REGION SĄDECKI: Artystyczno-mineralny spacer po Krynicy-Zdroju

Dodano 4 grudnia 2020 przez rysowanie
REGION SĄDECKI: Artystyczno-mineralny spacer po Krynicy-Zdroju
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

195452
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.3
  • Dystans: 1,7 km
  • Przewyższenie: 41,23 m
  • Suma podejść: 51,11 m
  • Suma zejść: 9,88 m
1107046
Pijalnia Główna
Modernistyczny budynek z dużymi przeszkleniami, zbudowany w latach 1969-1971 według projektu Stanisława Spyta i Zbigniewa Mikołajewskiego i częściowo przebudowany podczas ostatniej modernizacji w latach 2012-2014. Na początku spaceru tu skosztować krynickich wód mineralnych, w tym słynnego Zubera – szczawy o mocnym siarkowodorowym zapachu. Warto dodać, że w budynku znajduje się też sala koncertowa.
1107047
Muszla koncertowa
Niewielka muszla koncertowa z tablicą upamiętniającą Jana Kiepurę (1902-1966) – związanego z Krynicą śpiewaka operowego i aktora.
1107048
Stary Dom Zdrojowy
Charakterystyczny neorenesansowy obiekt, stanowiący znak rozpoznawczy krynickich wód mineralnych, zbudowano w latach 80. XIX w. według projektu Juliana Niedzielskiego i Jana Zawiejskiego.
1107049
Nowy Dom Zdrojowy
Budynek wzniesiony w latach 1938-1939 w duchu modernizmu. Zaprojektował go Witold Minkiewicz.
1107050
Muzeum Nikifora
Muzeum Nikifora - oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, dedykowany życiu i twórczości Nikifora Krynickiego (1895-1968). Muzeum mieści się w drewnianej willi uzdrowiskowej „Romanówka” z XIX w., która pierwotnie zlokalizowana była przy ul. Piłsudskiego. Będąc na Bulwarze Dietla warto rzucić okiem na pozostałe tego typu obiekty.
1107051
Kościół zdrojowy pw. Przemienienia Pańskiego i Matki Bożej Częstochowskiej
Przypominający cerkiew dawny drewniany kościół zdrojowy pw. Przemienienia Pańskiego i Matki Bożej Częstochowskiej z 1863 r., zaprojektowany przez Feliksa Księżarskiego.
1107052
Pomnik Nikifora
Pomnika Nikifora w towarzystwie psa (Czesław Dźwigaj, 2005).
1107053
Dolna stacja kolejki linowo-terenowej
Dolna stacja kolejki linowo-terenowej, która od 1937 r. wjeżdża się na Górę Parkową w Parku Zdrojowym.
1107054
Willa „Patria”
Modernistyczny budynek hotelu Willa „Patria” ufundował Jan Kiepura. Wzniesiono go w latach 1932-1934 według projektu Bohdana Pniewskiego. Jeszcze przed II wojną światową nakręcono tam kilka filmów.
1133089
Romanówka - Muzeum Nikifora
fot. Danuta Ostrowska-Irzyk
Przechadzkę po Krynicy najlepiej rozpocząć w jej samym sercu, czyli na tzw. krynickim deptaku. Przy alei Nowotarskiego wznosi się Pijalnia Główna. To modernistyczny budynek z dużymi przeszkleniami, zbudowany w latach 1969-1971 według projektu Stanisława Spyta i Zbigniewa Mikołajewskiego i częściowo przebudowany podczas ostatniej modernizacji w latach 2012-2014. Na początku spaceru tu skosztować krynickich wód mineralnych, w tym słynnego Zubera – szczawy o mocnym siarkowodorowym zapachu. Warto dodać, że w budynku znajduje się też sala koncertowa, a obok niego niewielka muszla koncertowa z tablicą upamiętniającą Jana Kiepurę (1902-1966) – związanego z Krynicą śpiewaka operowego i aktora. Na wprost muszli zlokalizowany jest Stary Dom Zdrojowy. Ten charakterystyczny neorenesansowy obiekt, stanowiący znak rozpoznawczy krynickich wód mineralnych, zbudowano w latach 80. XIX w. według projektu Juliana Niedzielskiego i Jana Zawiejskiego. Wracając ponownie na drugą stronę deptaku zobaczymy Nowy Dom Zdrojowy wzniesiony w latach 1938-1939 w duchu modernizmu. Zaprojektował go Witold Minkiewicz. Stąd ponownie udajemy się na Bulwar Dietla i jednym z mostków przekraczamy potok Kryniczanka, by dotrzeć do Muzeum Nikifora – oddziału Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, dedykowanego życiu i twórczości Nikifora Krynickiego (1895-1968). Muzeum mieści się w drewnianej willi uzdrowiskowej „Romanówka” z XIX w., która pierwotnie zlokalizowana była przy ul. Piłsudskiego. Będąc na Bulwarze Dietla warto rzucić okiem na pozostałe tego typu obiekty. Przemieszczając się dalej deptakiem warto nieco zboczyć, by zobaczyć przypominający cerkiew dawny drewniany kościół zdrojowy pw. Przemienienia Pańskiego i Matki Bożej Częstochowskiej z 1863 r., zaprojektowany przez Feliksa Księżarskiego. Stąd już blisko do pomnika Nikifora w towarzystwie psa (Czesław Dźwigaj, 2005). Spod pomnika można udać się na dolną stację kolejki linowo-terenowej, która od 1937 r. wjeżdża się na Górę Parkową w Parku Zdrojowym lub podążać dalej al. Nikifora i ul. Pułaskiego, by zobaczyć m.in. modernistyczny budynek hotelu Willa „Patria”. Obiekt ufundował Jan Kiepura. Wzniesiono go w latach 1932-1934 według projektu Bohdana Pniewskiego. Jeszcze przed II wojną światową nakręcono tam kilka filmów. Poza centrum Krynicy-Zdroju warto m.in. wejść na wieżę widokową w koronach drzew na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena, otwartą w 2019 r. Na drewnianą konstrukcję o wysokości niemal 50 m prowadzi specjalna wznosząca się stopniowo ścieżka.

AUTOR WYCIECZKI: JAROSŁAW KLAŚ
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Niski
Beskid Niski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz...

Mapa Beskid Sądecki
Beskid Sądecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie....

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta