MotoTraska. Do korzeni. Żelechów - Pruszków cz.2

Dodano 22 września 2019 przez aplikację Android
MotoTraska. Do korzeni. Żelechów - Pruszków cz.2
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

159423
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

899554
Źródełko.
Dziwne, ale od kiedy pamiętam lała się tu woda.
Źródełko ulokowane jest przy ul. Waisenberga. Z miejscem tym związane są najdawniejsze dzieje Żelechowa. To właśnie tutaj łączyły się ze sobą dwa stare trakty: lubelsko-warszawski i łukowski. Przez kolejne stulecia źródełko było jednym z najbardziej obleganych punktów miasta. Żelechowianie zaopatrywali się tutaj w wodę, uchodzącą w opinii większości za najzdrowszą w okolicy. Za kadencji burmistrza Ludwika Pudły (1926-1939) źródełko zostało obmurowane kamieniami i wyposażone w filtr.
899555
Kościół pw. św. Stanisława
Stoi w polu. Kiedyś dużo ludzi tu uczęszczało na msze z okolicznych wiosek.
899556
Kościół pw. św. Stanisława
Niszczeje. :(
Kościół pod wezwaniem św. Stanisława ze Szczepanowa w Żelechowie – niewielka, barokowa świątynia znajdująca się w odległości kilkuset metrów od najbliższych zabudowań, w pobliżu drogi na Zakrzówek. Jest to najstarszy zachowany w prawie niezmienionej postaci zabytek Żelechowa.
899557
Kotłówka
Cel mojej wyprawy.
899558
Kotłówka
Kotłówka.
12.03.1944 r. na obrzeżach wsi Kotłówka koło Żelechowa Niemcy rozstrzelali kobietę pochodzenia żydowskiego oraz dwóch pomagających jej Polaków. Mord miał miejsce na wjeździe do wsi, jadąc od strony Żelechowa.
https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/z/615-zelechow/116-miejsca-martyrologii/53278-kotlowka-k-zelechowa-miejsce-egzekucji-i-pochowku-ofiar-zaglady
899559
Kotłówka
Kapliczka pudełkowa na drzewie
899560
Budki
Droga na Budki. Zawsze się zastanawiałem co jest dalej, za Budkami, a tam jest pole i koniec drogi. Ale wieś Budki jest jak najbardziej.
899561
Kapliczka na końcu wsi Kotłówka.
Była jedna kapliczka z jednej strony wsi i z drugiej strony była druga.
899562
Widok na Targowisko. (coś GPS zwariował)
Dawniej targowisko było pod ratuszem. Oj były to targi. Z całej okolicy rolnicy zjeżdżali wozami. Ciągników to ja na polach nie widziałem.
899563
Żelechów
Zabudowa miejska
899564
Żelechów
Kiedyś tutaj zatrzymywały się autobusy z Warszawy Stadion. Po prawej stronie był postój z jedną/ dwiema taxówkami ( Warszawy Garbuski) Potem jak przenieśli targowisko to autobusy zatrzymywały się przed Ratuszem.
899565
Żelechów. Park MIejsski
Pomnik w Parku Miejskim.
899566
Remiza Strażacka
Remiza Strażacka
Remiza strażacka położona przy ul. Kościuszki 27 to murowany budynek wzniesiony w 1923 r. Olbrzymi wkład w jej budowę wniósł ówczesny Zarząd Miejski na czele z burmistrzem Janem Kaliszkiem. Murowana remizastanowiła lepsze zabezpieczenie dla sprzętu strażackiego niż jej drewniana poprzedniczka. Remiza przy ul. Kościuszki była siedzibą żelechowskiej OSP do 1977 r., kiedy to oddano do użytku nowy budynek Domu Strażaka przy ul. Traugutta. W kolejnych latach prowadzono prace remontowe, mające na celu adaptację gmachu starej remizy na cele gospodarczo-kulturalne. 15 września 1985 r. w odnowionej remizie odbyła się uroczystość otwarcia Klubu Strażaka. 23 czerwca 2002 r., w setną rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej, w ścianę remizy wmurowano tablicę, poświęconą pamięci założycieli OSP, działaczy i strażaków. Na tablicy umieszczono następującą sentencję: „Wszystko umiera, tylko pamięć dobrych czynów nie ginie”.

W 2006 r. przeprowadzony został remont elewacji. Na wieży zainstalowano wówczas zegar bijący co pół godziny (od 6.00 do 22.00), wygrywający codzienny hejnał o godzinie 12.00 oraz kolędy w okresie świątecznym.
899567
Żelechów
Pomnik przy remizie. Podobny dzwon wykonany z bomby, wisi w Bolimowie
899568
Żelechów. Kościół Rzymskokatolicki pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.
Kiedyś dziadek tu konia przywiązywał do parkanu jak przyjeżdżaliśmy do Kościoła na msze.
899569
Żelechów - Kapliczka św. Jana Nepomucena
Żelechów - Kapliczka św. Jana Nepomucena.
Kapliczka św. Jana Nepomucena znajduje się przy ul. Długiej i Chłopickiego. Jest to czworoboczna, murowana kapliczka słupowa z obustronną wnęką pośrodku, w której została umieszczona figura Jana Nepomucena. Zwieńczona jest czterospadowym daszkiem, krytym dachówką z małym krzyżem. Została wzniesiona na w pierwszej połowie XIX w.
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/44449,zelechow-kapliczka-sw--jana-nepomucena.html
899570
Kościół Zwiastowania NMP
Historia parafii w Żelechowie sięga przełomu XIII i XIV w., kiedy to historyczne zapiski pochodzą z 1326 r. W tym to okresie została wzniesiona pierwsza drewniana świątynia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W pierwszej połowie XVI w. biskup krakowski i kanclerz wielki koronny, Samuel Maciejowski, wyposażył kościół w utensylia i aparaty liturgiczne. W 1575 r. świątynia została przejęta przez arian, gdzie to została przekazana przez ówczesnego właściciela Stanisława Ciołka, który to był ich sympatykiem, ale już w 1595 r. z powrotem należała do katolików..
W 1736 r kościół został konsekrowany przez Michała Kunickiego, biskupa krakowskiego. Otrzymał wezwanie Zwiastowania NMP, na pamiątkę cudownego ocalenia obrazu Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.
899571
Stara Plebania.
Stara Plebania.
899572
Żelechów
Zabudowa miejska
Miłośnicy małych miast znajdą w Żelechowie urocze zaułki z drewnianą zabudową. Niektóre budynki pochodzą z połowy XIX w. W pobliżu rynku wznosi się duży kościół pw. Zwiastowania NMP. Świątynię wzniesiono na przełomie XVII i XVIII w., a pod koniec XIX w. przebudowano w stylu neobarokowym. We wnętrzu zachowało się oryginalne wyposażenie.
899573
Żelechów
Klub Sportowy
899574
Żelechów
Krzyż na wylocie do Ryk
899575
Żelechów - Przemysłowy
Jednym z najważniejszych zakładów przemysłowych jest Waryński Żelechów, spółka zależna grupy holdingowej Bumar-Waryński. Produkuje się tam hydraulikę siłową i przyrządy służące do ćwiczeń siłowych i rehabilitacyjnych. Firma Lemet zajmuje się produkcją części zamiennych do ciągników. Firmy Piechur i Koger produkują buty. Poza tym w mieście mają siedzibę podmioty przemysłu spożywczego i odzieżowego
899576
Żelechów
Pięknie położone na rozległej wysoczyźnie morenowej miasteczko czaruje wyjątkowym klimatem głębokiej prowincji, atmosferą, która gdzie indziej bezpowrotnie odeszła w przeszłość. Nie ma tu szczególnie cennych zabytków, ale przyjemnie jest pospacerować np. po rynku. Jego pofalowanych "kocich łbów" na szczęście nie pokrył jeszcze asfalt. W ciągu dnia panuje tutaj ożywiony ruch pieszych, rowerzystów, samochodów i autobusów. Kierowców nieznających Żelechowa wprowadza w zakłopotanie brak poziomego oznakowania w rynku - miejscowi kierowcy poruszają się tu bez trudu, i na ogół bezkolizyjnie, komunikacyjnymi korytarzami ustalonymi tradycją, a nie białą farbą drogowców. Pośrodku rynku stoi XIX-wieczny, klasycystyczny ratusz z sukiennicami. Budynek o solidnie oszkarpowanych narożach przykrywa płaski dach - efekt oszczędnej odbudowy po wojennych zniszczeniach w 1944 r.
899577
Żelechów
Widok na młyn żelechowski. Przyjeżdżałem z Dziadkiem po mąkę dla Babci.
899578
Gózdek. Kapliczka na rozstaju
Jak niektórzy zauważyli podobna , nowa kapliczka stoi we wsi Piastów pod Żelechowem. Dawny Francdorf II ( liczył w tym czasie 58 gospodarstw i 578 mieszkańców oraz zajmował obszar o powierzchni 1311 mórg.)
901031
Żelechów. Nowy-stary Ratusz
901032
Żelechów. Zdjęcie sprzed paru lat ratusza na rynku
Tak jeszcze parę lat temu wyglądał ten obiekt.
Jak im się to udało zrobić.

Pośrodku rynku stoi XIX-wieczny, klasycystyczny ratusz z sukiennicami. Budynek o solidnie oszkarpowanych narożach przykrywa płaski dach - efekt oszczędnej odbudowy po wojennych zniszczeniach w 1944 r.
901033
Start przy źródełku
Start przy źródełku

W drodze widziane a nie zapisane, dlatego dodałem to zdjęcie. Farma fotowoltaiczna.
901034
Kościół pw. św. Stanisława
Kościół pw. św. Stanisława - przez dziurkę od klucza.

ołtarz główny wczesnobarokowy z około połowy XVII wieku, pochodzący z kościoła parafialnego w Borowiu z rzeźbami nieokreślonych świętych,
ambona z połowy XIX wieku,
konfesjonał z 1. połowy XIX wieku,
obrazy św. Mikołaja Biskupa z 1834 i św. Józefa Rzemieślnika z 1849, w ołtarzu św. Stanisława Biskupa z XVII wieku, przemalowany w 1918,
dwa krucyfiksy barokowe z XVII i XVIII wieku, mocno uszkodzone,
sześć lichtarzy drewnianych z 2. połowy XVIII wieku.
901035
Kościół pw. św. Stanisława
Budynek o łagodnie ondulowanej fasadzie. Jego wymiary wynoszą 16 na 10 m[3]. Prezbiterium jest węższe niż nawa i zakończone trójbocznie. Drzwi kościoła są wykonane z drewna i nabijane gwoździami. Znajduje się tam chór wsparty na dwóch filarach. Sklepienie kolebkowe, w prezbiterium strop. Dach dwuspadowy, nad prezbiterium trzypołaciowy, kryty blachą cynkową, dawniej nad nawą dachówką. W dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę, zakończona hełmem obeliskowym.
901036
Kościół pw. św. Stanisława
Kościół pw. św. Stanisława
Kaplica w tym miejscu istniała jeszcze przed budową obecnego kościoła. Znajdujący się tam obraz słynął licznymi cudami, m.in. podczas wojny północnej i zarazy w 1702 roku[2]. Budowę rozpoczęto w 1740 roku z polecenia Wacława Rzewuskiego, ówczesnego właściciela Żelechowa. Zakończono rok później. Rzewuski przekazał na ten cel 6000 złotych i ofiarował ziemię o wymiarach 100 na 120 sążni. Świątynię w 1754 roku konsekrował biskup Andrzej Załuski. Początkowo istniała tu oddzielna prebenda. Przy kościele mieszkał ksiądz i codziennie odprawiał mszę. Po śmierci ostatniego prebendarza w 1798 roku kościół przeszedł pod opiekę proboszcza żelechowskiej parafii. W 1812 roku został całkowicie włączony do parafii. Kościół przechodził remonty w latach: 1836, 1853, 1884, 1914, 1918. W 1960 roku budynek został wpisany na listę zabytków[1].
901037
Kotłówka
Pomnik pomordowanych.
„W okresie II wojny światowej w miejscowości Kotłówka Stefan Kapczyński ukrywał Żydówkę z Żelechowa. Niestety prawdopodobnie na skutek donosu 12.03.1944 r. w godzinach przedpołudniowych do wsi przyjechała żandarmeria i policja granatowa. Otoczyli zabudowania i wyprowadzili mego dziadka Stefana i Żydówkę. Zatrzymali również sąsiada Jana Celeja. Okupanci zaczęli sprawdzać dom i zabudowania gospodarcze - nic więcej nie znaleźli. Następnie przeprowadzili całą trójkę przez wieś i na skraju dokonali bestialskiego mordu. Zginęli wtedy 33-letni Stefan Kapczyński, 28-letni Jan Celej i nieznana Żydówka. Ciała przeleżały do godzin wieczornych. Wtedy z Żelechowa przyjechała granatowa policja i nakazała ciała pochować niedaleko. Po kilku dniach sąsiedzi pomordowanych postanowili je odkopać i nocą przenieść na cmentarz. W dawnym miejscu pozostały tylko zwłoki Żydówki”.
https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/z/615-zelechow/116-miejsca-martyrologii/53278-kotlowka-k-zelechowa-miejsce-egzekucji-i-pochowku-ofiar-zaglady
901038
Widok na Kotłówkę z miejsca obok starej kapliczki
Widok na Kotłówkę z miejsca obok starej kapliczki
901039
Park Miejski
Park Miejski
901040
Żelechów. Widok spod kościoła
901041
Żelechów
Klub sportowy. Kamper i namiot staną.
901042
Żelechów
Widok ze wzgórza w drodze do Ryk
901043
W drodze do Wilczysk.
901044
Trasa
Piękna widokowo trasa z licznymi wzniesieniami. Asfalt dobrej jakości. Trzeba zwracać uwagę na znaki. Lepiej przestrzegać ograniczń prędkości w przejeżdżanych miejscowościach bo można się natknąć na patrol z Garwolina.
901045
Zaczynają się " Dobre jaja + "
Rozgrzebane i rozkopane. Robotników ani widu ani słychu. Cholera wie ile to jeszcze potrwa.
Lepiej ominąć ten kawałek jadąc jednym pasem "lubelską"
901046
Tu także rozkopane
Światła i ruch wahadłowy
901047
Zakaz wjazdu
Rozkopane.
901048
Lepiej jechać prosto
Ja chciałem żeby było ciekawie a tan dalej nie ma przejazdu. Zrobiłem koło i wylądowałem na "lubelskiej"
901049
Fajny kawałek drogi
Jedziemy między dawnymi magazynami i bocznicami kolejowymi rodem z PRL-u. Fajne klimaty
901050
Speed drogówka
Trzepali Naszego
901051
Korek do wylotu z Góry Kalwarii
Korek do wylotu z Góry Kalwarii
901052
Koniec wycieczki
Koniec wycieczki jak to w zwyczaju bywa, na parkingu przed zamkniętą Biedronką. Dziadek " Dobro +" się cieszy i Żabka również. Reszta ma po tyłku.
Podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i spędzanych u dziadków wakacji.Raczej mało ciekawa dla innych relacja. Może kogoś bardziej zainteresuje piękne miasto które szybko ostatnio się zmienia - Żelechów. Miejscowość z tradycjami i bardzo bogatą historią.
Ciężko już znależć "taką zabytkową" zabudowę. Podobny kawałek ulicy jak w Żelechowie, widziałem jedynie w Broku.
Opis poniżej jest z okresu starego rynku. Jak obecnym władzom udało się nie spieprzyć starego klimatu i wyremontować Rynek, tego nie wiem, ale wiem, że wygląda teraz prześlicznie.
Brawo.
"Pięknie położone na rozległej wysoczyźnie morenowej miasteczko czaruje wyjątkowym klimatem głębokiej prowincji, atmosferą, która gdzie indziej bezpowrotnie odeszła w przeszłość. Nie ma tu szczególnie cennych zabytków, ale przyjemnie jest pospacerować np. po rynku. Jego pofalowanych "kocich łbów" na szczęście nie pokrył jeszcze asfalt. W ciągu dnia panuje tutaj ożywiony ruch pieszych, rowerzystów, samochodów i autobusów. Kierowców nieznających Żelechowa wprowadza w zakłopotanie brak poziomego oznakowania w rynku - miejscowi kierowcy poruszają się tu bez trudu, i na ogół bezkolizyjnie, komunikacyjnymi korytarzami ustalonymi tradycją, a nie białą farbą drogowców. Pośrodku rynku stoi XIX-wieczny, klasycystyczny ratusz z sukiennicami. Budynek o solidnie oszkarpowanych narożach przykrywa płaski dach - efekt oszczędnej odbudowy po wojennych zniszczeniach w 1944 r.

Miłośnicy małych miast znajdą w Żelechowie urocze zaułki z drewnianą zabudową. Niektóre budynki pochodzą z połowy XIX w. W pobliżu rynku wznosi się duży kościół pw. Zwiastowania NMP. Świątynię wzniesiono na przełomie XVII i XVIII w., a pod koniec XIX w. przebudowano w stylu neobarokowym. We wnętrzu zachowało się oryginalne wyposażenie." Za polskaniezwykła.pl

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór...

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Wasza ocena: 5.0 (3 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JanTurysta
20 lipca 2021 JanTurysta napisał:
Aż kusi, żeby tam pojechać.
JanTurysta
20 lipca 2021 JanTurysta napisał:
Aż kusi, żeby tam pojechać.
Rowerzysta12
10 października 2019 Rowerzysta12 napisał:
Piękne opisy. Region mało znany.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta