Reda, etap 1: spływ od Kębłowskiej Tamy do Bolszewa

Dodano 22 lipca 2017 przez plik GPX
Reda, etap 1: spływ od Kębłowskiej Tamy do Bolszewa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

104906
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Kajak
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 18,7 km
  • Czas trwania: 6 h 5 min
  • Średnia prędkość: 3,07 km/h
  • Przewyższenie: 21,15 m
  • Suma podejść: 58,09 m
  • Suma zejść: 76,36 m
  • Data: 15 lipca 2017
  • Lokalizacja: Kębłowska Tama, Zamostne, Orle, Bolszewo, Wejherowo
614184
Trochę tu wąsko i wody mało, ale płynąć się da ;)
614185
Nisko porastające drzewa, ale z kajaka wychodzić nie trzeba
614186
Piękna sceneria, zero kajakarzy...
614187
Miód, malina ;)
614188
Tu było trochę trudności
614189
Powoli wydostajemy się z gąszczu
614190
Ostatni wąski odcinek, zaraz będzie szerzej
614191
Reda nabiera trochę więcej wody
614192
01595
614193
Tu już naprawdę jest szeroko, nawet krowy korzystają z kąpieli
614194
Fajny odcinek wśród konarów drzew
614195
Drewniany mostek i łąka w sam raz na piknik
614196
Trochę powalonych drzew niesprawiających problemów
614197
Przed Zamostnem rzeka płynie już niczym szeroka rzeka
614198
Wiadukt kolejowy
614199
Piaszczyste skarpy
614200
Na horyzoncie pola i łąki
614201
Pojawiają się drobne przeszkody, ale łatwe do ominięcia
614202
Pierwszy z pięciu progów przez Jeziorem Orle
614203
Przepływamy przez Jezioro Orle
614204
Urocza zatoczka
614205
Wpływamy w Kanał Redy
614206
Płyniemy szeroką "kajakostradą" ;)
614207
Korzenie drzew zanurzone w wodzie
Reda, to rzeka przepływająca przez północną cześć Kaszub. Jej szlak jest bardzo zmienny i niezwykle różnorodny pod kątem krajobrazu. Początkowo jest wąska, ale niebywale malownicza. Wije się wśród malowniczych pól i łąk u stóp Wysoczyzny Żarnowieckiej. Po nabraniu wody, już jako znacznie szersza rzeka przedziera się przez tajemnicze lasy Puszczy Darżlubskiej. Niewątpliwie to najtrudniejszy odcinek miejscami rwącej rzeki i setek meandrów, na których trochę trzeba się nawiosłować. Po wydostaniu się na obszar Mostowych Błot ponownie wkraczamy w strefę sielanki. Miejscami spokój zakłócają jednak pojedyncze powalone drzewa, których korona leży w nurcie rzeki. Przedzieranie się przez nie bez wychodzenia z kajaka, to niewątpliwie niezła przygoda. Najbardziej leniwy odcinek rzeki, to na dobrą sprawę dwa ostatnie kilometry przed tzw. ptasim rajem, czyli Rezerwatem Przyrody Beka. Redę, choć wpada do Zatoki Puckiej, niestety nie można zakończyć na morskich falach, a przed wspomnianym rezerwatem przyrody. Na całym kajakowym szlaku rzeki występują dwie dość uciążliwe przenoski, o których opowiemy nieco później.

Choć wiele przewodników kajakarskich podaje, że rzekę Redę należy rozpocząć od wsi Zamostne, warto zrobić to znacznie wcześniej. Można już za młynem w Strzebielinie, bądź podobnie jak my w okolicy osady Kębłowska Tama. W przypadku wodowania się w drugim z wymienionych miejsc, łatwiejsze jest zejście do wody oraz transport kajaków. Wcześniej brakuje po prostu sensownego miejsca, jeśli planujemy wycieczkę w większej grupie.

Od Kębłowskiej Tamy do Zamostnego, rzeka wije się wąską na 2-3 metry strugą wśród malowniczych pól i łąk. Niekiedy z poziomu kajaka wyłaniają się na horyzoncie wyniosłe, zalesione wzniesienia Wysoczyzny Żarnowieckiej. Na odcinku tym nurt rzeki jest bardzo spokojny, jednak co jakiś czas spokój zakłócają nisko porastające krzewy i mniejsze drzewa, przez które przedzieranie się wymaga czasu.

Od Zamostnego do Jeziora Orle, to naszym zdaniem ciekawy odcinek dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę w kajaku. Reda jest tu już znacznie szersza, a nurt rzeki nadal pozwala na naukę podstaw kajakarstwa. Po drodze pojawiają się drobne przeszkody w postaci nisko rosnących drzew, oraz drewnianych kładek, pod którymi swobodnie przepłynięcie zależy tylko od stanu wysokości wody. Przed wpłynięciem do Jeziora Orle pojawiają się drobne bystrza i kilkunastocentymetrowe progi na których nabieramy trochę pędu.
Jezioro Orle to akwen, który upodobali sobie wędkarze, więc postój na odpoczynek najlepiej zrobić albo przed wpłynięciem na jezioro, bądź pod koniec, na jednym z jego cyplów. Z Jeziora Orle wypływa mnóstwo małych kanałów. A my dalej w kierunku Wejherowa wcale nie płyniemy rzeką główną, a Kanałem Redy. Warto więc spojrzeć na mapę i wybrać odpowiedni kierunek. Wskazówką, która pomoże nam się odnaleźć będzie wieża radarowa, która znajduje się po lewej stronie jeziora.

Od Jeziora Orle po Wejherowo, Reda płynie już szerokim na kilkanaście metrów korytem, niczym poważna rzeka. Krajobraz jest coraz bardziej uregulowany od porośniętego drzewami brzegu po pierwsze oznaki cywilizacji.

Jeśli jest to spływ jednodniowy najlepiej zakończyć go albo w miejscowości Orle, albo nieco dalej w Bolszewie. Jeśli popłyniemy dalej, dopłyniemy do zamkniętego odcinka rzeki, przepływającego przez cementownię. Tu brzeg jest wybetonowany, a wysiadka i przenoska kajaka będzie znacznie utrudniona. Niektórzy, chcąc ominąć ten odcinek, próbowali swoich sił na starorzeczu rzeki, które znajduje się kilkaset metrów na północ od kanału, jednak jest ono tak bardzo zarośnięte i zaśmiecone, że przedostawanie się nim, to żadna przyjemność.

Jeśli jest to spływ ciągły, najlepiej jest zamówić sobie transport kajaka do Wejherowa. Najdogodniejszym, ponownym wodowaniem jest plac przy wiadukcie drogowym, zaraz na rogatkach miasta (wylot w kierunku miejscowości Krokowa).
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta