Odkrywanie Mikołowa

Dodano 29 maja 2017 przez aplikację Android
Odkrywanie Mikołowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

99937
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 1,6 km
  • Czas trwania: 0 h 46 min
  • Średnia prędkość: 2,09 km/h
  • Przewyższenie: 58 m
  • Suma podejść: 93 m
  • Suma zejść: 118 m
  • Data: 29 maja 2017
  • Lokalizacja: Mikołów, śląskie
589565
szpital św. Józefa
z 1904 roku.
Starania o budowę obecnego Szpitala w Mikołowie ropoczeły się z chwilą przybycia do tego miasta w 1896 r. sióstr boromeuszek. Ich uwieńczeniem było otwarcie w 1901 r. szpitala pod nazwa „Dom św. Józefa”.

W dwanaście lat później do użytku oddano drugi obiekt dla zakaźnie chorych tzw. „Pawilon”. Kolejną inwestycją stał się trzypiętrowy budynek przekazany pacjentom w 1932 r. Znajdowały się w nim m. in. nowoczesne urządzenia, pracownie, ambulatoria i kaplica.

W latach powojennych kompleks szpitalny znajdował się w strukturach państwowej służby zdrowia. Dopiero przemiany ustrojowe lat 90-tych pozwoliły na możliwość powrotu szpitala do prawowitego właściciela czyli Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza w Mikołowie.
589566
dom katechetyczny
parafii św. Wojciecha
589567
figura św. Jana Nepomucena
przed starym kościołem
589568
stary kościoł
Mikołowski kościół Matki Bożej Śnieżnej leży na północ od zabytkowego Rynku. Jest orientowany, wzniesiony z kamienia łamanego. Cechy późnogotyckiej architektury pozwalają przypuszczać, że został nieco przebudowany pod koniec średniowiecza. Nawę zbudowano na planie prostokąta; do niej przylega wielobocznie zamknięte prezbiterium. Od strony zachodniej widzimy czworoboczną wieżę, która została wymurowana dopiero w XVIII wieku. Wnętrze jest jednonawowe. Znajdziemy w nim gotyckie kropielnice i chrzcielnicę, późnorenesansową ambonę, barokowe ołtarze. Przed kościołem warto zwrócić uwagę na zabytkową figurę św. Jana Nepomucena. Mikołowianie postawili ją tutaj w XVIII wieku, dziękując w ten sposób za przywrócenie wody w miejskiej studni.
589569
rynek
ratusz
589570
figura
św. Wojciecha
589571
rynek mikołowski
589572
Miejski Dom Kultury
MDK
589573
apteka
589574
hotel
589575
kościół ewangelicki
589576
kościól św. Wojciecha i MB Śnieżnej
stary kościół
Kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Śnieżnej, potocznie nazywany starym kościołem, jest to najstarszy, zachowany kościół w Mikołowie. Pierwszy kościół powstały w latach 1260-1270, został przebudowany w stylu późnogotyckim. Do czasu wybudowania nowego kościoła nosił on wezwanie tylko św. Wojciecha. W momencie konsekrowania 25 września 1861 r. nowego budynku oba kościoły były pw. św. Wojciecha. Stan taki trwał aż do lat sześćdziesiątych XX wieku, gdy to staremu kościołowi dodano drugie wezwanie, Matki Boskiej Śnieżnej, czczonej w Mikołowie jako Matka Boska Mikołowska.
589609
kościól ewangelicki
Pierwsza parafia luterańska powstała w Mikołowie w 1580 r. Wówczas to w rękach zwolenników nauki Marcina Lutra znalazły się katolickie kościoły św. Wojciecha i św. Mikołaja. W 1628 r. na mocy edyktu restytucyjnego, który objął część Śląska pod panowaniem Habsburgów, rozpoczęła się na tych terenach kontrreformacja. Miejscowy proboszcz, ks. Marcin Fröhlich musiał przenieść się do Warszowic, zaś w roku 1654 Restytucyjna Komisja Cesarska odebrała ewangelikom klucze od kościołów, które wróciły do katolików. Ponieważ były to czasy niesprzyjające luteranom, uczęszczali oni początkowo na nabożeństwa do kaplicy zamkowej ewangelickiego rodu Promniców w Pszczynie, a później na tajne nabożeństwa, które odbywały się w lasach Gostyni, w Wyrach, oraz na zboczach Równicy w Beskidzie Śląskim. W roku 1707 na mocy ugody altransztackiej pozwolono śląskim ewangelikom na zbudowanie sześciu kościołów, z których najbliższy znalazł się 60 km od Mikołowa - w Cieszynie (jest to jedyny z owych sześciu kościołów, zwanych Kościołami Łaski, który dotrwał do naszych czasów).
589610
ołtarz św. Wojciecha
stary kościól
589611
widok na bazylikę
od strony szpitala św. Józefa
589613
stary kościół
589614
stary kościół
589616
dom katechetyczny
589619
figura św. Jana Nepomucena przed starym kościołem
589620
stara chrzcielnica
dziś: kropielnica, stary kościól
589622
figura św. Jana Nepomucena
589624
bazylika św. Wojciecha
589626
stary kościół
589627
szpital św. Józefa
589628
dom katechetyczny
parafii św. Wojciecha
589629
relikwiarz
z relikwiami św. Wojciecha
589630
wejście główne
stary kościół
589631
bazylika św. Wojciecha
589632
bazylika św. Wojciecha
Bazylika mniejsza pod wezwaniem św. Wojciecha w Mikołowie – budowla wybudowana w stylu neoromańskim w latach 1843-1861. We wnętrzu świątyni znajdują się m.in. obrazy Męki Pańskiej pędzla Jana Bochenka z 1868 roku oraz XIX-wieczne witraże z tzw. szkoły krakowskiej. Zabytkowe organy pochodzą z 1862 roku, zostały wykonane przez Johanna M.V. Hassa. Od 2008 bazylika mniejsza. Mieści się przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
589633
szpital św. Józefa
589634
szpital św. Józefa
589635
stary kościół
Zabytki Mikołowa.
Mikołów jest 40-tysięcznym miastem przemysłowym, położonym na południe od Katowic, w sąsiedztwie Rudy Śląskiej i Tychów. Przez miejscowość przepływa rzeczka Jamna. Dzieje miasta sięgają korzeniami okresu średniowiecza. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi już z roku 1222, kiedy wspomina się kasztelana z Mikołowa. Rezydował on prawdopodobnie w niewielkim grodzie, znajdującym się być może w okolicach obecnego kościoła ewangelickiego i kapliczki św. Mikołaja. Miasto ukształtowało się jednak na terenach położonych nieco bardziej na południe. Pierwsza świątynia stanęła tutaj w XII wieku i miała za patrona św. Mikołaja. W drugiej połowie następnego stulecia, po przenosinach osady, wzniesiono nowy kościół, który wkrótce stał się siedzibą parafii pod wezwaniem św. Wojciecha. Od połowy XVI do połowy XVII wieku obiekt ten był użytkowany przez wyznawców luteranizmu. W latach 1843-1861 w Mikołowie zbudowano nowy, okazały kościół parafialny, którego patronem został św. Wojciech. Z tego powodu starej świątyni zmieniono wezwanie na Matki Bożej Śnieżnej. Mikołowski kościół Matki Bożej Śnieżnej leży na północ od zabytkowego Rynku. Jest orientowany, wzniesiony z kamienia łamanego. Cechy późnogotyckiej architektury pozwalają przypuszczać, że został nieco przebudowany pod koniec średniowiecza. Nawę zbudowano na planie prostokąta; do niej przylega wielobocznie zamknięte prezbiterium. Od strony zachodniej widzimy czworoboczną wieżę, która została wymurowana dopiero w XVIII wieku. Wnętrze jest jednonawowe. Znajdziemy w nim gotyckie kropielnice i chrzcielnicę, późnorenesansową ambonę, barokowe ołtarze. Przed kościołem warto zwrócić uwagę na zabytkową figurę św. Jana Nepomucena. Mikołowianie postawili ją tutaj w XVIII wieku, dziękując w ten sposób za przywrócenie wody w miejskiej studni.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Tychy, Pszczyna i okolice
Tychy, Pszczyna i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych....

Mapa Metropolia Silesia i okolice
Metropolia Silesia i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta