Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Dzień 1. Michałowice - Słomniki

Dodano 17 sierpnia 2023 przez Planer
Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Dzień 1. Michałowice - Słomniki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

320116
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.9
  • Dystans: 17,5 km
  • Przewyższenie: 123 m
  • Suma podejść: 249,5 m
  • Suma zejść: 236,5 m
  • Data: 6 sierpnia 2024
1713868
Start Trasy - Dwór w Michałowicach
Dwór w Michałowicach został wzniesiony w latach 1892–1897 dla przybyłej tu z Mazowsza rodziny Dąbrowskich.
Spośród zachowanych informacji o rodzinie Dąbrowskich na pierwszy plan wysuwa się ta o czynnym zaangażowaniu patriotycznym przy organizacji powstań, w czasach kiedy Dąbrowscy jeszcze nie zamieszkiwali w Michałowicach. Źródła historyczne podają, że z początkiem wybuchu I wojny światowej, kiedy I Kompania Kadrowa wyruszyła z akcją dywersyjną na teren Królestwa Polskiego, obalając po drodze w komorze celnej w Michałowicach rosyjskie słupy graniczne, właściciel michałowickiego dworu, Tadeusz Dąbrowski, podjął oficerów obiadem. We dworze miał też mieścić się podczas wielkiej wojny lazaret dla żołnierzy, czego już nie potwierdzają źródła.
1713869
1 Punkt Kontrolny (GOSZCZA)
1713870
2 Punkt Kontrolny (ZABORZE)
1713871
3 Nocleg (SŁOMNIKI)
1713872
Kapliczka Myśliwska
1713873
Dwór Zakrzeńskich z 1882r
1713874
Tablica poświęconom Konfederatom
Tablica poświęcona poległym Konfederatom, którzy pochowani są przy dzwonnicy kościoła w Więcławicach Starych.
„Pamięci dwunastu polskich powstańców poległych w potyczce z wojskami rosyjskimi dnia 30 XI 1769 r. w czasie konfederacji barskiej, pochowanych przy dzwonnicy kościoła w Więcławicach” oraz Nigdy z królami nie będziem w aljansach, Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi; Bo u Chrystusa my na ordynansach — Słudzy Maryi!”.
1713876
Drewniany kościół pw. św. Jakuba Apostoła
Kościół pw. św. Jakuba Więcławicach Starych został wzniesiony w 1748 r. Bezwieżowy, ściany nawy i prezbiterium oszalowane są deskami. Dachy świątyni pokrywa blacha, na kalenicy nawy wznosi się wysoka wieżyczka na sygnaturkę. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest umieszczony na północnej ścianie gotycki tryptyk z 1477 r. W jego głównym polu przedstawiona jest postać św. Mikołaja na tronie i diakonami po bokach. Na awersach i rewersach skrzydeł widzimy postaci świętych. Tryptyk przykuwa uwagę przede wszystkim pięknymi złoceniami. Na belce tęczy znajdują się posągi Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty, pochodzące z przełomu XV/XVI w. Pomiędzy nimi umieszczony jest późnobarokowy krucyfiks. W świątyni warto również zwrócić uwagę na bogato dekorowane rokokowe ołtarze. Obok kościoła wznosi się drewniana dzwonnica z poł. XIX w.

Źródło: drewniana.malopolska.pl
1713897
Miejsce pochówku 12 Konfederatów
30 listopada 1769 r. ksiądz Jan Waldelowski zapisał w księdze pogrzebów, że pochował 12 konfederatów poległych w bitwie z Moskalami „dla świętej wiary rzymsko-katolickiej oraz dla prawa i uwolnienia Ojczyzny” Zwieziono ciała konfederatów oraz 4 jeszcze żyjących, którym kapłan zdążył udzielić ostatniego namaszczenia. Żołnierzy pochowano na cmentarzu przykościelnym, blisko dzwonnicy.
1713898
Cmentarz parafialny w Słomnikach
Na cmentarzu pochowany jest powstańczy naczelnik miasta Jan Maszardo. Znajdują się na nim także: mogiła 5 żołnierzy AK rozstrzelanych przez Gestapo w 1943r, mogiła 3 osób które zginęły we wrześniu 1939r oraz mogiła powstańców 1863r i żołnierzy z I Wojny Światowej.

Jan Maszardo mgr. farmacji, ur. 1830 w Częstochowie, założył w Słomnikach pierwszą aptekę, która nieprzerwanie czynna jest do dnia dzisiejszego przy ul. Kościuszki. Cieszył się w Słomnikach dużym szacunkiem i uznaniem, już 6 lat po przybyciu do miasta przyznano mu tytuł honorowego ławnika miasta Słomniki. Zaangażowany w działalność narodową, powierzono mu funkcję powstańczego naczelnika miasta. Zabiegał o zaopatrzenie oddziałów w prowiant, materiały sanitarne i środki medyczne. Zabezpieczał podwody dla przechodzących oddziałow, a także organizował działania powstańczej poczty. Zmarł w 1879r.

Mogiła zbiorowa powstańców 1863 oraz żołnierzy I WŚ znajduje się po lewej stronie alei prowadzącej od bramy cmentarnej, na krzyżówce z główną aleją cmentarza.

Brak danych o umiejscowieniu mogił z okresu II wojny światowej. W miarę możliwości informacje te zostaną uzupełnione.

Źródło: http://powstanie1863.zsi.kielce.pl
1713899
Kopiec Powstańczy w Słomnikach
Przy samej drodze znajduje się ok. 3 metrowy kopiec ziemny. Na kopcu ustawiony jest żelazny krzyż z figurą Chrystusa ukrzyżowanego.
Brak jest dokładniejszych informacji o historii krzyża, ale miejscowa tradycja wiąże kopiec z powstaniem narodowym 1863r, co potwierdzają również rodzinne przekazy mgr inż. arch. Andrzeja Karbowskiego, prawnuka powstańca styczniowego.
Spotyka się opinie, że kopiec wzniesiono na powstańczych mogiłach, ale nie znajduje to potwierdzenia w dokumentach.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta