ROWEREM WOKÓŁ POGORII

Dodano 7 sierpnia 2011 przez plik GPX
ROWEREM WOKÓŁ POGORII
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

4705
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 26,6 km
  • Średnia prędkość: 11,3 km/h
  • Przewyższenie: 52 m
  • Suma podejść: 244 m
  • Suma zejść: 240 m
  • Data: 7 sierpnia 2011
  • Lokalizacja: Polska, śląskie, Dąbrowa Górnicza
16848
zbiornik wodny Pogoria II
16849
umocnienia - bunkry
szereg umocnien - bunkry
16850
Parking
16851
Parking
16852
Parking
widok na Pogorię IV
16853
molo przy Pogorii III
16854
Parking
16855
Wypożyczalnia sprzętu wodnego
Wypożyczalnia sprzętu wodnego - rowerki, kajaki, łodki, deski do windserfingu
16856
Parking
16857
domki letniskowe, osrodki wypoczynkowe, pola namiotowe przy Pogorii I
16858
plażą miejska nad zbiornikiem Pogoria I
16859
Parking
16860
Parking
16861
Hodowla Koni
Huculandia prowadzi hodowlę własnych koni rasy huculskiej.
To bardzo spokojne i łagodne konie, idealne do jazdy.

Nie ma większej frajdy niż kontakt z żywym zwierzakiem :)

Fundacja "HUCULANDIA"
w DĄBROWIE GÓRNICZEJ
ul. Ratanice 15a
DĄBROWA GÓRNICZA - RATANICE

TELEFONY
TEL. +48 032 2611106
tel.kom.: +48 032 609552383
INTERNET
E-mail: huculandia@o2.pl
16862
Mini ZOO
16863
ścieżka rowerowa - szlak zielony
16864
widok na zbiornik w oddali kominy Huty Katowice
16865
widok z trasy
16866
widok z trasy
16867
widok z trasy
16868
Plaża nad zbiornikiem
wycieczka rowerowa wokół zbiorników wodnych Pogoria...

Zbiornik Pogoria I - zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w zlewni cieku Pogoria powstały na przełomie lat 30. i 40. XX wieku (lata 1938-1943).Linia brzegowa ma długość 4 km. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność ok. 3,6 mln m3, przy czym głębokość średnia wynosi 4,8 m, a maksymalna 7,8 m.Zbiornik spełnia funkcje przyrodnicze i krajobrazowe, wraz z otoczeniem służy również ochronie przyrody. Pierwszy użytek ekologiczny utworzono w lipcu 1993 roku pod nazwą „Pogoria I” (ochroną został objęty obszar rozciągający się w południowo-wschodnim sektorze jeziora - jest to pas przybrzeżny o długości około 150 m i szerokości około 80 m porośnięty szuwarem trzcinowym o dogodnych warunkach do życia i rozmnażania się wielu gatunków ptaków wodno-błotnych, a także pełni funkcję tarliska dla ryb), drugi natomiast to „Młaki nad Pogorią I” jako niezatopiony fragment dawnego poziomu eksploatacyjnego (utworzony w maju 1996 r. w pobliżu osiedla Pogoria dla zachowania rzadkich siedlisk torfowiskowych z unikatową w kraju roślinnością młak i mszystych moczarów). Zaplecze w postaci bazy noclegowej i gastronomicznej a także towarzyszącej, decyduje o znaczeniu turystyczno-rekreacyjnym zbiornika. Jest miejscem uprawiania wędkarstwa i żeglarstwa, a także nadwodnego wypoczynku na bazie kąpielisk przy licznych ośrodkach wypoczynkowych lub urządzonych kąpielisk miejskich.

Zbiornik Pogoria II - zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w zlewni cieku Pogoria utworzony w latach 1976-1978 po przystosowaniu i napełnieniu wodą nie zasypanej części piaskowni Gołonóg II. Linia brzegowa ma długość 2 km. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność ok. 0,5 mln m3, przy czym głębokość średnia wynosi 1,9 m, a maksymalna 2,6 m.Zbiornik spełnia ważne funkcje przyrodnicze i krajobrazowe, wraz z otoczeniem służy również ochronie przyrody. W maju 1996 roku pod nazwą „Pogoria II” na powierzchni 40 ha utworzono użytek ekologiczny dla ochrony biocenoz nadwodnych i bagiennych z bogatą awifaunąW obrębie użytku zwracają uwagę niektóre osobliwości florystyczne, podkreślające nie tylko przyrodniczą, ale i edukacyjną wartość całego obszaru. Znaczenie społeczno-gospodarcze zbiornika i jego otoczenia sprowadza się do możliwości uprawiania spacerów rekreacyjnych i dydaktycznych, wędkarstwa oraz sportów rowerowych na obrzeżach zbiornika, przy czym w obrębie całego akwenu obowiązują liczne zakazy.

Zbiornik Pogoria III - zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w zlewni cieku Pogoria pochodzący z lat 70. XX wieku (lata 1973-1975).Linia brzegowa ma długość 6 km. Jezioro poeksploatacyjne ma pojemność 12 mln m3, przy czym głębokość średnia wynosi 5,8 m, a maksymalna ok. 16 mZbiornik spełnia funkcje przyrodnicze i krajobrazowe mimo statusu rezerwowego źródła wody do celów przemysłowych (pobór wody na szerszą skalę zaniechany od połowy lat 90. XX w. był przyczyną wahań stanów wody o amplitudzie przekraczającej 1 m). Posiada słabo rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, a także towarzyszącą, co nie przeszkadza pełnić funkcji turystyczno-rekreacyjnych. Jest miejscem uprawiania wędkarstwa, żeglarstwa, sportów wodnych i nurkowania. W obrębie zbiornika objętego tzw. strefą ciszy zorganizowano kąpieliska, trasy rowerowe, szlaki spacerowe z możliwością uprawiania sportów. Pogoria III jako największy akwen w zlewni Pogorii III posiada również niewielkie znaczenie przeciwpowodziowe.

Zbiornik Kuźnica Warężyńska - zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w dorzeczu Czarnej Przemszy utworzony w 2005 roku w miejscu zlikwidowanej piaskowni o nazwie „Kuźnica Warężyńska”. Zbiornik nieoficjalnie bywa nazywany zbiornikiem Pogoria IV. Linia brzegowa ma długość ok. 13 km przy czym głębokość maksymalna wynosi do 23 m.Zbiornik jest zasilany wodami Czarnej Przemszy od północnej strony czaszy i do tej samej rzeki kierowane są wody odpływające z tego zbiornika przez urządzenia zrzutowo-upustowe zlokalizowane na południowo-zachodnim brzegu. Istnieje również możliwość upustu wód ze zbiornika do położonego w sąsiedniej zlewni zbiornika Pogoria III przez łącznik o charakterze grawitacyjnym.Oprócz znaczenia przyrodniczego i krajobrazowego zbiornik spełnia ważne zadania przeciwpowodzioweJest także przeznaczony do pełnienia funkcji turystyczno-rekreacyjnych, chociaż na razie nie posiada bazy noclegowej, gastronomicznej i towarzyszącej (poza urządzeniami turystycznymi w postaci szlaków spacerowych i traktów rowerowych). Jest miejscem uprawiania wędkarstwa i nadwodnego wypoczynku na bazie nieformalnych kąpielisk i spontanicznie organizowanych miejsc plażowania.

opisy zaczerpnięte z Wikipedii

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta