Pliszka

Dodano 30 kwietnia 2022 przez plik GPX
Pliszka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

245806
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1394734
KOŚCIÓŁ PW ŚW. JAKUBA
KOŚCIÓŁ PW ŚW. JAKUBA
Jest najstarszą i najbardziej okazałą budowlą w mieście i regionie. Zbudowana została z kamieni granitowych i z cegły, w formie trzynawowej pseudobazyliki, z dwuczłonowym wielobocznie zakończonym prezbiterium, masywną prostokątną wieżą, zakrystią i dwoma kaplicami, przy prezbiterium i nawie. Wnętrze nakryte jest zróżnicowanymi rodzajami sklepień: gwiaździstym, sieciowym i kolebowym, podpartymi w przestrzeni nawy dwoma parami pełnych i dwoma parami półpełnych filarów, o bogato profilowanych trzonach. W złożonej bryle i dyspozycji wnętrz świątyni już na pierwszy rzut oka uwidaczniają się różnice stylowe i chronologiczne, wynikające z etapowego cyklu budowy kościoła w okresie średniowiecza i jego późniejszych przekształceń.
1394735
Kaplica cmentarna pw. św. Gertrudy
Kaplica cmentarna pw. św. Gertrudy w Ośnie Lubuskim stanowi wyjątkowo cenny przykład architektury gotyckiej o spójnej, niezmienionej formie. Należy do jednych z nielicznych obiektów związanych ze średniowiecznym szpitalnictwem w regionie.

Historia
Kaplica została wybudowana w XV wieku poza murami miejskimi, na terenie przedmieścia frankfurckiego, jako element kompleksu szpitalnego. W okresie reformacji została przejęta przez protestantów. Cmentarz, który ją otacza pełnił funkcję głównej nekropolii miejskiej od XVIII wieku. Obecnie kaplica pozostaje własnością komunalną, cmentarz jest nieczynny.
1394738
Kosciol_Podwyzszenia_Krzyza_Swietego_156053_Fotopolska-Eu (1)
Początki pierwotnie ewangelickiej świątyni w Lubiechni Małej (zdjęcie nagłówkowe) sięgają XVII wieku, choć należy wspomnieć, iż obecny kościół powstał w miejscu wcześniejszego, który został zniszczony podczas wojny 30-letniej (1618-1648). Swój obecny kształt świątynia przybrała natomiast w wieku XIX, kiedy to do głównego budynku dobudowano m.in. drewnianą wieżę. Warto jeszcze wspomnieć, że w roku 2006 kościółek został wpisany na listę programu Ochrony Kościołów Drewnianych.
1394739
kościół
Miejscowy kościół powstał pod koniec XIX wieku w bardzo popularnie wówczas stosowanym stylu neogotyckim. Po wojnie budynek świątyni odremontowano oraz na nowo (w roku 1950) konsekrowano.
1394740
Król Piast
Król Piast

Największą jednak lokalną atrakcją niezmiennie pozostaje Piast. Kim jest? To największy i najsłynniejszy dąb szypułkowy, który znajduje się obecnie na obszarze Puszczy Rzepińskiej. Jest to też najstarsze drzewo rosnące na terenie nadleśnictwa. Jak bardzo jest leciwe? Ustalenia dendrologów pozwoliły oszacować, iż Piasta posadzono przypuszczalnie w latach 30. XIV wieku. Jak wiemy z lekcji historii, był to okres gdy na tronie polskim zasiadali ostatni królowie z rodu Piastów- Władysław Łokietek oraz Kazimierz Wielki. Długa historia drzewa to jedno, ale wrażenie mogą też robić jego rozmiary. Wysokość 22 metry, zaś obwód w pniu ponad 600 cm!
1394747
Nowy Młyn
Nowy Młyn to maleńka leśna osada, która znajduje się obecnie przy urokliwej ścieżce edukacyjnej zwanej Bobrowym Szlakiem. Według danych statystycznych miejscowość zamieszkiwana jest obecnie przez maksymalnie 20 osób, zaś na jej obszarze znajduje się miejscowe leśnictwo oraz szkółka leśna. Nieopodal osady, wśród leśnej kniei wieje się natomiast przepiękna Ilanka. To miejsce, w którym doprawdy można zapomnieć o bożym świecie…
1394748
kosciol
1394749
Głaz-pomnik
Głaz-pomnik Sądów/Sandow
Głaz 15 tonowy został przyciągnięty z 3 młyna w 1921 roku. Zbudowano sanie z dwóch grubych kantówek. Głaz ciągnięto przez około 4 tygodnie, krok po kroku by głaz się nie wyślizgnął z sań. Pomnik został poświęcony przez pastora Kollmana (był do 1907 roku proboszczem w Sandowie) z Cybinki, natomiast pastor wsi Böse nie zgodził się na poświęcenie głazu, przy czym mieszkańcy wsi nie wiedzieli dlaczego tego nie uczynił. Pomnik był ogrodzony płotem drewnianym. Na tle głazu znajdowała się tablica z wizerunkiem żołnierza Reichswehry. Na głazie umieszczono napis: Den Brüdern, die im großen Krieg für uns gelitten haben und gestorben sind Gott wird sich erbarmen über alle, die in wahrer Aufopferung gefallen sind.
(Braciom, którzy cierpieli i zginęli w Wielkiej Wojnie Bóg zlituje się nad wszystkimi, którzy polegli w prawdziwym poświęceniu).
Na tylnej stronie głazu przymocowano tablicę „Kriegerdenkmal” upamiętniającą 49 mieszkańców którzy zginęli na frontach I Wojny Światowej.
Głaz otaczały ozdobne kwiaty w tym czerwone róże z ogrodu pałacowego. Teren pomnika był otoczony drewnianym płotem, a nadejściu wyryte żelazne krzyże (pruskie/niemieckie odznaczenie wojskowe za męstwo).
W latach 60-tych w ramach akcji upamiętniania tysiąclecia państwa polskiego na głazie wyryto napis: Byliśmy Jesteśmy Będziemy.
1394750
ruiny młyna Bełcze
zdjęcie przedstawia nieistniejący młyn
1394751
Kokoszka
ruiny młyna Kokoszka
1394752
Łapinóg
1394753
stary cmentarz ewangelicki
1394754
park podworski
1394755
ruiny dworu
ruiny dworu w stylu neobarokowym zbudowany w połowie XVIII wieku
1394756
stary cmentarz
plan trasy

Plan rajdu rowerowego po Puszczy Rzepińskiej

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta