Ku Dolinie Wisły. Trasa nr 9 narowery

Dodano 21 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

191748
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.0
  • Dystans: 28,5 km
  • Przewyższenie: 138,28 m
  • Suma podejść: 544,02 m
  • Suma zejść: 543,27 m
Trasa łatwa, z dużą ilością atrakcji i ładnych widoków. Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu na pl. Tysiąclecia w centrum Chrzanowa (1) (2) (3) (4). Ruszamy zielonym szlakiem rowerowym w kierunku ul. Kusocińskiego, na rondzie kierujemy się w lewo i ul. Zieloną dojeżdżamy do Ronda Ofiar Faszyzmu. Tu skręcamy w prawo, i ul. Sikorskiego (obwodnicą płn.-wsch.) mijając kolejne rondo dojeżdżamy do ściany lasu. Tu skręcamy w lewo. Trzymając się szlaku zielonego dojeżdżamy drogami gruntowymi do Zalewu „Chechło” (5). Tutaj spotykamy czerwony szlak rowerowy, wzdłuż którego dojeżdżamy do Płazy Górnej. Opuszczamy szlak, skręcamy w prawo na główną drogę i jedziemy do centrum Płazy. Mijamy znajdujący się po lewej stronie kościół oraz pałac (obecnie siedziba Domu Pomocy Społecznej). Za kościołem skręcamy w lewo i drogą asfaltową wjeżdżamy na grzbiet Płaskiej Góry, skąd rozpościera się piękny widok na Dolinę Wisły i dalej na Beskidy. Skręcamy w prawo, na 3. odnodze ponownie w prawo. Dojeżdżamy do lasu i po 1 km, na rozwidleniu, opuszczamy szlaki rowerowe. Skręcamy w prawo i podążamy żółtym szlakiem pieszym w kierunku Zamku Lipowiec (6). Objeżdżamy zamek, ponieważ wejście znajduje się po przeciwnej – zachodniej stronie. Dość stromą, utwardzoną drogą zjeżdżamy do Wygiełzowa. Po prawej stronie wyłania się skansen – Nadwiślański Park Etnograficzny (7). Wyjeżdżamy na drogę nr 781 i skręcamy w lewo na niebieski szlak rowerowy. Opuszczamy drogę asfaltową i szutrówką robimy skrót do ul. Piłsudskiego. Prowadzi ona do Zagórza, skąd ul. Podgórską udajemy się w kierunku Pogorzyc. Główną drogą (ul. Szymanowskiego) zjeżdżamy w kierunku Chrzanowa do os. Stella. Skręcamy w lewo i dalej wzdłuż czarnego szlaku rowerowego dojeżdżamy do kładki na rzeczce Chechło. Za mostkiem skręcamy w prawo i ścieżkami wzdłuż rzeczki wracamy do centrum Chrzanowa.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kościół pw. św. Mikołaja w Chrzanowie (1) – zbudowany na przeł. XIII i XIV w. Dzisiejszy kształt zyskał w 1912 r. po gruntownie przeprowadzonym remoncie. Naprzeciwko kościoła plebania z 1844 r. – ciekawy przykład architektury historyzującej.
Cmentarz żydowski w Chrzanowie (2) – założony w poł. XVIII w. Zajmuje obszar o pow. 1,71 ha i liczy ponad 3000 macew. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z Muzeum w Chrzanowie (patrz poniżej).
Lamus dworski z XVI w. w Chrzanowie (3) – stanowiący pierwotnie część zespołu dworskiego. Budynek zachował pewne cechy architektury renesansowej. Obecnie siedziba Muzeum w Chrzanowie.
Dom Urbańczyka w Chrzanowie (4) – wybudowany pod koniec XIX w. Reprezentuje typ budownictwa willowego o wyraźnych cechach regionalnych. Obecnie znajduje się tu Oddział Wystaw Czasowych Muzeum w Chrzanowie.
Zalew Chechło (5) – największy akwen rekreacyjny w okolicach Chrzanowa. Powstał w latach 60-tych w dawnym wyrobisku piasku. Popularne miejsce letniego wypoczynku mieszkańców okolicznych miejscowości. Nad zalewem znajduje się czysta piaszczysta plaża, działają wypożyczalnie sprzętu wodnego, funkcjonują również dwa ośrodki wypoczynkowe.
Zamek Lipowiec (6) – wzniesiony w XIII w. gotycki zamek należał do biskupów krakowskich. W zachowanej do dziś romańskiej wieży znajdowało się więzienie dla nieprawomyślnych księży. W 1657 r. spalony przez Szwedów, a następnie odbudowany. Od lat 40. XIX w. zaczął popadać w ruinę. Obecnie na jednej z kondygnacji zamku urządzono małe muzeum z historią zamku.
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie (7) – powstał w 1968 r. Zgromadzono tu ponad 20 obiektów budownictwa drewnianego Krakowiaków Zachodnich. Do ciekawszych należą: kościół z XVI w. przeniesiony z Ryczowa, karczma z XIX w. i spichlerz dworski z 1798 r.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa9 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta