Kampinoski Szlak Rowerowy

Dodano 6 lutego 2015 przez plik GPX
Kampinoski Szlak Rowerowy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

54342
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 159 km
  • Czas trwania: 10 h 12 min
  • Średnia prędkość: 15,59 km/h
  • Przewyższenie: 41,9 m
  • Suma podejść: 737,8 m
  • Suma zejść: 737,7 m
  • Data: 10 października 2014
  • Lokalizacja: Warszawa
371806
Kampinoski Szlak Rowerowy - mapa
By pl:Wikipedysta:Kerguelen - From Polish Wikipedia (pl:Grafika:Kpn rower.jpg), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3656060
371816
Kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie
371818
Leszno
Tu warto na chwilę zboczyć z trasy na chwile odpoczynku i pierwszy posiłek.
371819
Leszno - pomnik
371820
Brochów - Kościół pw. Świętych Rocha i Jana Chrzciciela
371821
Mariew - kapliczka na rozstaju dróg
Tu KSR skręca w lewo. Jadąc prosto przetniemy Kampinos i dotrzemy do KSR w Palmirach wsi na północnym zachodzie Parku. Po drodze można odwiedzić muzeum i cmentarz w Palmirach.
Cmentarz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_w_Palmirach
Muzeum: http://palmiry.muzeumwarszawy.pl/
W ten sposób można skrócić wycieczkę do ok. 50 km (nie licząc dojazdu do Kampinosu).
371834
Wał nad Kanałem Kromnowskim
Najbardziej uciążliwy fragment KSR - widać, że nie uczęszczana, zarośnięta, bardzo nierówna ścieżka na wale; w pewnym momencie musisz zejść z jego korony, by obejść gęstwę krzaków dzikiej róży. Oznakowania brak - na drugą stronę Kanału przejechałem "na czuja" (chyba 100-200 m za wcześnie, bo przez prywatną posesję); na szczęście po drugiej stronie niebawem pojawiło się oznakowanie.
371866
Granica - jedna trzecia szlaku za nami
Oznakowanie szlaku przy Muzeum Puszczy Kampinoskiej.
371875
Leoncin - Kościół pw. Św. Małgorzaty Dziewicy
443033
Start i meta
Oficjalny początek i koniec Kampinoskiego Szlaku Rowerowego
443038
Uwaga!
Tu KSR skręca na tyły kościoła, by prowadzić przez pole i wrócić na drogę główną za budyniem szkoły przy wyjedzdzie z Brochowa. W rzeczywistości droga polna oznaczona na mapie jest niemal niewidoczna, a oznakowania brak. Proponuję śmigać przez Brochów główna drogą.
443039
Tu też uważaj!
KSR teoretycznie przed chwilą wjechał na drogę główną (proponowałem poprzednio jechać główną drogą przez Brochów), by w tym miejscu znowu poprowadzić na jej drugą stronę. A tu też ścieżki rowerowej ni oznakowań nie uświadczysz. Więc i tu wal śmiało drogą główną (kostka) zgodnie z moim śladem, nie tracąc czasu na szukanie szlaku w polu.
443040
Odwiedziny u Chopina
Atrakcja dla lubiących zwiedzanie
443041
Park w Żelazowej Woli
Byłem tu już nie raz w przeszłości, więc tym razem zaniechalem zwiedzania. Przede mna przecież jeszcze prawie 100 km.
443042
Uwaga!
Jeszcze nie czas na zjazd z wału - jedz dalej prosto!
443046
Muzeum i Cmentarz w Palmirach
443047
Kościół Św. Anny w Zaborowie
Pełny Kampinoski Szlak Rowerowy (144,5 km) + dojazd.

Szlak przebiega na terenie i w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Na trasie znajdziecie leśne ścieżki, polne drogi, drogi bite i asfaltowe; te ostanie zawsze o małym natężeniu ruchu.

Szlak jest łatwy do przejechania, a skalę trudności zawyża jedynie dystans do pokonania, gdy chcecie to zrobić za jednym razem. Tak zrobiłem ja, więc nie doradzę w kwestii ewentualnych noclegów.

Na trasie Szlaku słynnych kampinoskich piachów jest naprawdę niewiele - kilka, może kilkanaście minut zmagań na kilka dobrych godzin wycieczki. To zależy zapewne od pory roku i pogody, ale ja przejechałem tę trasę dwukrotnie, za każdym razem w piękną i suchą pogodę mimo początku października, więc obecność piachu sprawdziłem empirycznie.

Niestety - jak bywa na wielu szlakach rowerowych w całej Polsce - nie wszędzie można liczyć na porządne oznakowanie. Zwłaszcza w zachodniej części Szlaku (gdzie zapewne rowerzyści, zwłaszcza ci ze stolicy, docierają najrzadziej, a Szlak mało lub wcale nie uczęszczany), oznakowanie miejscami jest mizerne lub natknąć się na nie nie sposób. Wymieniam 3 takie miejsca w moich waypointach.

Podany czas przejazdu to (jak to w Traseo) czas wycieczki łącznie z postojami. Jeśli odliczyć posiłki, odpoczynki, zwiedzanie (niewiele w moim przypadku) i robienie zdjęć, w ruchu przebywałem 8 h i 47 min. przy średniej 18km/h. To istotna informacja dla każdego, kto zechce zaliczyć KSR jednorazowo. Na pewno trzeba zarezerwować 10 godzin; ja pokonując Szlak w październiku wyjechałem za późno, bo przed 9-tą rano i do końca Szlaku dojeżdżałem o zmroku z duszą na ramieniu, że przeoczę oznakowanie. Do domu zostało mi jeszcze kilka kilometrów i te przejechałem już po zmroku, całe szczęście w świetle lamp miasta.

Tak czy owak - WARTO! Zadowolenie z zaliczenia KSR za jednym zamachem - bezcenne!

Link do strony KSR:
http://www.kampinoska.waw.pl/kampinoskiszlakrowerowy/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
ERPOSport
8 czerwca 2020 ERPOSport napisał:
ki
mkalisz
24 czerwca 2019 mkalisz napisał:
Szlak przejechany cały dnia 22/06/2019 (po znakach). Korzystałem z mapy papierowej + kilka razy weryfikowałem ze śladem. Generalnie jest dużo oznaczeń, ale są momenty gdzie przy skrętach szlaku (jeśli widzimy z mapy że się zbliża) trzeba uważnie się rozglądać gdyż czasem, że szlak skręca widać dopiero po skręcie ;-). Ścieżki biegnące przez pola i wały były wykoszone, także nie było przedzierania się przez zarośla. Piachów trochę było, rower trekkingowy z cieńszą oponą 1,5 cala, jakoś dawał radę, kilka razy był prowadzony. Generalnie trasa przepiękna.
panpumex
8 maja 2017 panpumex napisał:
Trasa bardzo fajna tylko standardowo bardzo słabo oznaczona w terenie. Gdyby nie ślad nie przejechałbym. UWAGA na teren przy rzece Bzura. Oznaczenie szlaku ginie, a wg. sladu prowadzi przez kanał szerokości 2m i głębokości jakieś pół łydki bez możliwości przeskoczenia, przejścia suchą stopą czy kołem jak kto woli. Potem wbijamy sie na odcinek ok. 1 km przez jakieś dzikie pole. W moim przypadku dopiero zaorane. W lato może się okazać nieprzejezdne.
olek1
2 lutego 2017 olek1 napisał:
Ciekawa trasa
rooxky
5 maja 2016 rooxky napisał:
@janoity dzięki :-)
janoity
20 marca 2016 janoity napisał:
niezły wyczyn :)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.