Pałuki - od prehistorii po XIX wiek

Dodano 26 września 2011 przez aplikację Android
Pałuki - od prehistorii po XIX wiek
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

5479
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samochód
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.1
  • Dystans: 17,7 km
  • Czas trwania: 3 h 4 min
  • Średnia prędkość: 5,76 km/h
  • Przewyższenie: 44 m
  • Suma podejść: 170 m
  • Suma zejść: 195 m
  • Data: 25 września 2011
  • Lokalizacja: Polska, kujawsko-pomorskie
47636
Rogowo
Zaurolandia, największy w Polsce park dinozaurów, leży przy drodze krajowej nr 5, pomiędzy Poznaniem, a Bydgoszczą, dwadzieścia kilometrów na północ od Gniezna, tuż obok niewielkiej wioski Rogowo.
47637
Rogowo - Zauralandia
Odwiedzając Zaurolandię poznacie dzieje naszej planety, zobaczycie jak wędrowały kontynenty i jak zmieniało się życie na nich. Wejdziecie w świat olbrzymich gadów. Dowiecie się, kiedy występowały i czym się żywiły, dlaczego wyginęły, a co najważniejsze, będziecie mogli dotknąć naturalnej wielkości, realistycznie wykonanych modeli
47638
Grochowiska
Pod koniec XVIII wieku w miejscu starego dworu powstał nowy, murowany budynek . Stanął on częściowo na starym podpiwniczeniu, lecz został też znacznie powiększony . Z inicjatywy Teofilii Korytowskiej budynek „budynek zbudowany był na rzucie prostokąta z elewacją frontową zorientowaną na południe. Środkowa jej partia, nieznacznie zryzalitowana, została poprzedzona portykiem z czterema kolumnami toskańskimi. Kolumny te podtrzymują trójkątny przyczółek, w którym umieszczono kartusz-głowę Murzyna, herb rodu „Mohra”-Korytowskich. Pod koniec XIX wieku dwór ponownie przebudowano i powiększono, dodając dwa ryzality po obu stronach tylnej elewacji.” Rezydencja przez prawie 300 lat pozostawała w posiadaniu rodu Korytowskich.
47640
Grochowiska Szlacheckie - dwór
Dwór klasycystyczny w Grochowiskach Szlacheckich został wzniesiony przez Teofilę Korytowsk a w końcu XVIII wieku. W 1912 roku został przebudowani i powiększony o piętro. Piętrowa budowla została wzniesiona na planie prostokąta. Od frontu znajduje się czterokolumnowy portyk w wielkim porządku wspierający trójkątny tympanon z herbem Mora-Korytowskich.
Narożnik południowo wschodni
Od strony ogrodu znajduje się kryty taras. Całość nakryta czterospadowym dachem. Wokół dworu rozciąga się zadbany park krajobrazowy.
47641
Marcinkowo Gorne
W Marcinkowie Górnym 24 listopada 1227 zginął w zamachu książę Leszek Biały. Wydarzenie to zostało upamiętnione wzniesieniem w 1927 pomnika według projektu Jakuba Juszczyka.
47643
Marcinkowo Górne - pomnik Leszka Białego
Zbrodnia gąsawska, nazywana także krwawą łaźnią w Gąsawie to nazwa wydarzeń, z jesieni 1227 roku w Gąsawie. Podczas zjazdu władców Leszka Białego, Władysława Laskonogiego, Henryka Brodatego i Konrada Mazowieckiego doszło do najazdu Świętopełka pomorskiego na łaźnię, w której przebywali.

Śmierć Leszka Białego zamordowanego pod Gąsawą jesienią 1227 roku budzi zainteresowanie historyków, gdyż - pomijając okoliczności zabójstwa - stała się wydarzeniem zamykającym pewną epokę w dziejach Polski Piastów. Leszek Biały był bowiem ostatnim księciem krakowskim, który zachował resztki zwierzchnictwa nad pozostałymi Piastami.
47644
Zabytkowy Kościół Św. Mikołaja w Gąsawie
Perła sztuki - drewniany kościół p.w. ś.w. Mikołaja w Gąsawie. Najwspanialszy w Polsce zespół barokowych malowideł ściennych.
Kościół modrzewiowy z 1674 roku. Obok prawego ołtarza mieści się renesansowa chrzcielnica. Drewniana dzwonnica pochodzi z XVIII wieku.
47646
Zabytkowy Kościół Św. Mikołaja w Gąsawie
Jest to budowla zrębowo - szkieletowa, prościej mówiąc ma podwójne ściany. Posiada niezwykle bogatą, w przemyślny sposób łączoną więźbę dachową. Układ belek w ścianach, niespotykany w Wielkopolsce ( częściej na Śląsku ) w stylu gotyckim łączony z późniejszymi układami.
W wyposażeniu wnętrza zobaczysz przekrój stylów od późniejszego gotyku, przez wielość baroku, manieryzm, klasycyzm aż do współczesności.
47647
Biskupin
Biskupin - najbardziej znany w Europie środkowej rezerwat archeologiczny. Badania wykopaliskowe rozpoczęły się w 1934 roku. Imponujcy był rozmach prowadzonych prac wykopaliskowych, w których stosowano nowoczesne metody badań. W ich wyniku odkryte zostały konstrukcje drewniane osiedla sprzed ponad 2700 lat ( zachowane w znakomitym stanie ). Przed wojną Biskupin był nazywany "Polskimi Pompejami".
47649
Biskupin - brama główna
Rokrocznie, w trzecim tygodniu września, odbywa się w Biskupinie jeden z największych w Europie festyn archeologiczny. W ciągu dziewięciu dni, na terenie całego rezerwatu, prezentowane są najróżniejsze przejawy życia ludzi od najdawniejszych czasów.
Festynowi towarzyszy muzyka i taniec, walki wczesnośredniowiecznych wojów i obrzędy, strzelanie z łuku i kuszy, bicie monet, pokazy archeologicznych badań podwodnych i wiele innych.
47651
Biskupin
47652
Zagroda Wisza w Biskupinie
Od sierpnia do października 2002r. reżyser Jerzy Hoffman kręcił tu film "Stara Baśń". Dzięki scenografii Andrzeja Halińskiego zrekonstruowano zagrodę Wisza. Obiekt ten po zakończonych zdjęciach został udostępniony oglądającym.
47654
Muzeum kolejki wąskotorowej w Wenecji
Muzeum jest największym w Europie skansenem, na którego terenie zgromadzono unikatowe parowozy, wagony towarowe i osobowe, drezyny, itp.
Kolekcja parowozów, lokomotyw, drezyn i wagonów liczy 70 eksponatów. Najstarsze z nich pochodzą z XIX w.: unikatowy wagonik pocztowy - najmniejszy w Europie, cysterna, miniaturowe platformy, dwuosiowe wagony towarowe oraz parowóz firmy Orenstein & Koppel w Berlinie.
47656
Wenecja (ruiny zamku Diabła Weneckiego)
Zamek rycerski wzniósł w 1390 r. Mikołaj Nałęcz. Zamek otoczony głęboką fosą, której brzegi umocnione były konstrukcjami drewnianymi, z jednym tylko podejściem, a ponadto położony między trzema jeziorami, był trudno dostępną warownią.
Wycieczka na jeden dzień śladami historii. po Pałukach.
Podróż rozpoczynamy w Rogowie w Parku Dinozaurów "Zaurolandia" - świetna rozrywka dla dorosłych ale przede wszystkim dla dzieci. Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki są Grochowiska Szlacheckie i znjdujący się tam dwór, następnie trasa wiedzie do Marcinkowo Górnego miejsca śmierci Leszka Białego. Nastęnym punktem do zwiedzenia jest Gąsawa ze swoim drewnianym kościołem, tutaj możemy przesiąść siędo kolejki wąskotorowej i tym srodkiem lokomocji kontynuować podróż lub ponownie zasiąść w samochodzie i skierowaćsię do Biskupina. Biskupin to słynna osada z okresu brązu i żelaza (od XIV do V w. p.n.e.). Ostatnim punktem wycieczki jest Wenecja a w niej riuny zamku średniowiecznego oraz muzeum kolejki wąskotorowej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Szlak Piastowski
Szlak Piastowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje...

Wasza ocena: 4.0 (3 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
elwira928
27 lipca 2014 elwira928 napisał:
Moje rodzinne strony .Żnin i okolice urocze miejsca do zwiedzania Biskupin Wenecja ,jeziora i piękne otoczenie ,polecam
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta