Łopień i Przełęcz Rydza-Śmigłego z Dobrej (odcinek G.S.B.W.).

Dodano 28 grudnia 2019 przez plik GPX
Łopień i Przełęcz Rydza-Śmigłego z Dobrej (odcinek G.S.B.W.).
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

163658
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 14,1 km
  • Czas trwania: 5 h 34 min
  • Średnia prędkość: 2,54 km/h
  • Przewyższenie: 525,98 m
  • Suma podejść: 885,94 m
  • Suma zejść: 923,42 m
  • Data: 19 grudnia 2019
  • Lokalizacja: Dobra
926133
Dobra.
Dobra leży w północno-zachodniej części powiatu limanowskiego. Znajduje się w centralnej części Beskidu Wyspowego, w dolinie rzeki Łososina i jej dopływu – potoku Porąbka. Na fotografii kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza – zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka z XVII wieku. Kościół, 13 października 1971 roku, umieszczono w rejestrze zabytków województwa małopolskiego. Obecnie znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
926134
Dobra.
Miejscowość leżąca w Beskidzie Wyspowym ma atrakcyjne dla turystów i letników położenie pomiędzy najwyższymi jego szczytami: Łopieniem, Ćwilinem i Śnieżnicą. Przez wieś przepływa rzeka Łososina. Miejscowość stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzenia nie tylko tych pobliskich szczytów, ale również dalszych. Umożliwiają to przechodzące przez miejscowość szlaki turystyki pieszej i rowerowej. W centrum wsi znajduje się restauracja.
926135
Zielony szlak przez Łopień.
Szlakowskazy przed podejściem na Łopień.
926136
Błotnistym szlakiem...
Zaczęło się podejście na Łopień zielonym szlakiem. Przez około 700 m tak właśnie wyglądał szlak spływający błotem po zrywce. Trzeba się trochę nagimnastykować, żeby wąwóz błotny ominąć bokiem.
926137
Myconiówka.
Myconiówka – polana w szczytowych partiach Łopienia. Znajduje się na wysokości ok. 900 m n.p.m. Jest to rozległy, trawiasty teren z wszystkich stron otoczony lasem. Widoki przesłania las, sama polana jest jednak doskonałym miejscem na biwak. W lesie poniżej północno-wschodniego krańca polany znajduje się źródło zwane Głodną Wodą, a poniżej niego rozciągają się tzw. Bagna Łopieńskie. Nieco na północny zachód, w lesie, ok. 200 m poniżej polany znajduje się największa jaskinia Beskidu Wyspowego – Jaskinia Zbójecka w Łopieniu o długości korytarzy ponad 400 m. Wraz z Bagnami Łopieńskimi wchodzi ona w skład obszaru chronionego Uroczysko Łopień.
926138
Koło Łowieckie "Hubert".
Chatka koła łowieckiego "Hubert" z Tymbarku.
926139
Łopień 951 m n.p.m.
Masyw Łopienia zawiera trzy szczyty. Łopień (951 m n.p.m.) inna nazwa to Złotopień. Jest najwyższym szczytem pasma. Kolejny to Łopień Środkowy (950 m n.p.m.), inna nazwa to Wiśnia. Trzeci szczyt to Łopień Wschodni (805 m n.p.m.), inna nazwa to Rydznik. Najwyższy wierzchołek masywu Łopienia opada w południowo-wschodnim kierunku do wybitnej Przełęczy Rydza-Śmigłego (700 m), poprzez którą łączy się z masywem Mogielicy.
926140
Łopień 951 m n.p.m.
Łopień jest niemal całkowicie porośnięty lasem. Dawniej jednak cały jego grzbiet od wierzchołka zachodniego po wschodni był jedną, ogromną halą, na której tętniło życie pasterskie. Stały na niej szałasy, po których obecnie nie ma już śladu.
Łopień bogaty jest również w legendy. Mówią one, że kiedyś podobno żył tu dziad, który zbierał z góry kamienie i wytapiał z nich złoto. Dlatego czasem można tu jeszcze natrafić na bryłkę złota. Inna mówi, że pewnego dnia otworzyła się ziemia w Łopieniu i ludzie zobaczyli w środku liczne bogactwa, a także zaklęty tron. Łopień miał być także małżonkiem Mogielicy - mieli być połączeni podziemnym ciągiem korytarzy (według legendy koza wpuszczona do jaskini w Łopieniu wyszła na powierzchnię ziemi na Mogielicy). W okolicy szczytu Łopienia Środkowego znajdują się Bagna Łopieńskie (zwane także Jeziorkami), w których topiono kiedyś ciała samobójców.
926141
Polana - Widny Zrąbek.
Widny Zrąbek jest niewielką polanką na południowych stokach wierzchołka Łopienia. Jest to wyrąb powiększony przez paralotniarzy, którzy czasami stąd startują. Jest doskonałym punktem widokowym na dolinę górnej Łososiny, wzniesienia Beskidu Wyspowego, Gorce i Tatry. Znajduje się za niewielkim pasem lasu (około 50 m) na południowych obrzeżach polany Jaworze. W 2008 r. mieszkańcy miejscowości Jurków umieścili na niej metalowy krzyż na murowanym cokole, poświęcony Janowi Pawłowi II. Kiedyś obok krzyża a obecnie za krzyżem w metalowej kasecie jest księga pamiątkowa z wpisami turystów i ołtarz polowy.
926142
Widny Zrąbek - widok z polany.
Z polany rozlega się piękny widok na szczyty Beskidu Wyspowego. Na fotografii pierwszy plan zajmuje Ćwilin po lewej i Śnieżnica po prawej.
926143
Przełęcz Rydza-Śmigłego (700 m n.p.m.)
Dawniej nazywała się Przełęcz Chyszówki. Dzieli dwa szczyty: Łopień i Mogielicę. Prowadzi przez nią droga asfaltowa z Jurkowa przez Chyszówki; do Słopnic. Na przełęczy murowana kapliczka. W okresie PRL-u ze względów politycznych zmieniono nazwę przełęczy na przełęcz Chyszówki. Od 1990 r. ponownie zaczęto używać nazwy Przełęcz Rydza-Śmigłego, dlatego obecnie w literaturze turystycznej można spotkać obie nazwy. Na przełęczy znajduje się kamienny obelisk z 1938 r. oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich (w 1914 r.), dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszego marszałka Polski). Rejon przełęczy jest słabo zabudowany, istniejące tu gospodarstwa oferują usługi agroturystyczne.
926144
Przełęcz Rydza-Śmigłego.
Kamienny obelisk z 1938 r. Jest to tzw. Pomnik Spotkania Pokoleń. Przy odnowionym obelisku i krzyżu co roku, 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości odbywa się w plenerze, o godz. 12 msza połączona z montażem słowno-muzycznym.
Kolejny odcinek Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego. Trasa z Dobrej przez polanę Myconiówka, polanę Cechówka, Łopień Środkowy pod chatkę koła łowieckiego "Hubert" i powrót na Łopień, dalej w dół na przełęcz Rydza-Śmigłego i przez Chyszówki do Jurkowa. Niestety trasę pokonywałem dość leniwie co przekreśliło wstępny plan, a mianowicie zaliczyć jeszcze Mogielicę. Pewnie z wieży widokowej miałbym okazję podziwiać zachód słońca ale później miałbym problem z transportem z Jurkowa do Dobrej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Gorce
Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta