Po górkach Zwierzyńca

Dodano 7 kwietnia 2024 przez aplikację Android
Po górkach Zwierzyńca
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

343453
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.7
  • Dystans: 35,8 km
  • Czas trwania: 2 h 25 min
  • Średnia prędkość: 14,74 km/h
  • Przewyższenie: 163,08 m
  • Suma podejść: 1 413,24 m
  • Suma zejść: 1 414,24 m
  • Data: 7 kwietnia 2024
1801907
Kopiec Piłsudskiego w Krakowie
Kopiec Józefa Piłsudskiego (Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności, Sowiniec, Mogiła Mogił) to największy z istniejących do dziś krakowskich kopców, usypany w Lesie Wolskim na szczycie Sowińca, którego wysokość wynosi 358 m n.p.m natomiast wysokość samego kopca wynosi 35 m. Kopiec był wznoszony w latach 1934-1937. Imię Piłsudskiego nadano mu po śmierci wodza w 1935 roku. Dewastowany przez okupacyjne władze niemieckie podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu skazany na zapomnienie przez władzę komunistyczną, został odrestaurowany w latach 80. XX wieku. Złożono tu ziemię z pól bitew i miejsc kaźni Polaków z okresu powstań, dwóch wojen światowych i komunistycznego reżimu – dlatego bywa nazywany „Mogiłą Mogił
1801909
Klasztor oo. kamedułów na Bielanach -
Historia powstania Klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach wiąże się z osobą Mikołaja Wolskiego, marszałka nadwornego koronnego, który w 1603 roku sprowadził kamedułów do podkrakowskiego Budzowa i postanowił ufundować im kościół. Miejsca - Srebrna Góra i wieś Bielany, zostały w 1604 roku zapisane na rzecz Zgromadzenia przez Sebastiana Lubomirskiego. W 1605 roku rozpoczęto prace budowlane a w 1610 roku osiedlili się tu kameduli. Po katastrofie w 1617roku, kiedy to zawaliła się część kościoła, prace budowlane przejął nowy architekt, pochodzący z Włoch Andrzej Spezza. Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP została poświęcona 14 września 1642 roku.
1801910
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
"Baszta" oraz "Zamek" od strony Wisły
1801911
dwór w Przegorzałach
Powstały w I poł. XIX w. budynek dworu jest dość charakterystyczny przez swoją wieżyczkę, która niewątpliwie dodaje mu uroku. W latach 80. XIX w. dwór z całym majątkiem zakupiła przybyła spod Lwowa Stanisława Skarbek. Była ona właścicielką dworu do roku 1901, kiedy to odsprzedała go Klasztorowi Kamedułów z Bielan. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez państwo. Dziś budynkiem zarządza Uniwersytet Rolniczy i znajduje się tam Stacja Doświadczalna Instytutu Nauk Weterynaryjnych.
1801912
"Zamek" w Przegorzałach
w 1942 roku Niemcy rozpoczęli budowę luksusowego ośrodka wypoczynkowego, zwanego Schloß Wartenberg, przeznaczonego dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim. Budowy nie zdołano jednak ukończyć przed zajęciem Krakowa przez Armię Czerwoną.
Obecnie Zamek jest siedzibą dwóch instytucji Uniwersytetu Jagiellońskiego: Instytutu Europeistyki i Centrum Badań Holocaustu. Na parterze budynku znajduje się Restauracja i Kawiarnia U ZIYADA.
1801913
willa "Baszta" w Przegorzałach
Basztę zwaną również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem” wybudował znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budynek został ukończony w latach 1928-1929. W 1940 roku rodzina Szyszko-Bohusza została zmuszona do opuszczenia willi w Przegorzałach, do której wprowadził się jeden z wyższych urzędników GG, szef dystryktu krakowskiego Otto Wächter. W 1942 r. willę przejął Hans Frank,
1801914
pozostałości skoczni narciarskiej
Kiedyś to zdjęcie by było oznaczone jako atrakcja gdyż była tu wybudowana po II wojnie skocznia narciarska. Dzisiaj o ten teren upomniała się przyroda i tylko wtajemniczeni wiedzą co się tu znajdowało. Skocznia funkcjonowała od 1951 do 6 stycznia 1963 r. kiedy prawdopodobnie rozegrano ostatnie zawody. Rekord skoczni wynosił 33 m.
1801915
skałka wspinaczkowa "Strzelnica"
1801917
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki znajduje się na szczycie Wzgórza św. Bronisławy a wzniesiony został dla uczczenia Tadeusza Kościuszki — wielkiego patrioty i przywódcy insurekcji 1794 r. Pomysł usypania kopca pojawił się już kilka lat po śmierci generała i prace nad wznoszeniem obiektu trwały trzy lata, a uczestniczyli w nich nie tylko Krakowianie, ale także Polacy mieszkający na terenie innych zaborów oraz obcokrajowcy. Wewnątrz kopca umieszczono ziemię z najważniejszych pól bitewnych, w których brał udział Kościuszko, w tym z Racławic i Maciejowic. Kopiec został odsłonięty 25 października 1823 r., miał 34,1 m wysokości i 8,5 m średnicy u wierzchołka i 80 m przy podstawie.
1801918
Diabelski Most na Wzgórzu św. Bronisławy na Salwatorze -
Jest to zabytkowy wiadukt drogowy zbudowany w latach 1855-1870 przez austriackich inżynierów wojskowych, zapewniający bezkolizyjny ruch na skrzyżowaniu al. Waszyngtona i ul. Malczewskiego. Jest to pierwsze bezkolizyjne skrzyżowanie w Krakowie
1801920
Rynek Główny w Krakowie
widok na Sukiennicę i Wieżę Ratuszową
1804853
parametry trasy
Wolne niedzielne popołudnie i piękna pogoda skłoniły mnie do realizacji planu, który od dawna odkładałem. Plan był skromny bo polegał na tym, że chciałem w końcu zobaczyć na własne oczy miejsce, gdzie na północnym zboczu Sikornika znajdują się pozostałości skoczni narciarskiej. A skoro już siadłem na rower to głupio by było ograniczyć się tylko do tej skoczni. Tym sposobem w zakres mojej przejażdżki wszedł m.in. Sowiniec z Kopcem Piłsudskiego, okolice Przełęczy Przegorzalskiej z willą Baszta i Zamkiem oraz Wzgórze św. Barbary z Kopcem Kościuszki. Teren po którym się poruszałem był górzysty, nie zabrakło więc stromych podjazdów z których najtrudniejszy był na Sowiniec od strony ul. Zakamycze oraz podjazd pod wille Basztę i Zamek w Przegorzałach. Nie zabrakło też płaskich odcinków, zwłaszcza usytuowanych wzdłuż Rudawy i Wisły. Miałem przy okazji przejechać się po raz pierwszy stosunkowo niedawno oddaną ścieżką rowerową wzdłuż Rudawy ciągnącą się od Błoń aż po Mydlniki. Nie da się ukryć, że ma ona wielkie powodzenie bo ruch był bardzo duży, na długich odcinkach o wyprzedzaniu można było zapomnieć. Przy tak dużym ruchu problem stanowiły także mostki przerzucone nad Rudawą, który z uwagi na swoja małą szerokość uniemożliwiały wymijanie się.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta