REGION TARNOWSKI: Rowerowy weekend szlakiem wina i lokalnych produktów

Dodano 30 grudnia 2019 przez rysowanie
REGION TARNOWSKI: Rowerowy weekend szlakiem wina i lokalnych produktów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

163741
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.3
  • Dystans: 62,1 km
  • Przewyższenie: 273,35 m
  • Suma podejść: 586,95 m
  • Suma zejść: 627,2 m
931392
Winnice nad Dunajcem
fot. Kamil Sorocki
931393
Chatka Włóczykija
931499
Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej
931500
Winnica Dąbrówka
931501
Rynek w Zakliczynie
931502
PKP Tarnów
931503
Dwór w Zgłobicach
931504
Winnica Janowice
932203
Winnica Zadora
1341049
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Proponujemy jednodniową (dla zaawansowanych) lub dwudniową wycieczkę rowerową z noclegiem w gospodarstwie agroturystycznym w okolicach Zakliczyna lub Jamnej. Dojeżdżamy pociągiem do stacji PKP Tarnów. Stąd po krótkim pobycie w tym pięknym mieście, który jest nie tylko Perłą Renesansu, ale i drugim co do wielkości miastem Małopolski, wespniemy się na dwóch kółkach do Zgłobic, gdzie w odremontowanym dworze możemy złapać oddech i wypić filiżankę kawy. Klasycystyczny XIX-wieczny dwór w Zgłobicach, zwany jest „prezydenckim” – tu w 1924 r. dziedziczka posiadłości, Zofia Turnau pobrała się z późniejszym pierwszym prezydentem Tarnowa, Adamem Marszałkowiczem. W czasach drugiej wojny światowej działała tutaj domowa fabryka produkująca granaty, wspierająca działalność zbrojną AK. Dzisiaj znajduje się w tym miejscu elegancki hotel z restauracją.

Po kawie wsiadamy na rower i pędzimy przez Błonie, by odbić w lewo do miejscowości Rzuchowa i zjechać polną drogą pod Centrum Produktu Lokalnego znajdującego się na szlaku Wieś dla Smakoszy, w którym możemy kupić lokalne produkty prosto od rolnika. Centrum prowadzi Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA, które promuje rolnictwo ekologiczne i zdrową kuchnię.

Dalej jedziemy przez urokliwy zakątek rodzinnych winnic skupionych pod marką ENOTarnowskie (warto wcześniej umówić się na spotkanie z winiarzami). Są to Winnica Zadora w Szczepanowicach, Winnica Dąbrówka w Dąbrówce Szczepanowskiej i Winnica Janowice w Janowicach, w której latem odbywają się koncerty muzyczne. Przejeżdżając przez Janowice warto zwiedzić cmentarz nr 190 z I wojny światowej.

Następnie udajemy się w stronę Zakliczyna – przez Wróblowice, a następnie mijając Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Jak czytamy na stronie obiektu: „Jego ideą jest inspirowanie najzdolniejszych młodych muzyków z całego świata do doskonalenia umiejętności i osiągnięcia pełnej dojrzałości artystycznej. Centrum jest miejscem spotkań młodych adeptów muzyki z mistrzami sztuki wykonawczej i kompozytorami, a także wybitnymi postaciami szeroko pojętej humanistyki” (aktualny program wydarzeń na stronie: https://penderecki-center.pl).

Docieramy do Zakliczyna, gdzie będziemy mogli zatrzymać się nie tylko na posiłek, ale także podziwiać uroki typowego miasteczka galicyjskiego (tu w okolicy można zatrzymać się na nocleg).

Dalej szlak prowadzi do Paleśnicy (niestety wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 975; na razie nie ma innej opcji przejazdu przez tę część Pogórza). Miejscowość położona jest w obszernej dolinie rzeki
Paleśnianki i jej dopływu Olszowianki. Tu w średniowieczu pierwsi osadnicy wytapiali w dymarkach rudę żelaza i przekuwali na stal. Po drodze mijamy klasycystyczny kościół pw. św. Justyny ufundowany przez dziedziczkę dóbr melsztyńskich – hrabinę Justynę Lanckorońską. Niedaleko możemy także zwiedzić cmentarz nr 295 z I wojny światowej.

Zmierzamy teraz do Jamnej, gdzie poza pięknymi widokami możemy skorzystać ze strawy duchowej w Domu św. Jacka i Sanktuarium MB Niezawodnej Nadziei. Jamna oferuje też doznania kulinarne, są tu bowiem miejsca, w których warto spróbować lokalnej kuchni. Schronisko Dobrych Myśli (Fabryka Pasji Celka) oraz Chatka Włóczykija są członkami Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska.

Z Jamnej jedziemy przez Kąśną Dolną i Ciężkowice (tu warto zboczyć z trasy i wjechać na klimatyczny Rynek z pomnikiem Paderewskiego) do stacji PKP Bogonowice-Ciężkowice. Najpiękniejsze zakątki okolic Ciężkowic opisujemy w innej ekowycieczce pt. „Ekowędrówki przez Pogórze Ciężkowickie”.

W Tarnowie można wypożyczyć rower w Tarnowskim Centrum Informacji, Tarnów, Rynek 7, tel. +48 14 688 90 90, email: centrum@it.tarnow.pl, www.it.tarnow.pl

AUTORZY: Jan Czaja, Dominika Zaręba
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta