Nadwarciański Szlak Rowerowy - odcinek wschodni (TTR-E)

Dodano 1 października 2010 przez Garmin
Nadwarciański Szlak Rowerowy - odcinek wschodni (TTR-E)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1318
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 248 km
  • Czas trwania: 170 h 36 min
  • Średnia prędkość: 1,45 km/h
  • Przewyższenie: 169,02 m
  • Suma podejść: 757,05 m
  • Suma zejść: 710,52 m
  • Data: 15 września 2010
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Poznań - Jeziorsko
1356
DSC07922.png
Na nadwarciańskim wale
1357
DSC08026.png
Stary Konin - Słup Koniński, w tle - kościół św. Bartłomieja

KONIN - Stary Konin z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, koncentrującym się wokół rynku (pl. Wolności). Tędy przebiegał handlowy trakt z Kalisza do Torunia. Na pl. 3 Maja klasycystyczny ratusz z pocz. XIX w. z drewnianą wieżą. Zegar przywieziony z klasztoru w niedalekim Lądzie. Nieopodal - gotycki kościół św. Bartłomieja z końca XIV w. z secesyjnymi polichromiami i witrażami w nawach bocznych wykonanymi przez Eligiusza Niewiadomskiego, późniejszego zabójcę prezydenta Narutowicza. Na placyku przed kościołem - słup z piaskowca z 1151 r. , uznawany za pierwszy w Polsce znak drogowy. Pokazywał on połowę drogi pomiędzy Kaliszem i Kruszwicą, o czy świadczy napis, zdobiący niecodzienny zabytek.
1358
DSC08409.png
Chełmno nad Nerem

CHEŁMNO NAD NEREM - neogotycki kościół Nawiedzenia NMP z 2 poł. XIX w., malowniczo położony na wysokiej skarpie, górującej nad rozległą doliną Neru.
W okresie okupacji hitlerowskiej - jeden z czterech - obok Bełżca, Sobiboru i Treblinki - ośrodków zagłady na ziemiach polskich.
1359
DSC08474.png
Uniejów - zamek

UNIEJÓW - w północnej części Rynku - gotycki kościół św. Floriana z poł. XIV w., rozbudowany w poł. XV w. i poł. XVI w. Na lewym brzegu Warty zamek - dawna rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich z poł. XIV w.
1360
DSC08572.png
Koło - zespół klasztorny Bernardynów

KOŁO - zachowany w większości układ urbanistyczny średniowiecznego miasta, założonego w 2 poł. XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Na Starym Rynku - ratusz, pierwotnie gotycki z końca XIV w., przebudowany w 1 poł. XIX w. w stylu klasycystycznym. Na południe od rynku - gotycki kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV/XV w. Ciekawostka - kamienna płyta nagrobna Jana z Garbowa z poł. XV w - syna słynnego Zawiszy Czarnego.
W sąsiedztwie - zespół klasztorny Bernardynów z 2 poł. XV w.
Na lewym brzegu Warty, 2,5 km od centrum Koła - ruina gotyckiego zamku Kazimierza Wielkiego z 2 poł. XIV w.
NADWARCIAŃSKI SZLAK ROWEROWY - ODCINEK WSCHODNI

Dystans: 250 km
Trudność: zazwyczaj niewielka, kilka piaszczystych odcinków; dość wyboisty odcinek wałem przeciwpowodziowym ze Śremu do Roguska (ok. 26 km)
Oznakowanie: jednolicie niebieskie, zgodne ze standaryzacją PTTK.
Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy nad jez. Malta, róg ul. Jana Pawła II i Ab-pa Baraniaka
Koniec szlaku: tama na jez. Jeziorsko


Trasa ta to gratka dla miłośników przyrody. Wystarczy wspomnieć, że szlak ten jest poprowadzony w taki sposób, że przez wiele kilometrów trudno spotkać ludzi oraz ich siedziby. Wiele tu natomiast ptactwa oraz innej zwierzyny, zamieszkującej podmokłe tereny nadwarciańskich rozlewisk. Oprócz tego wiele ciekawostek krajoznawczych: klasztor w Pyzdrach, Stary Konin, pozostałości obozu koncentracyjnego w Chełmnie, uroczy Uniejów i "sieradzkie morze", czyli największy śródlądowy zbiornik wodny - Jeziorsko.

ROGALIŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY - utworzony w 1997 r. w celu ochrony naturalnego środowiska doliny Warty. Liczne starorzecza, łęgi z roślinnością terenów podmokłych.

MOSINA - najważniejszy węzeł szlaków rowerowych na południe od Poznania. Ciekawe muzeum w dawnym budynku bożnicy, kościół św. Mikołaja z lat 1852-54, dwór z II poł. XIX w. W czasie Wiosny Ludów (1848 r.) Mosina przez kilka dni pełniła funkcję stolicy niepodległej Polski. Stacja PKP.

REZERWAT KRAJKOWO - utworzony w 1959 r. dla ochrony krajobrazu łęgów nadwarciańskich, na który składają się: starorzecza, liczne dęby o rozmiarach pomnikowych, miejsca gniazdowania wielu gatunków ptaków (np. czapli siwych).

ŚREM - ratusz z 1 poł. XIX w. Na północ od rynku - późnogotycki kościół NMP Wniebowziętej z XIV/XVI w. W dzielnicy Ostrówek - w obrębie pofranciszkańskiego, barokowego zespołu klasztornego z XVII/XVIII w. - kościół Narodzenia NMP. W mieście liczne pamiątki, związane z bogatymi tradycjami powstańczymi oraz dwiema wybitnymi osobistościami: ks. Piotrem Wawrzyniakiem - patronem spółdzielczości oraz urodzonym w Śremie prof. Heliodorem Święcickim - pierwszym rektorem Uniwersytetu Poznańskiego. W Śremie znajduje się największa w Polsce odlewnia żeliwa.

NOWE MIASTO NAD WARTĄ - gotycki kościół Świętej Trójcy z 2 poł. XV w., Dalej na zachód - tzw. Zielony Rynek, w jego północnej części - dom kultury, w latach 70-tych XX w. przebudowany z kościoła ewangelickiego z 2 poł. XIX w.

ŻERKOWSKO - CZESZEWSKI PARK KRAJOBRAZOWY - utworzony w 1994 r., chroni obszar w okolicy ujścia Lutyni do Warty wraz z fragmentami wypiętrzeń, głównie Wału Żerkowskiego (najwyższa kulminacja - 164 m n.p.m.). Urozmaicona rzeźba terenu, rozległe widoki na tereny zalewowe Warty, pokryte lasami łęgowymi i grądowymi.

DŃBNO - gotycki kościół Wniebowzięcia NMP z poł. XV w. z cennym wyposażeniem.

CZESZEWO - drewniany kościół św. Mikołaja z końca XVIII w., kryty gontem, z cennym wyposażeniem wnętrza. Szachulcowy budynek dawnej karczmy z końca XVIII w.

PYZDRY - Późnogotycki kościół farny Narodzenia NMP z 2 poł. XV w. Pofranciszkański zespół klasztorny z XIV w., wielokrotnie przebudowywany. Na północ od klasztoru - pozostałości zamku z XIV w.

NADWARCIAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY - powstał w 1995 r. na bazie powstałego dekadę wcześniej Pyzdrskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego. Na jego terenie gniazduje ok. 150 gatunków ptaków, co stanowi 65% wszystkich gatunków lęgowych w Polsce.

ZAGÓRÓW - Późnobarokowy kościół św. Piotra i Pawła z XVIII w. z gotyckimi fragmentami murów.

KONIN - patrz - opis: zdjęcie

KOŁO - patrz - opis: zdjęcie

CHEŁMNO NAD NEREM - patrz - opis: zdjęcie

UNIEJÓW - patrz - opis: zdjęcie

JEZIORO JEZIORSKO - zbiornik retencyjny, powstały w latach 1975 - 86 w środkowym biegu Warty, 22 km na południowy wschód od Turku. Największy zbiornik zaporowy w Polsce.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Dolnośląska Kraina Rowerowa
Dolnośląska Kraina Rowerowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki...

Wasza ocena: 3.8 (15 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
30 maja 2013 boulinek11 napisał:
248km, jest pelen podziwu. Rozumiem, ze nie zostalo to pokonane jednym za "jednym razem", ale mimo wszystko. Po takiej trasie bym musial nie patrzec nas siodelko przez pol roku.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta