Śladami Cystersów

Dodano 3 sierpnia 2021 przez plik GPX
Śladami Cystersów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

222638
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 9,0 km
  • Czas trwania: 1 h 37 min
  • Średnia prędkość: 5,55 km/h
  • Przewyższenie: 23,4 m
  • Suma podejść: 130,6 m
  • Suma zejść: 124,8 m
  • Data: 24 sierpnia 2020
  • Lokalizacja: Rusocin – Żukczyn – Łęgowo
1255740
Brama wjazdowa do dawnego majątku von Tiedemann
Zespół dworsko - parkowy należącym od połowy XVIII wieku z małą przerwą aż do 1945 roku do rodziny von Tiedemann. Obecnie nie ma możliwości wejścia na teren.
1255741
Mini ZOO
Mini ZOO miejsce przyjazne dla dzieci. Możliwość bliskiego kontaktu z licznymi zwierzętami.
1255742
Miejsce do odpoczynku.
Wiata , ławki , boisko
1255743
Dom Młynarza w Żukczynie
1255744
Elektrownia wodna na rzece Kłodawa
Jedyna elektrownia wodna na rzece Kłodawa
1255745
Dom Młynarza & Rybie Żeberko Restauracja
1255746
W drodze do Łegowa
1255747
W drodze do Łęgowa
1255748
Dom szachulcowy w Łęgowie
Budynek o konstrukcji szkieletowej wypełniony murem pruskim. Parterowy, przykryty dachem naczółkowym. Na osi elewacji frontowej dwuosiowy ryzalit.
1255749
Kościół św. Mikołaja w Łęgowie
Pierwsza świątynia wybudowana na początku XV wieku została zburzona w wyniku działań wojennych. Szybką ją odbudowano. Gruntownie przebudowana w formie istniejącej do dnia dzisiejszego z inicjatywy o. Ivo Rowendera, cystersa i proboszcza parafii w połowie XVIII wieku. Wystrój wnętrza w stylu barokowym. W centralnej części głównego ołtarza znajduje się sprowadzony w okresie urzędowania o. Ivo obraz Matki Bożej Łęgowskiej.
1255750
Kościół św. Mikołaja w Łegowie
W centralnej części głównego ołtarza znajduje obraz Matki Bożej Łęgowskiej ( wprowadzony w 1794 roku ).
1255751
Ojciec Ivo Rowender
Pochodzący z Braniewa zakonnik, autor książek , przeor zakonu cystersów w Oliwie, od października 1741 roku proboszcz w parafii pw. Św. Mikołaja w Łęgowie. Z jego inicjatywy w latach 1743-1748 przebudowano ( a mówi się że na nowo zbudowano ) świątynie. W XVIII wieku dzięki staraniom ojca Ivo powstaje tzw. Bractwo Matki Boskiej Bolesnej oraz Bractwo Różańcowe. Zmarł w 1765 roku. Został pochowany w krypcie znajdującej się w przedsionku kościoła.
Pomorski Szlak Cysterski. Drogi: utwardzone ( asfalt, betonowe płyty, kostka ) , nieutwardzone ( szutrowe ) . Teren pagórkowaty ( niewielkie wzniesienia ). Trasa dla każdego. Obfitująca w atrakcje i miejsca godne zwiedzania. Rusocin - zespół dworsko-parkowy z folwarkiem należącym od połowy XVIII wieku z małą przerwą aż do 1945 roku do rodziny von Tiedemann. Obecnie teren jest własnością prywatną i nie ma możliwości wejścia na teren dawnego majątku. Żukczyn - Zwierzaki Nad Potokiem – Mini ZOO. Dom Młynarza oraz młyn wodny ( obecnie budynek podzielony na dwie części. W pierwszej znajduje się restauracja, drugą zajmuje prywatna jedyna elektrownia wodna na Kłodawie ). Łęgowo – kościół św. Mikołaja ( XV wiek ) , grób proboszcza , budowniczego kościołów w Łęgowie i Różanach o. Iwo Rowendera. Budynek o konstrukcji szkieletowej wypełniony murem pruskim, szachulcowy budynek gospodarczy.
Perełką trasy jest kościół św. Mikołaja w Łegowie. Trzeba ją zobaczyć. Niewątpliwie jedną z najciekawszych postaci związanych z kościołem jest ojciec Ivo Rowender. Pochodzący z Braniewa zakonnik, autor książek , przeor zakonu cystersów w Oliwie, od października 1741 roku proboszcz w parafii pw. Św. Mikołaja w Łęgowie. Z jego inicjatywy w latach 1743-1748 przebudowano ( a mówi się że na nowo zbudowano ) świątynie. W XVIII wieku dzięki staraniom ojca Ivo powstaje tzw. Bractwo Matki Boskiej Bolesnej oraz Bractwo Różańcowe. Zmarł w 1765 roku. Został pochowany w krypcie znajdującej się w przedsionku kościoła.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta