Rekreacyjnie alternatywną trasą do Ludwikówki

Dodano 24 sierpnia 2017 przez aplikację Android
Rekreacyjnie alternatywną trasą do Ludwikówki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

108501
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.2
  • Dystans: 17,0 km
  • Czas trwania: 1 h 41 min
  • Średnia prędkość: 10,04 km/h
  • Przewyższenie: 83 m
  • Suma podejść: 585 m
  • Suma zejść: 647 m
  • Data: 24 sierpnia 2017
  • Lokalizacja: Goczałkowice
630540
Brama Wybrańców
Brama Wybrańców, zwana również budynkiem „Warty”. Niegdyś główny wjazd na teren zamku, usytuowany w południowo-zachodniej części rynku.



Budynek wzniesiony został w 1687 roku przez budowniczego Consilio Miliusa na zlecenie ówczesnego właściciela zamku, Baltazara Promnitza, w miejscu dawnej, XV-wiecznej wartowni z mostem zwodzonym przez fosę. Mieściły się tu pomieszczenia straży zamkowej. Żołnierze do straży, wybierani przez Promnitzów spośród chłopów z podległych im włości, byli nazywani właśnie „wybrańcami”. Pszczyńscy „wybrańcy” strzegli zamku do 1875 roku.

Jest to budynek murowany z cegły, otynkowany, parterowy, z załamanym w kierunku południowym skrzydłem, łączącym go z oficyną i okrągłą basztą. Dach trójspadowy, kryty dachówką. Na osi brama przejazdowa sklepiona kolebkowo-krzyżowo, ujęta kamiennym, boniowanym portalem, zamkniętym półkoliście. Nad nim, od strony rynku ujęty w wolutowe spływy, flankowany pilastrami szczyt z kamienną płytą z łacińskim napisem zawierającym chornostych z datą budowy oraz kamienne płyty z herbami ówczesnych właścicieli Pszczyny – Baltazara Promnitza i Emilii Agnieszki Saskiej. Napis na płycie głosi:



„OMNIPOTENS COELI, TERRAE PELAGIQVE CREATOR EXCVBIIS POSTES FVLCIAT HOSCE SVIS”,



co znaczy: „Wszechmocny nieba, ziemi, morza Twórca niech wartą swoją tejże bramy strzeże„.
630541
zamek, Pszczyna
Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka w Pszczynie (niem. Pless) na Górnym Śląsku, powstała w XI lub XII w., od tego czasu wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.
630542
Ludwikowka
Rezydencja „Ludwikówka” (po niem. Schloss Ludwigswunsch), mająca formę okazałego dworu szlacheckiego, wzniesiona została na początku XIX w. dla Ludwika Anhalt-Köthen-Pless, przedstawiciela rodu władającego w owych czasach Pszczyną. Autorem projektu był nadworny architekt rodziny, Wilhelm Push. Budowla ma charakter klasycystyczny. Ludwik Anhalt (żyjący w latach 1783–1841) był najmłodszym synem Fryderyka Erdmanna Anhalta. Mieszkał na stałe w tutejszym dworze, aż do momentu objęcia w 1830 r. władzy w Księstwie Pszczyńskim. Także później „Ludwikówka” była najczęstszym miejscem jego pobytu, stając się także ośrodkiem pszczyńskiego życia dworskiego. Nieopodal wytyczono także drogę konną, która wiodła do innego obiektu książąt - zameczku myśliwskiego w Promnicach. Murowana budowla wzniesiona została na planie prostokąta. Jej parterowy budynek, posiadający mieszkalne poddasze, jest zwrócony frontem w stronę południowego zachodu. Główna elewacja jest dziewięcioosiowa, a z jej lica wysunięty jest piętrowy ryzalit z portykiem posiadającym cztery toskańskie kolumny, które podtrzymują trójkątny, spłaszczony przyczółek z kartuszem herbowym. Pod portykiem znajduje się wąski taras z prowadzącymi nań z obu stron schodami. Tylna elewacja jest jedenastoosiowa i posiada środkowy, trójosiowy ryzalit z czterema wydatnymi pilastrami oraz niskim, trójkątnym szczytem. Dach z lukarnami pokryty jest płytkami łupkowymi. Obecnie pałac stanowi własność prywatną i nie ma możliwości jego zwiedzania.
630543
staw
nieopodal Ludwikówki
630544
ku pamieci
Andrzeja Janko.
Ofiarował pieniądze na pszczyński park

Pod koniec ubiegłego roku wpłynęło do Urzędu Miejskiego pismo wystosowane przez przyjaciół Andrzeja Janko. Andrzej Janko, mieszkaniec naszej gminy, pośmiertnie przeznaczył kilkanaście tysięcy złotych na wzbogacenie różnorodności botanicznej parku pszczyńskiego.
630545
groby Hochbergów
W pszczyńskim parku, niedaleko zamku i kapliczki "Bądź Wola Twoja", ponad stawem, wznosi się wzgórze porośnięte starymi drzewami. Na jego szczycie zobaczyć można grobowiec otoczony żelaznym ogrodzeniem. To groby Hochbergów. Pod skromnymi nagrobkami pochowano księcia Hansa Heinricha XV władającego Pszczyną w latach 1907-38 oraz jego syna Bolka. Miało to być tymczasowe miejsce ich pochówku, przed przeniesieniem do głównej siedziby rodowej w Książu, jednak zawierucha wojenna i czasy powojenne nie pozwoliły na to, więc ostatni właściciele Pszczyny pozostali tu już na zawsze.
630546
kapliczka bądź wola Twoja
Na samym skraju terenów zielonych, na rogu ulic Wojska Polskiego i Bielskiej, stoi niewielka kapliczka Bądź wola Twoja, zwana tak od umieszczonego na obrazie napisu. Jest budowlą kwadratową, nakrytą czterospadowym dachem. Warto zobaczyć także obrazy olejne znajdujące się w niszach ściennych, m.in. Matkę Boską z Dzieciątkiem, Zdjęcie z krzyża oraz obraz ze wspomnianym napisem.

Kapliczka stanęła w XVIII w. w miejscu starszej, podobno tam, gdzie uciekającego z Polski króla Henryka Walezego - który na wieść o śmierci brata, króla Francji Karola IX, chciał udać się do Paryża, by objąć po nim królestwo - dogonił wojewoda krakowski Andrzej Tęczyński, błagając monarchę, by wrócił do Krakowa. Król miał odpowiedzieć właśnie słowami: „Bądź wola Twoja", myśląc o swym przeznaczeniu i powrocie do francuskiej ojczyzny.
630547
zagroda żubrów
pokazowa
630548
cmentarz wojenny
pod Trzema Dębami.
630562
zagroda żubrów
Pszczyna
630563
pokazowa zagroda żubrów
Pszczyna
630564
kapliczka Bądź Wola Twoja
Pszczyna
630565
cmentarz wojenny Pod Trzema Dębami
630566
staw niedaleko Ludwikówki
Pszczyna
630567
kamień ku czci Krystiana Janko
630568
widok od grobu Hochbergów
630569
zamek pszczyński
główne wejście
630570
grób Hochbergów
Henryka XV i jego syna
630571
widok na Ludwikówkę
630572
widok na Ludwikówkę, Pszczyna
630573
zamek
Pszczyna
630574
Ludwikówka
Pszczyna
630575
zamek
Pszczyna
630576
widok na ogród zamkowy
Pszczyna
630577
kapliczka Bądź Wola Twoja
630578
IMG_0825
630579
Ludwikówka
Pszczyna
630580
staw przy Ludwikówce
Pszczyna
630581
staw
Pszczyna
630582
wejście do zagrody żubrów
Pszczyna
630583
Brama Wybrańców
Pszczyna
Ludwikówka jest niewielkim klasycystycznym dworkiem, wybudowanym w 1799 roku przez architekta książęcego Wilhelma Puscha. Swą nazwę budynek otrzymał na cześć młodego księcia Ludwika Anhalt-Köthen Dworek ten został umiejętnie wkomponowany w zbocze i zieleń parku; nieopodal przebiega droga konna - tzw. Reitweg - prowadząca niegdyś do zameczku myśliwskiego w Promnicach. Obecnie planowane jest odtworzenie drogi do Promnic jako turystycznej drogi rowerowej. Dworek Ludwikówka jest aktualnie w rękach prywatnych.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu. Wydanie 1, 2017

Mapa Tychy, Pszczyna i okolice
Tychy, Pszczyna i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta