PODKARPACKIE Trasa 37 "Z Niebylca na pogórza"

Dodano 18 stycznia 2021 przez plik GPX
PODKARPACKIE Trasa 37
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

199304
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  5.6
  • Dystans: 28,5 km
  • Przewyższenie: 246,7 m
  • Suma podejść: 706,54 m
  • Suma zejść: 706,89 m
  • Data: 18 lipca 2021
  • Lokalizacja: Niebylec
1126245
Kościół w Niebylcu, Tomasz Trulka (2)
1126246
Winnica Maria Anna w Wyżnem, Piotr Banaszkiewicz
1126247
W okolicach Sołonki, Piotr Banaszkiewicz
1126248
Szlakowskaz w okolicach Sołonki, Piotr Banaszkiewicz
1126249
Oznakowanie szlaków pieszych przed zjazdem do Wyżnego, Piotr Banaszkiewicz
1126250
Widok na Rzeszów ze wzgórza w okolicach Gwoździanki, Piotr Banaszkiewicz
1126251
Kościół w Niebylcu, Tomasz Trulka
1126252
Kapliczka w okolicach Sołonki, Piotr Banaszkiewicz
1126253
Punkt widokowy w okolicach Blizianki, Piotr Banaszkiewicz
1126254
Cerkiew w Bliziance, Tomasz Trulka (2)
1126255
Szlakowskaz w okolicach Sołonki (2), Piotr Banaszkiewicz
1126256
Dawna synagoga w Niebylcu, Piotr Banaszkiewicz
1126257
Miejsce biwakowe w lesie przed Wyżnem, Piotr Banaszkiewicz
1126258
Dawna cerkiew w Gwoździance, Piotr Banaszkiewicz
1126259
Dzwonnica przy kościele w Bliziance, Piotr Banaszkiewicz
1126260
Cerkiew w Bliziance, Tomasz Trulka
Widokowa trasa po pogórzach: Dynowskim i Strzyżowskim. Czekają nas dwa długie podjazdy i dwa szybkie zjazdy. Znaczną część trasy pokonamy widokową wierzchowiną z niewielkimi przewyższeniami. Trasa zróżnicowana pod względem krajobrazowym. Będziemy jechać wśród pól, łąk, lasów i rozproszonej zabudowy wiejskiej. Wyruszamy z Niebylca. Samochód możemy zostawić na parkingu w pobliżu kościoła. W miejscowości warto obejrzeć dawną synagogę. Długi podjazd przez Gwoździankę. We wsi mijamy dawną cerkiew. Na przełęczy odbijamy w lewo, w drogę szutrową, za wskazaniami czarnego szlaku pieszego. Wokół nas roztaczają się rozległe widoki na okoliczne pasma pogórzy oraz Rzeszów. Zjazd drogą gruntową do wąskiej drogi asfaltowej. Jedziemy nią w prawo. Trasa wije się wśród pól, pokonując niewielkie zjazdy i podjazdy. Na skraju lasu, przy rozjeździe dróg, warto zatrzymać się na odpoczynek na polu biwakowym. Ostry zjazd przez las do wsi Wyżne. Przekraczamy drogę krajową i rozpoczynamy kolejny mozolny podjazd. Po lewej mijamy Winnicę Maria Anna. Końcówka podjazdu wiedzie wygodną drogą szutrową. Podążamy za oznakowaniem żółtego szlaku pieszego. Kolejny odcinek trasy ma urozmaiconą nawierzchnię gruntową, szutrową i asfaltową. Jedziemy wierzchowiną pagórków. Za 21 km możemy zjechać w lewo do tężni w Sołonce. Przy końcu leśnego odcinka znajduje się ładnie urządzone miejsce biwakowe z wiatą i miejscem na ognisko. Po opuszczeniu lasu, roztacza się przed nami rozległa panorama pogórzy. Szybki zjazd drogą asfaltową przez Bliziankę, w której warto zatrzymać się przy dawnej cerkwi. Po niedługim czasie jesteśmy w Niebylcu, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Synagoga w Niebylcu – pochodzi z lat 1894–1905. Została wniesiona przez miejscową ludność pochodzenia żydowskiego. W czasie II wojny światowej uległa zniszczeniu, pełniła funkcje magazynów. Remontu doczekała się w latach 70. XX w., kiedy zaadaptowano ją na potrzeby biblioteki. Taką funkcję pełni do dziś. Jedynym zachowanym elementem wyposażenia wnętrza są piękne XX-wieczne polichromie.

Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Świętych Kosmy i Damiana w Gwoździance – została wzniesiona w II połowie XVIII lub na początku XIX w. Po II wojnie światowej przejął ją kościół rzymskokatolicki. We wnętrzu, z dawnego wyposażenia, zachowały się jedynie pojedyncze ikony. Polichromie przykryto boazerią. Świątynia była gruntownie remontowana. O jej dawnym charakterze świadczy sześcioboczna wieżyczka na dachu zwieńczona baniastym hełmem.

Tężnia w Sołonce – znajdujące się tu źródła słonej wody eksploatowane były już w XVI, XVII w. Z tego okresu pochodzi studnia o głębokości 25 m. W latach 2009–2010 utworzono tu kaskady solne o charakterze zdrojowym. Pochodząca stąd solanka wyróżnia się dużą zawartością jodu. Stare narzędzia wydobywcze oglądać można w pobliskim muzeum.

Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia NMP w Bliziance – pochodzi z 1865 r., w kolejnym stuleciu została przebudowana. Jest to niewielka świątynia o konstrukcji zrębowej, kryta gontem i zwieńczona wieżyczką. We wnętrzu zachowały się XX-wieczna polichromia figuralna oraz fragmenty ikonostasu. Po 1947 r. przejęta przez kościół rzymskokatolicki.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Rzeszowa. Część południowa
Okolice Rzeszowa. Część południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Rzeszowa przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na południe od miasta. Zasięg mapy wyznaczają: Rzeszów na północy, Ropczyce i Krosno na zachodzie, Brzozów na południu, Przeworsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Pogórze...

Mapa Pogórze Strzyżowskie
Pogórze Strzyżowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta