Ruciański Las na skróty

Dodano 29 marca 2024 przez plik GPX
Ruciański Las na skróty
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

342080
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.5
  • Dystans: 960 m
  • Przewyższenie: 15,79 m
  • Suma podejść: 82,5 m
  • Suma zejść: 81,1 m
  • Data: 4 września 2023
  • Lokalizacja: Ruciane-Nida
1799122
Plan ścieżki
Na tablicy rozrysowany jest przebieg trasy spacerowej w dwóch wariantach - 1-kilometrowej (którą właśnie rozpoczynasz) oraz dłuższej, 3,5-kilometrowej.
1799123
Gdy płonie las
Co roku w polskich lasach dochodzi do około 3,5 tysięcy pożarów na łącznej powierzchni ponad 5 tysięcy hektarów. Niestety w większości przypadków (90%) winę za to ponoszą ludzie i ich nieodpowiedzialne zachowanie. Ochrona lasów przed pożarem jest głównym celem współpracy pomiędzy leśnikami a naszą strażą pożarną. Szybki i sprawny dostęp do miejsca poboru wody podczas pożaru lasu jest podstawą do przeprowadzenia skutecznych działań gaśniczych. Punkty czerpania wody wraz z placami manewrowymi pozwalają na efektywne zabezpieczenie pobliskich drzewostanów oraz budynków przed pożarem.
1799124
Dąb
Według starosłowiańskich wierzeń dąb został stworzony jako pierwsze drzewo. W Wyobrażeniach tych, dąb korzeniami sięgał piekieł, a konarami wspierał niebo. Bogowie obrali sobie jego koronę jako siedzibę. Dąb jest symbolem mocy, nieśmiertelności, siły.

Dąb Gniewko, ponad trzystuletni pomnik przyrody zmarł w 2002 roku. Ze względów bezpieczeństwa został ścięty. Pień drzewa jednak pozostał na miejscu, będąc dalej widocznym elementem obiegu materii, dając dom zwierzętom, owadom i rzadkim grzybom.
1799125
Jezioro Guzianka Wielka
Po lewej stronie podziwiać możesz piękno jeziora Guzianka Wielka oraz portu Rucianego-Nidy. Jest to polodowcowy zbiornik wodny o powierzchni około 65 hektarów, długości 2,6 kilometra oraz maksymalnej głębokości 25,5 metra. Jezioro łączy się z jeziorem Nidzkim oraz Guzianką Małą.
1799126
Pomnik przyrody
Przy wejściu do lasu zobaczysz jeden ze starych dębów, będący pomnikiem przyrody.
1799127
Ochrona lasu
Las jest narażony na szkodliwe działanie wielu czynników, zarówno ze świata przyrody
żywej (szkodliwe owady, grzyby, człowiek) jak i nieożywionej (wiatr, śnieg, mróz, susza,
pożary). Dlatego konieczna jest nieustanna obserwacja stanu zdrowia drzewostanów.
Odpowiednio wczesne wykrycie przyczyny choroby pozwala zastosować we właściwym
czasie i zasięgu skuteczne zabiegi ochronne.

Ochrona drzewostanów przed szkodliwymi owadami jest jednym z najważniejszych działań
leśników w zakresie ochrony lasu. Obserwacje, na podstawie których prognozuje się masowe
występowanie szkodliwych owadów, przeprowadza się m.in. przy użyciu następujących
urządzeń:
-- pułapek feromonowych - znajdujący się w środku feromon zwabia określony gatunek
owada do pułapki. Owady liczy się, a następnie niszczy;
-- pułapek klasycznych - ścięte w określonym czasie i miejscu drzewa pozostawia się do chwili
zasiedlenia przez owady. Owady także liczy się i niszczy, a drzewa wywozi z lasu.
1799128
Ścieżka
1799129
Ścieżka
1799130
Ścieżka
1799131
Piętrowa budowa lasu
Z tablicy dowiesz się o podziale piętrowym lasu, składającym się z runa leśnego (krzewinki, rośliny zielne, grzyby), podszytu (krzewy - leszczyna, kruszyna), podrostu (młode drzewa) i piętra drzew wysokich (najstarsze i najwyższe sosny, świerki, dęby).
1799132
Las o charakterze naturalnym
Dawno temu, kiedy człowiek nie prowadził gospodarki w celu masowego wykorzystania drewna, lasy wyglądały zupełnie inaczej. Drzewa miały naturalny pokrój, bardziej rozłożysty, rosły w mniejszym zwarciu, skład gatunkowy był urozmaicony. O takim lesie można powiedzieć, że był to las naturalny. Ten las dookoła jest zbliżony w swoim charakterze do naturalnego. Rośnie tu wiele gatunków drzew w różnym wieku i różnej wysokości: potężne przeszło 300-letnie dęby, obok nich w górze dominują ponad 200-letnie sosny, gdzieniegdzie pojawiają się świerki. Dolne warstwy drzewostanu tworzą lipy, graby, dęby, brzozy i świerki. W lesie tym jest bardzo duża ilość martwych drzew w różnym stopniu rozkładu. Leśnicy gospodarujący w tym drzewostanie starają się nie naruszać jego równowagi.
1799133
Ścieżka
1799134
Ścieżka
1799135
Ścieżka
1799136
Bartnik
Parking przy leśniczówce Dębowo zdobi drewniana rzeźba.
1799137
Zabytkowa Wyłuszczarnia Nasion im. Zdzisława Borońskiego
Wyłuszczarnia, datowana na rok 1892, od początku zajmowała się przemysłowym łuszczeniem szyszek sosny w celu pozyskania jej nasion. Po wyłuszczeniu nasion, są one pozbawiane skrzydełek, a następnie oczyszczane, co zajmuje 24 godziny. Obiekt ten nie jest niestety dostępny do samodzielnego zwiedzania, jednak Nadleśnictwo Maskulińskie co jakiś czas organizuje wycieczki.
Ścieżka dydaktyczna Nadleśnictwa Maskulińskiego nazwana "Ruciański Las. Szlakiem starych dębów". Trasa w wersji skróconej mierzy 1 km i pozwala podziwiać jezioro Guzianka Wielka z panoramą portu w Rucianem-Nidzie oraz las ze starymi drzewami i pomnikami przyrody. Trasa wyposażona w tablice edukacyjne. Prowadzi w większości po terenie osłoniętym przed słońcem.

Trasa bierze swój początek na małym parkingu na przeciw zabytkowej Wyłuszczarni Nasion w Rucianem-Nidzie. Znajdziesz tutaj tablicę obrazującą przebieg ścieżki oraz dwie inne, z których dowiesz się o ciekawostkach dotyczących lasów i ich drzew. Stąd wkroczysz w las, gdzie miniesz jeden ze starych dębów będących pomnikiem przyrody oraz otaczające tereny podmokłe. W trakcie spaceru zapoznasz się także z 3 innymi tablicami informacyjnymi. Po wyjściu z lasu przejdziesz przez piękną łąkę oraz parking koło Leśniczówki Dębowo, a kontynuując spacer chodnikiem, dotrzesz do punktu, w których rozpocząłeś spacer.

Jeśli masz więcej czasu, wybierz się na spacer po pełnej trasie ścieżki, którą znajdziesz na Traseo pod nazwą Ruciański Las.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie
Wielkie Jeziora Mazurskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe,...

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta