 5 marca 2019 przez plik GPX
Sławięcice i Ujazd
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

141539
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.5
  • Dystans: 113 km
  • Czas trwania: 9 h 2 min
  • Średnia prędkość: 12,52 km/h
  • Przewyższenie: 168,1 m
  • Suma podejść: 1 574,5 m
  • Suma zejść: 1 563,3 m
  • Data: 3 marca 2019
  • Lokalizacja: Bytom, Zabrze, Gliwice, Kędzierzyn-Koźle, Ujazd
800821
Pomnik martyrologii więźniów
800822
Krematorium
800823
budynek krematorium
Krematorium wyposażone w piec opalany olejem, który umożliwiał jednoczesne spalanie dwóch ciał. Producentem pieca była firma H.Kori GmbH z Berlina. Krematorium powstało po włączeniu obozu w struktury Auschwitz III.
800824
Schron przeciwlotniczy typu Sazgitter
wybudowane do ochrony przed nalotami alianckimi na zakłady paliwowe
800835
kolejny schron
dla pracowników szpitala przyzakładowego fabryki paliw.
800836
schron, wejście środkowe
800837
Wnętrze schronu
Najczęściej spotykany wariant schronu składający się z 2 komór na 99 osób każda, połączonych przelotnią z dwiema dodatkowymi przelotniami na obu jego krańcach. Założeniem konstrukcji schronu typu Salzgitter była odporność na bezpośrednie trafienie bombą burzącą o wagomiarze do 1000 lb. Uzyskano to poprzez specjalną konstrukcję ze zbrojonego betonu o grubości 2,50 m z komorami schronowymi o owalnym kształcie, który ułatwiał rozpraszanie energii wybuchu bomby.Od wewnątrz komory schronowe wyłożone były drewnianymi deskami w celu zapobieżenia powstawaniu odprysków betonu.
800838
napisy w zadziwiające dobrym stanie jak na 75 lat
coś w stylu "Podczas alarmu lotniczego pobyt w wejściach jest zabroniony. Polecenia dowódcy obrony przeciwlotniczej podlegają natychmiastowemu wykonaniu"
800839
kolejne napisy
800840
schrony obserwacyjne
cały teren usiany takimi schronami, na drugim planie ruiny szpitala przyzakładowego
800841
piwnice szpitala
800842
schron
Schron należący do szpitala Betriebekrankenhaus. Wg niepotwierdzonych informacji w schronie był umieszczony generator prądotwórczy.
800845
przy schronie - jakieś resztki infrastruktury
800846
Mały Belweder
Sławięcice. Pawilon ogrodowy wybudowany został w latach 1716-1720 przez hrabiego Adolfa Magnusa von Hoyma . Późnobarokowa budowla była elementem całego kompleksu ogrodów francuskich i angielskich. Coś tam bąkaja w którymś tam kościele, że hrabina Cosel była tu więziona.
800847
mały Belweder
niestety kolejny fajny zabytek powoli niszczeje
800848
mozaika przy wejściu
jak zwykle komuś sie spodobały kamyczki
800849
Ruina mauzoleum
Sławięcice. Ruina mauzoleum właścicieli sławięcickich dóbr - rodziny Hohenlohe-Ingelfingen Mauzoleum pochodzi z XVIII w.
800851
Ruiny mauzoleum
800852
Ruiny zamku w Ujeździe
Zamek w Ujeździe - początki warowni w tym miejscu sięgają XII w. Najpierw jako siedziba biskupów wrocławskich, później rodów szlacheckich i magnackich. Czasy świetności ma już zdecydowanie za sobą.
800853
ruiny zamku
800854
wewnątrz
Wewnątrz. Niestety po częściowym wzmocnieniu murów zamku reszta czeka na odnowienie. Czy doczeka?
800855
wzmocnienia i platforma widokowa na zamku
800856
Historia zamku w Ujeździe
800857
cd
Wycieczka rowerowa organizowana przez Wycieczki Rowerowe Śląsk. Odwiedzony były niemiecki obóz ciężkiej pracy przymusowej dla Żydów, późniejsza filia obozu koncentracyjnego Auschwitz III oraz schrony przeciwlotnicze i ruiny szpitala przyzakładowego zakładów paliwowych Oberschlesische Hydrierwerke AG Blechhammer w kędzierzyńskich Sławięcicach. Materiały źródłowe http://bitwaobenzyne.eu/ . Odwiedzone również inne zabytki Sławięcic oraz ruiny zamku w Ujeździe. Trasa nawet i na szosę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Góra Świętej Anny
Góra Świętej Anny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar naniesiony na mapę Góry Świętej Anny przedstawia dużo większy obszar niż jej tytuł, ograniczona jest miejscowościami: Strzeleczki, Walce, Kędzierzyn-Koźle, Toszek i Opole. Na mapie zaznaczono: szlaki piesze oraz rowerowe (mają podane...

Mapa Powiat raciborski
Powiat raciborski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta