Kraków - Kamień - Kraków

Dodano 23 sierpnia 2023 przez aplikację Android
Kraków - Kamień - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

321336
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 94,9 km
  • Czas trwania: 6 h 48 min
  • Średnia prędkość: 13,95 km/h
  • Przewyższenie: 149,89 m
  • Suma podejść: 1 842,84 m
  • Suma zejść: 1 841,94 m
  • Data: 23 sierpnia 2023
1714586
dwór "Kossakówka" w Krakowie
Kossakówka to neogotycki dworek z połowy XIX wieku, znajdujący się przy placu Kossaka 4. Od 1869 roku jest siedzibą rodu Kossaków. Tu tworzyli: Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, dworek był niegdyś salonem artystycznym i towarzyskim Krakowa. W 2019 r. Rada Miasta podjęła decyzję o wykupieniu budynku. Zabytkową willę, przejmie Muzeum Sztuki Współczesnej - MOCAK. W "Kossakówce"ma zostać utworzone Muzeum Historii Sztuki, gdzie będzie prezentowana w skondensowanej formie historia sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem historii tego miejsca, genealogii rodziny Kossaków i dokumentacji ich twórczości.
1714587
Pałac Lasockich na Dębnikach w Krakowie
Siedziba Lasockich powstała w wyniku przekształcenia w latach 80 i 90 XIX wieku dawnego folwarku Paulinów na Skałce – parterowej willi z piętrową częścią środkową oraz położonej ukośnie oficyny. Podczas przebudowy willę podwyższono o jedną kondygnację oraz połączono z oficyną parterowym pawilonem - galerią. Obok niej powstała trójkondygnacyjna wieża widokowa, zwieńczona krenelażem. Od frontu miejsce dawnego, drewnianego portyku zajął murowany portyk filarowy z tarasem na piętrze, a w elewacji ogrodowej dobudowano oszkloną werandę. Wszystkie elewacje otrzymały neorenesansowy wystrój.
1714588
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
1714590
opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r. Jego historia była bardzo burzliwa. Klasztor wielokrotnie był plądrowany i niszczony, ale w obecnych czasach udostępniony został turystom. Klasztor dalej jest zamieszkany przez mnichów i jest jedną z większych atrakcji Krakowa.
1714591
dwór w Ochodzy
Widoczny na zdjęciu dwór pochodzi z 1831 r. natomiast zdjęcie zostało wykonane w 2020 r. Aktualnie, wysoki mur oraz rosnące wewnątrz drzewa i krzewy, praktycznie całkowicie zasłaniają dwór i uniemożliwiają zrobienie zdjęcia. A szkoda bo dwór bardzo ładnie odremontowany a ogród bardzo zadbany.
1714592
ruiny dworu w Facimiechu
Budynek dworski wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Po roku 1945 we dworze umieszczono posterunek MO. W latach 50. dwór wraz z parkiem przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Wielkich Dróg, która umieściła w budynku dworskim biura oraz mieszkania dla pracowników. Dawną gorzelnię, czynną jeszcze do lat. 50. XX wieku, przeznaczono później na siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej. W końcu lat 70. dwór został opuszczony. Obecnie jest w stanie ruiny.
1714593
Wiślana Trasa Rowerowa
Trasa rowerowa w dużej części poprowadzona jest wzdłuż korony wału przeciwpowodziowego i poza krótkimi odcinkami posiada nawierzchnię asfaltową.
1714594
stopień wodny w Łączanach
W Łączanach znajduje się stopień wodny wchodzący w skład Drogi Wodnej Górnej Wisły, Kanał Łączański prowadzący do elektrowni w Skawinie oraz mała elektrownia wodna należąca do Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica.
1714595
zespół kościoła parafialnego pw. Opieki MB w Kamieniu
Neogotycki, murowany kościół pw. Opieki Matki Bożej powstał wraz z ogrodzeniem w latach 1924-1928 na miejscu dawnej kaplicy z XVIII w. W kościele znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Opieki.
1714596
zespół kościoła parafialnego pw. Opieki MB w Kamieniu
obiekty gospodarcze z XVIII-XIX wieku w tym lamus murowany z XVII-XVIII wieku. W lamusie znajduje sie Izba Regionalna, prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Kamienia.
1714598
zespół kościoła parafialnego pw. Opieki MB w Kamieniu
Studnia drewniana z XVIII-XIX wieku, będąca okazałym dziełem techniki i ciesiołki.
1714599
zespół kościoła parafialnego pw. Opieki MB w Kamieniu
Plebania murowana z lat 1910-1920
1714600
dworek tzw. Matejkówka” w Przegini Narodowej
drewniany dwór powstał w latach 1830-33 jednak ok. 1910 r. został przebudowany w wyniku czego powstała od strony południowo-zachodniej przybudówka z tarasem oraz schody..; Dwór otacza park krajobrazowy z początku XIX w.; Obiekt nazywany "Matejkówką", gdyż wg przekazów w 2 poł. XIX w należał do rodziny Jana Matejki. W okresie drugiej wojny światowej mieściła się tu komora celna na granicy Generalnego Gubernatorstwa. Po wojnie, w budynku umieszczono szkołę, obecnie siedziba Stowarzyszenia Kobiet w Przegini Narodowej
1714601
Zespół Szkolno-Parkowy w Czernichowie
Pierwotnie zespół dworsko-folwarczny należał do rodziny Kadłubowskich, ale już w dziewiętnastym wieku zmieniono go w szkołę rolniczą, która dziś jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Zespół składa się z kilkunastu budynków powstałych miedzy 1 poł XIX w. a 2 poł. XX w. Budynki klasycystyczne, historyzujące lub o cechach tradycyjnej zabudowy folwarcznej w większości murowane, tynkowane, kryte dachówką. Pojedyncze obiekty drewniane oraz z elewacjami z wątkiem kamiennym (kamień łamany). Nowe budynki kryte stropodachem.
1714602
kościół pw. Trójcy Świętej w Czernichowie
kościół gotycki z XV wieku - murowany, powiększony i przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym. Kościół trójnawowy, halowy, stanowiący przykład prowincjonalnej architektury barokowej na Ziemi Krakowskiej. Pozostałością po pierwotnym gotyckim założeniu jest prezbiterium z 1440 r. Wyposażenie wnętrza w większości barokowe i rokokowe.
1714603
kaplica Różańcowa w Czernichowie
Murowana, ośmioboczna kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca z połowy XVII w. (budowana przed 1687 r.) wybudowana została z fundacji księdza Wawrzyńca Kamerera jako kaplica grobowa Bractwa Różańcowego.
1714605
dwór w Wołowicach
W pierwszej ćwierci XX w. rodzina Biernatów wybudowała zespół dworski, który obejmował dwór Biernatów (obecnie przedszkole), rządówkę, stajnię, spichlerz oraz resztki parku krajobrazowego z początków XX wieku o powierzchni 2,5 ha.
1714606
Skała Kozierówka w Piekarach
Pojedyncza skała stanowiąca południowy cypel wzniesienia Stróżnica zwana jest Kozierówką, Fudalową Skałą, Gołąbcem, lub po prostu "trzecią skałą". Ukształtowana jest jako wyizolowane wzgórze zrębowe wznoszące się 30 m ponad terasę Wisły. W znajdującej się tam jaskini odnaleziono kamienne narzędzia i kości zwierząt. Na szczycie wzgórza widoczne są pozostałości po średniowiecznej strażnicy, a pierwsze grodzisko w tym miejscu powstało prawdopodobnie już ok. 500 r. p.n.e. Odkryto tu pozostałości po neandertalskich łowcach datowane na starszy paleolit; są to jedne z najstarszych śladów bytności człowieka w Polsce. W południowej części zaś - na jednej ze szczelin — rozwinęła się Jaskinia na Gołąbcu.
1714607
widok na Wisłę i klasztor w Tyńcu
1714608
Skałka Okrążek w Piekarach
Zbudowany z wapienia skalistego Okrążek jest częściowo przykryty lessem, w którym odnaleziono ślady człowieka prehistorycznego W znajdującej się tam jaskini odnaleziono m. in. narzędzia krzemienne i kości zwierząt plejstoceńskich. Szczyt Okrążka jest doskonałym punktem widokowym na dolinę Wisły i klasztor w Tyńcu.
1714609
Opactwo benedyktynów w Tyńcu widziane z Piekar
1714610
KFC
1714611
Diabelski Most na Wzgórzu św. Bronisławy w Krakowie
Jest to zabytkowy wiadukt drogowy zbudowany w latach 1855-1870 przez austriackich inżynierów wojskowych, zapewniający bezkolizyjny ruch na skrzyżowaniu al. Waszyngtona i ul. Malczewskiego. Jest to pierwsze bezkolizyjne skrzyżowanie w Krakowie.
1714612
Kopiec Kościuszki na Wzgórzu św. Bronisławy w Krakowie
Kopiec Kościuszki to jeden z czterech kopców znajdujących się na terenie Krakowa, wzniesiony dla uczczenia Tadeusza Kościuszki —Dziś kopiec stanowi ulubione miejsce spacerów Krakowian, a z jego wierzchołka rozciąga się przepiękny widok na miasto i okolice.
Pomysł usypania kopca pojawił się już kilka lat po śmierci generała i prace nad wznoszeniem obiektu trwały trzy lata, a uczestniczyli w nich nie tylko Krakowianie, ale także Polacy mieszkający na terenie innych zaborów oraz obcokrajowcy. Wewnątrz kopca umieszczono ziemię z najważniejszych pól bitewnych, w których brał udział Kościuszko, w tym z Racławic i Maciejowic. Kopiec został odsłonięty 25 października 1823 r., miał 34,1 m wysokości i 8,5 m średnicy u wierzchołka i 80 m przy podstawie.
1715603
Parametry trasy
Najpierw deszcze a potem upały skutecznie zniechęciły mnie do wycieczek rowerowych. Gdy więc tylko pojawiła się prognoza zapowiadająca troszkę niższe temperatury i brak opadów, ciężko było nie wykorzystać takiej sytuacji. Tym razem wycieczkę zaplanowałem wzdłuż obu brzegu Wisły na zachód od Krakowa. Z małymi wyjątkami trasę zaplanowałem tak aby jak najbliżej przebiegała w pobliżu Wisły a tymi wyjątkami była miejscowość Kamień i Przeginia Narodowa. Pierwszy etap wycieczki przebiegał południowym, lub jak kto woli prawym brzegiem Wisły i praktycznie pokrywał się on w całości z Wiślaną Trasą Rowerową. Trasą tą jechałem do znajdującej się już na lewym brzegu Wisły miejscowości Kamień, po uprzednim pokonaniu rzeki stopniem wodnym w Łączanach. W Kamieniu porzuciłem Wiślaną Trasę Rowerową i przez Przeginię Narodową dotarłem do Czernichowa, z którego wzdłuż Wisły poruszałem się w kierunku Piekar, z Piekar zaś od Stopnia Wodnego Kościuszko kontynuowałem wycieczkę Wiślaną Trasą Rowerową, tym razem wzdłuż lewego brzegu. Z racji tego, że w czasie wycieczki praktycznie cały czas poruszałem się wzdłuż Wisły, trasa była praktycznie cały czas płaska. Jedynymi odstępstwami z większymi wzniesieniami był podjazd do miejscowości Kamień oraz na Wzgórze Św. Bronisławy z Kopcem Kościuszki w Krakowie. Podczas wycieczki duża część trasy przypadała na Wiślaną Trasę Rowerową, która wytyczona została albo wzdłuż korony wałów Wisły, gdzie ruch samochodów jest zabroniony albo lokalnymi, bocznymi drogami, gdzie ruch samochodów był znikomy albo wręcz żaden. Również droga powrotna, przebiegająca w większości z dala od Wiślanej Trasy Rowerowej, wytyczona została lokalnymi drogami o małym natężeniu ruchu. W zdecydowanej większości nawierzchnie dróg, którymi się poruszałem miały nawierzchnię asfaltową, jedyny dłuższy odcinek z nawierzchnią gruntową znajdował się między Ściejowicami a Piekarami. Po opadach deszczu, odcinek ten bywa grząski, jednak podczas mojej wycieczki przejechanie go nie stwarzało większego problemu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta