Najpiękniejszy jesienny szlak

Dodano 11 czerwca 2023 przez rysowanie
Najpiękniejszy jesienny szlak
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

306880
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.3
  • Dystans: 21,4 km
  • Przewyższenie: 779,2 m
  • Suma podejść: 1 184,33 m
  • Suma zejść: 1 178,61 m
  • Data: 8 października 2022
  • Lokalizacja: Szklarska Poręba
1671953
Wąwóz Kamieńczyka
1671954
Wodospad Kamieńczyka
Najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy - składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m.
1671955
Hala Szrenicka
Hala Szrenicka jest wysokogórską łąką torfową. Pod koniec XVIII wieku zbudowano tu chatę pasterską zwaną Nową Śląską Budą, która została przekształcona w schronisko na Hali Szrenickiej.
1671956
Schronisko na Szrenicy
Schronisko Szrenica zbudowane jest na wierzchołku góry o tej samej nazwie (1362 mn.p.m.), na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, przy głównym karkonoskim szlaku turystycznym.
1671957
Trzy Świnki
Trzy Świnki to zespół granitowych skałek, na które jeśli spojrzymy oczami wyobraźni, zobaczymy bajkowe Trzy Świnki.
1671958
Twarożnik
Jest skałką granitową o ciekawym wyglądzie położoną na granicy polsko-czeskiej.
1671959
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe, które są przykładem krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach.
Ponad Śnieżnymi Kotłami góruje wieża RTV, widoczna z daleka, stanowiąca doskonały punkt orientacyjny. Na krawędzi Wielkiego Kotła znajduje się wiele punktów widokowych.
1672390
"Zielone kamienie"
Szlak na zboczu Wielkiego Szyszaka wygląda wyjątkowo za sprawą głazów okrytych porostami.
1672391
Piękna jarzębina...
Właśnie dla tej jarzębiny wracamy tu jesienią. Od tego miejsca rozpoczyna się nasz ulubiony karkonoski szlak.
1672392
Co za widok
1672393
Śnieżne Stawki
Dwa stałe stawy spośród ośmiu, z których 6 jest okresowych leżące na dnie kotła polodowcowego Śnieżnych Kotłów.
1672394
Kaczka pływająca w stawie
1672396
Ostatnie spojrzenie w tył
Majestatyczne Śnieżne Kotły ukryte za mgłą.
1672401
Schronisko Pod Łabskim Szczytem
1672403
"Drewniana ścieżka"
Na szlaku w kilku miejscach ułożone są dłuższe i krótsze kładki.
1676560
Kukułcze Skały
Kolejna formacja skalna złożona z trzech baszt skalnych osiągających wysokość ok. 7 metrów. Środkowa z nich nosi nazwę "Wahadło" (podobno silny wiatr potrafi je wprawić w ruch).
Jest 9:00, ruszamy na Szrenicę przez Wodospad Kamieńczyka. Początkowo leśna ścieżka jest łatwa i przyjemna. Dopiero ostatnia prosta prowadząca do wodospadu pnie się w górę i może nieco zmęczyć. Jednak warto! Polecamy podziwianie Wodospadu Kamieńczyka z dwóch punktów, na dole z Wąwozu Kamieńczyka (wejście biletowane, w cenie jest kask, aby lepiej prezentować się na zdjęciach;)) oraz z góry, niedaleko schroniska. Kilka fotek, łyk gorącej herbaty i ruszamy dalej. Ścieżka z trylinki aż do Hali Szrenickiej pnie się lekko w górę. Po drodze mijamy punkt widokowy oraz miejsce, gdzie na ławkach można chwilę odpocząć. Z Hali Szrenickiej na Szrenicę jest już bardzo blisko, a oczom ukazują się piękne widoki (pod warunkiem, że nie ma mgły – niestety dziś jest bardzo gęsta, ale w pamięci mamy to miejsce w słoneczny dzień). W schronisku na Szrenicy jemy naleśniki z czekoladą i pijemy czekoladę na gorąco – czekolada daje moc! Ruszamy w stronę Śnieżnych Kotłów. Początkowo droga bardzo nam się dłuży. Idziemy w gęstej mgle, w kurtkach przeciwdeszczowych. Niby nie pada, a jesteśmy coraz bardziej mokrzy. Amelia, która chodzić uwielbia, zaczyna coraz częściej powtarzać, że chce wracać i bolą ją nogi. Rozpogadza się gdy dochodzimy do jakiś skałek, na których koniecznie chce mieć zrobione zdjęcie – Trzy Świnki ewidentnie jej się spodobały. W końcu docieramy do Śnieżnych Kotłów, których i tak nie widać. Wieża RTV ukazała się dopiero gdy podeszliśmy do niej na jakieś 50 m. Robimy kilka zdjęć na tle Śnieżnych Kotłów za mgłą i ruszamy w stronę Przełęczy Pod Śmielcem. Zaczęło robić się interesująco. Amelia z widocznym zadowoleniem kroczy po dużych, zielonych kamieniach. Nogi już ją nie bolą i teraz powtarza, że w górach jest fajnie. Schodzimy niżej, mgły już nie ma, a córcia tryska energią (to pewnie ta czekolada). Wszędzie jest pięknie, przy każdym kamieniu, pod każdą jarzębiną jest dobre miejsce na zdjęcie, a stawki to prawdziwy szał! Woda, ogromne głazy, piękna jesienna oprawa i wyżej szczyty tonące we mgle – wszystko co kochamy w Karkonoszach! Nasz najpiękniejszy jesienny szlak został uznany przez Amelię również za numer jeden! A ta prawie 7-letnia turystka ma już w nogach większość bieszczadzkich i pienińskich szlaków. Idąc w stronę schroniska Pod Łabskim Szczytem przechodzimy przez kilka kładek, które może nie są tak wspaniałe jak wielkie kamienie, ale też budzą spory entuzjazm. Krótka przerwa w schronisku Pod Łabskim Szczytem (serwują tam pyszne pierogi) i żółtym szlakiem wracamy do Szklarskiej Poręby. Aplikacja w telefonie podaje, że przeszliśmy ponad 21 km. Zajęło mam to trochę więcej niż myśleliśmy, ale zdążyliśmy przed zmrokiem i na obiadokolacje o 18:00.
Trasa nie jest bardzo wymagająca, ale dość długa. Zdecydowanie najpiękniejsza jesienią, gdy czerwieni się jarzębina. Odcinek biegnący przy stawkach jest okresowo zamykany – warto sprawdzić przed wyjściem na szlak. Pieczątki do książeczki GOT można wbić w obu schroniskach.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na...

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta