Przyjemna i krótka wędrówka po Szczebrzeszynie

Dodano 27 czerwca 2021 przez rysowanie
Przyjemna i krótka wędrówka po Szczebrzeszynie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

217436
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 4,3 km
  • Przewyższenie: 47,95 m
  • Suma podejść: 62,93 m
  • Suma zejść: 62,3 m
  • Lokalizacja: Szczebrzeszyn
1228061
Ratusz Szczebrzeszyn
Szczebrzeski ratusz powstał w 1840 roku. Wybudowany został na planie czworokąta. Posiada dwie kondygnacje. Nakryty jest czterospadowym dachem. W czasie zaborów był siedzibą władz miejskich. Od 1916, po ustąpieniu wojsk rosyjskich był siedzibą komisarza mianowanego przez Austriaków. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta. W budynku ratusza mieści się także Muzeum Starych Zegarów
1228284
Cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie – został założony w XVI wieku i zajmuje powierzchnię 1,8 ha. Kirkut został zniszczony podczas II wojny światowej, lecz także po wojnie nagrobki były kradzione w celach budowlanych. Zachowało się około 400 widocznych macew, spośród których najstarsza pochodzi z 1545 roku
1228285
Synagoga
Synagoga została zbudowana na początku XVII wieku, na miejscu starej synagogi. W 1648 roku została spalona przez Kozaków podczas oblężenia twierdzy Zamość, lecz w 1659 roku gruntownie ją wyremontowano. W XVIII wieku, została częściowo przebudowana. Podczas II wojny światowej, w 1940 roku hitlerowcy spalili synagogę. Po wojnie w 1946 roku runęły sklepienia budowli, lecz w latach 1957-1963 została gruntownie odbudowana i od 1965 roku przeznaczona na Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, który znajduje się w niej do dnia dzisiejszego.
1229092
Wzgórze zamkowe
Zamek wzniósł w II poł. XIV wieku zapewne. Na początku XVI wieku zamek spłonął, lecz wkrótce został odbudowany. Ponowny pożar dotknął go w 1583 w wyniku podpalenia w czasach gdy na zamku działał sąd lenny (stracono wtedy wszystkie dokumenty z historii dziejów miasta). W XVIII wieku w ocalałej wieży utworzono więzienie. Wieża stała jeszcze jakiś czas c. Niestety późniejsze czasy a szczególnie XX wiek przyniosły jej upadek. Bezpański obiekt został z czasem zdewastowany i doprowadzony do stanu głębokiej ruiny.
1229102
Chrząszcz
pomnik, odsłonięty we wrześniu 2002 r., znajduje się u podnóża Góry Zamkowej, przy źródełku nieopodal zabytkowego młyna. Pomnik ten został wykonany z pnia lipowego (3 m wysokości i 1 m średnicy) przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych z Zamościa, pod nadzorem również Zygmunta Jarmuła.
Pomniki nawiązują do słów z wiersza Jana Brzechwy:
W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
i Szczebrzeszyn z tego słynie.
Jan Brzechwa, Chrząszcz
1229421
Młyn
Mełł zboże okolicznych rolników na ich potrzeby i prowadził skup zboża. Produkował wiele asortymentów mąki wysokiej jakości, która chętnie kupowana była przez kupców krajowych, a nierzadko i kupców zagranicznych. W pierwszej ćwierci XX wieku młyn wodny dostarczał nocą energii elektrycznej do oświetlania miasta. W końcu lat 30-tych miasto zostało podłączone do krajowej sieci energetycznej dzięki czemu młyn mógł być poruszany także energią elektryczną. Po II wojnie światowej w latach 50-tych młyn został przejęty przez państwo i oddany przez władze Urzędu Miasta w użytkowanie, na zasadzie dzierżawy, Gminnej Spółdzielni „SCh" w Szczebrzeszynie. W tym okresie młyn posiadał w dalszym ciągu własną śluzę z turbiną wodną, tak że do mielenia zboża w zależności od sytuacji wykorzystywał wodę lub elektryczność. Młyn i śluza eksploatowane bez konserwacji i pozbawione fachowej opieki stopniowo niszczały. Najpierw zniszczona została śluza, a później uszkodzeniu uległy nie-konserwowane i nienaprawiane urządzenia młynarskie, na skutek czego młyn przerwał pracę w 1978 r.
1229422
Wąwozy lessowe
Wąwóz lessowy – wydłużona, wklęsła forma terenu o urwistych (stromych) zboczach i płaskim dnie (wąwóz).
Wąwóz powstaje w wyniku działalności erozyjnej wody na less. Po ulewnych deszczach powstają małe doliny, które wskutek dalszego działania wody przekształcają się w wąwóz.
Na zboczach wąwóz może być porośnięty roślinnością. Ta forma terenu pozwala dokładnie przyjrzeć się systemowi korzeniowemu drzew i krzewów.
1229424
Kościół św. Leonarda
Kościół cmentarny pw. św. Leonarda to budowla neogotycka, wzniesiony w latach 1908-1910 z fundacji
miejscowych parafian i ordynacji zamojskiej. W podziemiach znajdują się krypty, w których chowano
szczebrzeszyńskich księży. Budowla jest jednonawowa, murowana i otynkowana. Posiada dwie wieżyczki i dwie
zakrystie. Ołtarz został wykonany z drewna i znajduje się w nim obraz św. Leonarda. Kościół usytuowany jest na cmentarzu, na terenie którego zachowało się wiele cennych i zabytkowych nagrobków kamiennych i żeliwnych.
1229425
Grób dziadków Jana Pawła II
Grób dziadków Jana Pawła II
1229464
Pomnik 3 kultur
Rzeźba została wykonana ze ściętego do połowy pnia lipy. Prace wykonał rzeźbiarz z miejscowości Adelina w gminie Chodel Mariusz Opoka. Całość została zwieńczona daszkiem wykonanym z naturalnego materiału. Dodatkowo dzieło zostanie zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych.

Projekt nawiązuje do trzech kultur w tradycji Szczebrzeszyna: katolickiej, żydowskiej i prawosławnej. W pniu drzewa powstały trzy postacie symbolizujące trzy tradycje: żydowskie, prawosławne, katolickie. Każda z nich ma wysokość ok. 2 metrów.
1229465
Dom Doktora Zygmunta Klukowskiego
Zygmunt Klukowski, ps. „Podwiński” (ur. 25 stycznia 1885 w Odessie, zm. 23 listopada 1959 w Szczebrzeszynie) – polski lekarz, bibliofil, kolekcjoner ekslibrisów, historyk regionalista, autor pamiętników, oficer Wojska Polskiego, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej.
1229547
Cerkiew Zaśnięcia NMP
Cerkiew Zaśnięcia NMP w Szczebrzeszynie założona została już pod koniec XII wieku, o czym świadczą zachowane fundamenty romańskiej budowli. Przebudowano ją około 1560 i 1710 roku. Co ciekawe, w XVI i XVII wieku udekorowano ją bogatą polichromią. Unikalność tej budowli polega również na tym, że jest ona murowana, w przeciwieństwie do wielu drewnianych cerkwi na wschodnich rubieżach Polski.

Prawosławna cerkiew w Szczebrzeszynie odznacza się cudnym wnętrzem. Odkryto tu dwie warstwy malowideł ściennych, najstarsze pochodzą z XVI wieku. W prezbiterium cerkwi odkryto dobrze zachowaną kryptę, w której znaleziono szczątki 9 ciał. Dekoracja trumien wyróżniała je od innych i potwierdza legendę o pochowaniu w podziemiach kościoła dawnych właścicieli Szczebrzeszyna.
Trasa przechodzi przez ciekawsze miejsca w Szczebrzeszynie. Jest ona zarówno krótka jak i interesująca. Idealna na wspólne wypady rowerowe lub spacery.
Zaczynamy od Ratusza. Następnie idziemy ulicą Dr. Z, Klukowskiego. Idąc tą ulicą za skrętem na ulicę zamkową, skręcamy na boczną trasę i tam dojdziemy na ruiny starego zamczyska. Idąc dalej ulicą Klukowskiego będziemy mijać młyn wodny i pomnik chrząszcza. Podczas dalszej wędrówki skręcamy na ulicę Boczną, a później na Sadową. Idąc ulicą Sadową w pewnym momencie wkroczymy na wąwozy. Wychodząc z tej ulicy skręcamy w prawo na ulicę Cmentarną. Stamtąd wejdziemy na cmentarz gdzie znajdziemy na nim Kościół pw. Świętego Leonarda i grób dziadków Jana Pawła II. Wychodząc z cmentarza idziemy dalej Cmentarną. Idąc ujrzymy po prawej stronie stary żydowski cmentarz . Kierując się dalej Cmentarną skręcamy na Sądową. Napotkamy tam Cerkiew Zaśnięcia NMP i Synagogę (obecnie mdk). Następnie kierujemy się w stronę Ratusza i koniec :D

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Roztocze
Roztocze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej...

Mapa Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta