MTB Cisna - Wołosań - Chryszczata - Duszatyn - Smolnik - Cisna

Dodano 14 listopada 2021 przez plik GPX
MTB Cisna - Wołosań - Chryszczata - Duszatyn - Smolnik - Cisna
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

233973
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 54,7 km
  • Czas trwania: 7 h 23 min
  • Średnia prędkość: 7,39 km/h
  • Przewyższenie: 601 m
  • Suma podejść: 1 617,8 m
  • Suma zejść: 1 623,8 m
  • Data: 3 października 2021
  • Lokalizacja: Cisna
1321172
Widok na Osławę z mostu kolejowego w Duszatynie
1321173
Widok z wieży widokowa w Maniowie
Widok w kierunku wschodnim na Połoniny.
1321174
Most kolejowy w Duszatynie na Osławie
1321175
Kaskady na OSławie
1321176
Most kolejowy kolejki wąskotorowej
1321177
Most kolejowy kolejki wąskotorowej
1321178
Wodospad Olchowaty
1321179
Jeziorka Duszatyńskie
1321180
Jeziorka Duszatyńskie - górne
1321181
Jeziorka Duszatyńskie
1321182
Otocznenie jeziorek
1321183
Jeziorka Duszatyńskie
1321184
Jeziorka Duszatyńskie
1321185
Jeziorka Duszatyńskie
1321186
Widok na Hyrlatą
1321187
Mój rowerek nad jeziorkiem
1321188
Przełęcz Żebrak
1321189
Widoki spod Jawornego
Widok na dolinę baligrodzką i w oddali masyw Łopiennika i Połonin
1321190
Wołosań - szczyt na trasie GSB
1321541
Przełęcz Żebrak
Wiata na przełęczy
1321542
Trek na Wołosaniu
Charakterystyka trasy.
Szlak MTB - górsko-szosowy z licznymi atrakcjami, przeznaczony dla wprawionych i dobrze przygotowanych kondycyjnie kolarzy-turystów.
Suma przewyższeń i odległość plus skala trudności może zrobić spore wrażenie. Wszystko to jest jednak nagrodzone wspaniałymi widokami, a w szczególności o tej porze roku.

Opis
Trasę przejechałem rowerem Trek x-caliber 8 2019, tj. żaden elektryk ze wspomaganiem.
Start trasy w Cisnej zaczyna się od rozgrzewki podjazdem do Schroniska pod Honem. Szczególnie ostatnie mety potrafią dogrzać. Przy schronisku dwie minutki przerwy i w drogę do góry czerwonym szklakiem GSB. Po kilku metrach błoto i pochylenie nie pozwala na jazdę więc trzeba pchać rower pod nieczynnym wyciągiem. Później kawałkami da się wsiąść na siodło - i tak aż do Hona, a później do Osiny. Im większa wysokość tym podjazdów, po których nie da się jechać jest mniej - trafiają się korzenie i kamienie, gdzie trzeba z buta. Błota stosunkowo mało. Docieram do Wołosania, gdzie robię pauzę na uzupełnienie płynów i posiłek. Na graniach daje się we znaki mocny boczny wiatr. Teraz zjazd daje trochę radości i odpoczynku, chociaż czujność musi być non stop. To kamień, to korzeń... Przed Jawornym po prawej stronie polana widokowa - zapiera dech w piersiach. Trzeba jechać dalej - na szczyt, a z niego już zjazd do Przełęczy Żebrak. Na szlaku nikogo - jak narazie - samotność. Trochę obaw o nieprzewidziane spotkanie z bieszczadzkim zwierzem.
Kolejna pauza na przełęczy. Pierwsze osoby na szlaku.
Teraz ku Chryszczatej - trafił się rowerzysta ze wspomaganiem i "żubrza mina" na szlaku - z mocnym podjazdem pod szczyt. Kolejna pauza - posiłek, zdjęcia i w dół. Po drodze krzyże upamiętniające poległych tu żołnierzy w I wojnie światowej. Stromo - bardzo stromo. Pierwsza i jedyna banalna "gleba" - na szczęście bez konsekwencji.
Ręce bolą od hamowania - mocno na tylnym kole. Docieram do jeziorek. Na szczęście stosunkowo mało ludzi co ułatwia zjazd.
Nad nimi można byłoby spędzić cały dzień - pogoda idealna. Ludzi też nie brakuje... Zdjęcia i cieszenie oka. W dół! Tu już dużo gorzej ze względu na tłumy. Trzeba uważać - ale na kółkach już nie jestem sam. Po drodze jeszcze wodospad na Olchowatym.
W Duszatynie, aż "duszno" od ilości samochodów i turystów. W planie miałem od dłuższego czasu wizytę na przełomie Osławy i starym moście kolejki wąskotorowej. Możliwość dotarcia w to miejsce to zasługa jednego z bieszczadzkich biur podróży.
Czas na drogę powrotną - teraz już łatwiej (po asfalcie), za to można więcej czasu poświecić na podziwianie "świata". Po drodze do Smolnika 4 razy przejazd brodem przez Osławę. Niestety nie udało się uniknąć zamoczenia butów. Brakło czasu na kilka planowanych punktów, tj. odwiedziny schroniska nad Smolnikiem, Cerkwi św. Mikołaja w Smolniku i Bieszczadzkie Smaki. Następnym razem - to na pewno dobry pretekst do powrotu na tą trasę.
Długi i męczący - pod wiatr - podjazd do wieży widokowej "Szczerbanówka". Ostatnia pauza i teraz z górki do Cisnej.

W podsumowaniu
Trasa dla szukających urozmaicenia, pięknych widoków, samotności, wyrypy i nie wiem czego jeszcze. Dwa szczyty do korony Bieszczad - Wołosań i Chryszczata.
Przy planowaniu trasy poleciłbym sprawdzenie wcześniejszych warunków pogodowych. Po deszczach może być naprawdę ekstremalnie ciężko. Jesienią, gdy liście już opadną też może być niebezpiecznie.
Kiedyś będę chciał to powtórzyć, ale na pewno w towarzystwie.
W razie wypadku lub jakiegoś innego zdarzenia przy mało uczęszczanym szlaku mogłoby to mieć katastrofalne konsekwencje.

Do zobaczenia na szlaku!
Wojtek

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo...

Mapa Beskid Niski
Beskid Niski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz...

Mapa Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla.  Na mapie...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta