Prądnik Biały - Tyniec - Prądnik Biały

Dodano 23 października 2022 przez aplikację Android
Prądnik Biały - Tyniec - Prądnik Biały
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

278676
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.3
  • Dystans: 39,7 km
  • Czas trwania: 2 h 8 min
  • Średnia prędkość: 18,54 km/h
  • Przewyższenie: 91,37 m
  • Suma podejść: 1 225,34 m
  • Suma zejść: 1 261,34 m
  • Data: 23 października 2022
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1538619
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
1538620
Klasztor oo. kamedułów na Bielanach
Historia powstania Klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach wiąże się z osobą Mikołaja Wolskiego, marszałka nadwornego koronnego, który w 1603 roku sprowadził kamedułów do podkrakowskiego Budzowa i postanowił ufundować im kościół. Miejsca - Srebrna Góra i wieś Bielany, zostały w 1604 roku zapisane na rzecz Zgromadzenia przez Sebastiana Lubomirskiego
W 1605 roku rozpoczęto prace budowlane. Najpierw wybudowano 20 domków zakonnych, a cztery lata później, w 1609 roku, nuncjusz papieski Franciszek Simoneta poświęcił miejsce przeznaczone na budowę świątyni. Kameduli osiedlili się tu już w kolejnym roku. Po katastrofie w 1617roku, kiedy to zawaliła się część kościoła, prace budowlane przejął nowy architekt, pochodzący z Włoch Andrzej Spezza. Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP została poświęcona 14 września 1642 roku.
1538622
opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r.
1538623
opactwo benedyktynów w Tyńcu
dziedziniec opactwa w Tyńcu
1538624
dworek w Mydlnikach
W 1885 roku Schoenowie wybudowali swoją rezydencję, nazwaną wtedy "dolnym pałacykiem" (dla odróżnienia od pałacu "górnego", który znajdował się na miejscu obecnego mydlnickiego kościoła).
Obecnie dawny dworek Schoenów jak i budynki gospodarcze stanowią własność Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
1538625
Dworek Tetmajerówka w Bronowicach Małych
Zdjęcie zrobiono 3 września 2022 r. w czasie Święta ul. Tetmajera bo praktycznie tylko podczas tego święta dworek jest udostępniany zwiedzającym. Drewniany, kryty gontem i bielony dworek został zbudowany w 1863 r. Posiada ganek i otoczony jest ogrodem. Może stanowić przykład klasycystycznego, podmiejskiego dworku z okolic Krakowa, z końca XIX wieku. W 1902 dworek został kupiony przez Włodzimierza Tetmajera i jest on do dzisiaj własnością spadkobierców Tetmajera.
1538626
dworek Rydlówka w Bronowicach Małych
Podobnie jak w przypadku Tetmajerowki, tego dworku też nie udało mi się zobaczyć albowiem w niedziele dworek nie jest udostępniany zwiedzającym. Wzniesiony w 1895 r. i pierwotnie kryty strzechą dworek znany jest z tego, że w 1900 roku miało w nim miejsce wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczkówną. W dworku tym Stanisław Wyspiański umieścił akcję swojego dramatu "Wesele". Od 1969 r. funkcjonuje w nim muzeum.
1539169
konfiguracja trasy
Wykorzystując ładną pogodę sprawiłem sobie małą wycieczkę do Tyńca. Mimo tego, że wycieczka była krótka sprawiła dużo przyjemności albowiem miałem okazję w końcu wypróbować nową ścieżkę rowerową do Tyńca a także dlatego, że po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją barku miałem możliwość wypróbowania jak ten bark się sprawuje podczas jazdy rowerem. Właśnie ten bark oraz ograniczenie czasowe przyczyniły się do wyboru tej trasy, gdyż w dużej części prowadziła ścieżkami rowerowymi i nie narażała mnie a głównie mojego barku na większe wstrząsy. Dodatkową zaletą tej trasy są towarzyszące zwłaszcza wałami Wisły widoki Wisły i Lasku Wolskiego co doceniali także inni, licznie napotykani rowerzyści. Podczas tej wycieczki jej głównym celem był ruch na rowerze, gdy jednak była taka możliwość z chęcią zatrzymałem się przy kilku atrakcjach znajdujących się na trasie. Część z nich mogłem zobaczyć z bezpośredniej odległości, część natomiast z daleka. Na trasie wycieczki znajdowały się także dwa obiekty, których nie udało mi się zobaczyć podczas tej wycieczki a naprawdę są tego warte. Mowa o dworkach Rydlówka i Tetmajerówka na ul. Tetmajera w Bronowicach Małych. Rydlówki nie udało mi się zobaczyć albowiem znajdujące się w nim muzeum po prostu nie jest czynne w niedzielę. Można ją zobaczyć w pozostałe dni tygodnia natomiast w przypadku Tetmajerówki sprawa jest znacznie trudniejsza. Na dobrą sprawę Tetmajerówkę można oglądać tylko raz w roku kiedy to w czasie Święta Ulicy Tetmajera udostępniany jest zwiedzającym ogród dworski i pracownia Włodzimierza Tetmajera. Z tego też dnia pochodzi zdjęcie dworku znajdujące się w galerii wycieczki.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta