krk-1

Dodano 14 grudnia 2010 przez Garmin
krk-1
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1111
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.3
  • Dystans: 6,9 km
  • Czas trwania: 0 h 33 min
  • Średnia prędkość: 12,41 km/h
  • Przewyższenie: 67 m
  • Suma podejść: 334 m
  • Suma zejść: 344 m
  • Data: 2 sierpnia 2010
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
549
Zagłębie 1 - Ul. Karmelicka
Ulica Karmelicka być może nie kojarzy się ściśle miejscem gdzie można wyłącznie zjeść dobry posiłek, gdyż na tej najbardziej znanej ulicy Krakowa znajduje się bardzo wiele różnych atrakcji. Nie należy jednak bagatelizować tego miejsca ponieważ oferuje ono wiele ciekawych pozycji. Pierwszym z nich jest ENSO Lounge&Restaurant. Jest to dwuczęściowy lokal, którego główną zaletą jest oryginalna stylistyka. Dla osób szukających nowoczesnego stylu w otoczeniu kamienic będzie to niewątpliwie trafny wybór. Drugim, nieopodal leżącym lokalem jest restauracja orientalna King Bac. Wybrać ją powinni raczej ci, którzy gustują w kuchni chińskiej choć trzeba zaznaczyć że jest to lokal o średnim standardzie. Idąc dalej w stronę Rynku, na wysokości Karmelickiej 10-19 spotkamy wiele różnych punktów – przeważnie małych lecz oferujących bardzo ciekawe smaki. W cieniu Teatru Bagateli znajdują się 3 propozycje, które mogą być ciekawą alternatywą dla innych miejsc tego typu. Jest to pizzeria z dużym piecem oraz krzesełkami na zewnątrz dziedzińca w okolicy, którego jest ona położona. Druga to restauracja z polskim menu choć zwykle zasiadają w niej obcokrajowcy to może czasem warto spróbować naszych przysmaków w wykonaniu małopolskim. Nostalgia to nazwa 3-go miejsca, które może czarować swoim staropolskim wyglądem. Moim zdaniem osoby lubiące „szlachecki” wystrój koniecznie muszą zagościć pod tym adresem.
550
Zagłębie 2 – ulica św. Anny
Jest to króciutka uliczka ale zawsze panuje na niej swoisty rumor. Z jednej strony znajduje się Rynek Główny, po drugie zaś stronie znajduje się kościół Św. Anny znany ze swojego akademickiego charakteru. Często goszczą tutaj studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz liczni turyści wytwarzający atmosferę wszechogarniającego spokoju. Jednoznacznie atmosfera ta sprawia, że znajdująca się tam osoba czuje się wyjątkowo i chętniej niż zwykle ma się ochotę na mały posiłek. Pierwszy lokal o typowo włoskiej kuchni (jeden z moich ulubionych) wraz z miejscem na poziomie -1 dla niepalących. Szczególnie polecam latem rezerwację stolików umiejscowionych przy oknie. Kolejna opcja to restauracja serwująca sushi. Ceny są tutaj nieco wyższe niż w tradycyjnych restauracjach ale także charakter tego miejsca jest nieco inny. Ostatnią alternatywą jest „Chimera”. Złożona z dwóch części – pierwszej bardziej luksusowej, która chwali się że jako jedyna w Krakowie serwuje kaczki, gęsi oraz częściej spotykaną jagnięcinę i dziczyznę; drugiej - baru sałatkowego, w którym wybór jest naprawdę imponujący. Myślę, że ta okolica może zadowolić niejedne gusta kulinarne.
551
Zagłębie 3 – ulica Poselska
Jeżeli na odcinku 150m zdecydowano o otwarciu 10 restauracji znaczy to że albo właściciele to osoby szalone albo że być może jest to okolica posiadająca duszę. Zdecydowanie przychylam się do drugiej opinii ponieważ tutaj człowiek czuje się jakby był tylko stworzony do konsumowania różnorodnych potraw. Dysponując już kilkunastoma złotymi na jedna osobę można pokusić się na odwiedzenie któregoś z lokali. Jest to jednak duże wyzwanie ponieważ smakowite potrawy potrafią ugiąć nawet wielkiego centusia i niejadka. Spotkamy tutaj kuchnię włoską (rejon Korsyki), włoską (rejon centralny), węgierską, meksykańską, polską oraz autorską, która chwali się jednym z najlepszych na świecie risotto (uznanym przez przewodnik Guida Gallo). Restauracje różni tak naprawdę wszystko. Począwszy od wystroju skończywszy na obłożeniu klientami. Nie znaczy to że te które cieszą się mniejszą popularnością nie są miejscami godnymi uwagi. Może to świadczyć o ich umiejscowieniu bądź słabszej reklamie czy nieco wyższych cen. Możemy być pewni że kiedy będziemy gośćmi jednej z tych restauracji „rozbudzi się w nas ochota na jeszcze więcej smaku”.
552
Zagłębie 4 – ulica Św. Gertrudy
Ulice tę umieściłem na naszej liście z czystą premedytacją. Wiele osób będzie zdegustowanych i zdziwionych takim wyborem. Moim zdaniem ulica ta leżąca na południowy-wschód od Rynku posiada w sobie pewien „niepokój”. Wysokie drzewa, rzucające cień nawet w słoneczne dni napawają tę okolicę pewną nostalgią. Pierwsza z restauracji to „monopol” połączona z hotelem o tej samej nazwie. Urządzona w dość oficjalnym stylu bardziej nadaje się na przyjęcie bankietowe czy miejsce do urządzenia obiadu firmowego. Dosłownie kilka kroków w dół ulicy za rogiem znajduje się podwórze gdzie swoje wejście ma „Kalinka”. Miejsce gdzie roztacza się muzyka zza naszej wschodniej granicy, wystrój również nawiązuje do tego regionu nie wspominając już o menu, które wygląda dość zachęcająco. Począwszy od kawioru po „warienki” nadziewane wiśniami skończywszy na potrawach z Kaukazu. To wszystko oferowane jest w przystępnych cenach więc pewnego razu można odwiedzić to barwne miejsce. Dla osób szukających potraw bezmięsnych polecam lokal mieszczący się na Św. Gertrudy 8.Restauracja „Pod Baranem” to lokal o staropolskim charakterze. Mówi o tym wystrój wnętrza oraz serwowane potrawy które notabene można porównać do oferty wcześniej opisywanej „Chimery”. Spotkamy tutaj różnego rodzaju dziczyznę (sarninę, dziczyznę). Ciekawostką może być fakt że znajdziemy także potrawy określane jako dania bezglutenowe.
553
Zagłębie 5 – ulica Stradomska
Podobnie jak poprzednia ulica miejsce to nie jest kojarzone z beztroskim biesiadowaniem. Oczywiście pogląd zupełnie niesprawiedliwy. Podczas weekendów czy późnych wieczorów ruch nie jest tutaj już wielki, wewnątrz restauracji nie słychać przejeżdżających pojazdów MPK a podświetlony Wawel robi duże wrażenie. Na skraju ulicy Stradomskiej ukrywa się „Horoscope”. Prócz królika, gęsi czy udźca z indyka można znaleźć także potrawy z innych regionów Europy. Przekrój dań jest dużym atutem tego miejsca choć dla niektórych brak swoistej „specjalizacji” może okazać się właśnie jego piętą Achillesową. Dalej od wzgórza wawelskiego natkniemy się na jedną z moich ulubionych miejscówek czyli „Gościniec”. A to za sprawą kapeli „Boba Jazz Band” goszczącej w piątki od 20 oraz soboty od 21. Wstęp nie jest płatny, natomiast muzyka, która rozlega się w Sali rozwesela wszystkich gości i wprawia w spaniały nastrój. Musze przyznać że kwartał bez odwiedzin tego lokalu to dla mnie kwartał stracony ;-). Dwie pozostałe restauracje to zdecydowanie jedna z lepszych kuchni włoskich w Krakowie. Nie będę ich wielce opisywał ponieważ zawsze gdy o nich myślę usta zapełniają mi się ślinką. Miejsca urokliwe, z delikatnym włoskim tłem muzycznym, miłą obsługą oraz dość krótkim czasem oczekiwania na potrawy. Czego chcieć więcej…?
554
Zagłębie 6 – ulica Szeroka
Wszyscy czytelnicy z pewnością czekali na ten moment. Właśnie zawitaliśmy na Kazimierz na ulicę Szeroką. A właściwie na wielki plac z jeszcze większym dylematem. 9 różnych miejsc – każde kuszące na swój sposób. Większy ból głowy można mieć jedynie na ulicy Poselskiej. Mimo to trzeba się śpieszyć z wyborem stolika, gdyż miejsc jest pod dostatkiem ale wie o tym także wielu turystów i oni z pewnością będą chcieli wykorzystać swoja szansę. Zachodzące słońce, lekko włączone lampki, przystrojone drzewa i kwiaty, muzyka rozlegająca się ze wszystkich stron. Zdecydowanie można zapomnieć o wszystkich troskach, trudach dnia codziennego i cieszyć się wszystkimi zmysłami. Nie chciałbym wyróżniać któregokolwiek miejsca, sugerować wyboru, opisywać szczegółowo zalet i wad restauracji. Pozwolę by czytelnik sam powoli odkrywał bogactwo które zawarte jest na tej małej przestrzeni. W tym wypadku jeżeli ktoś będzie tam zdążał pierwszy raz niech cieszy się nieznanym, ponieważ być może nieświadomie niepotrzebnie uprzedzę kogoś wcześniej moim komentarzem. Na koniec dodam tylko parę fraz: „tatar z renifera, mleczko z cielęce, faworki z kurczaka, kaczka na musie brzoskwiniowym”.
555
Zagłębie 7 – ulica Św. Marka
Ostatnim miejscem opatrzonym szczęśliwym numerem „7” jest zagłębie na ulicy Św. Marka. Jeżeli czytelnik przeglądnął wszystkie poprzednie pozycje i klimat tam panujący nie przypadł mu do gustu zostaje jeszcze właśnie ten „as z rękawa”. Prócz Gruzińskiego Chaczapuri, którego nie trzeba nikomu przedstawiać są jeszcze dwa magiczne miejsca. Dwupoziomowa „Carlito” oraz „Farina”. Ta pierwsza oferuje neapolitański klimat przy wiecznie żywej ulicy Floriańskiej. Druga zaś może skusić nas śródziemnomorskim klimatem i specjalnie świeżo sprowadzanymi rybami oraz owocami morza. Myślę, że właśnie te 2 ostatnie restauracje są jednymi z najlepszych w swoim rodzaju więc jeżeli nie mamy czasu na decyzję w ciemno możemy tam się udać.
1925
P8050576.png
ulica Karmelicka
1926
P8050579.png
ulica Św. Anny
1927
P8050583.png
ulica Poselska
1928
P8050586.png
ulica Św. Gertrudy
1929
P8050588.png
ulica Stradomska
1930
P8050589.png
ulica Szeroka
1931
P8050592.png
ulica Szeroka
1932
P8050594.png
ulica Św. Marka
I TRASA KULINARNA W KRAKOWIE - „ZAGŁĘBIA SMAKU”

Wstęp:
Poniższy opis nie opowiada o tradycyjnej trasie turystycznej w Krakowie jaką można by przebyć w sobotnie popołudnie. Nie jest to także zbiór obowiązkowych punktów na mapie które trzeba koniecznie zobaczyć będąc w tym jednym z najstarszych miast Polski. Jest to raczej próba scharakteryzowania moim zdaniem siedmiu najważniejszych, najlepszych oraz najbardziej charakterystycznych „centrów kulinarnych” leżących w samym środku miasta. Istnieje wiele opisów restauracji, knajpek, barów uszeregowanych według pewnego klucza. Ja spróbowałem opisać je według miejsca, w którym się znajdują. Często bowiem zdarza się, że o wyborze miejsca posiłku decyduje nie kulinarny gust czy wystrój lecz położenie lokalu. Wiele restauracji bowiem oferuje podobne potrawy, w podobnych cenach a nawet pewne „zwyczaje kulinarne” kopiowane są od innych konkurencyjnych punktów jeśli jest to receptą na przyciągnięcie klienta. Wybrałem więc 7 ulic, które moim zdaniem najlepiej ukazują charakter Krakowa a ponadto posiadają specyficzny i oryginalny klimat – niezbędny do wyboru miejsca posiłku. Ulice będą wymienione enumeratywnie tak by nie sugerować jakiejkolwiek kolejności, jednakże powstrzymam się do opisu tylko kilku punktów w danym miejscu.

Dalsza szczegółowa część opisu znajduje się w punktach terenowych.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Wasza ocena: 3.7 (10 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JJ_Active
22 października 2015 JJ_Active napisał:
Super trasa..
sserafin
2 grudnia 2013 sserafin napisał:
Piekny opis "smaczego Krakowa - brakuje - jak - dość częsta bolączka tras na Traseo informacji skąd zacząc tą pyszna wycieczkę
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta