Forteczna Trasa Rowerowa - część południowa - oficjalny przebieg szlaku

Dodano 25 marca 2023 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

291864
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  3.2
  • Dystans: 51,4 km
  • Czas trwania: 5 h 50 min
  • Średnia prędkość: 8,8 km/h
  • Przewyższenie: 210,05 m
  • Suma podejść: 768,09 m
  • Suma zejść: 782,99 m
1617471
Fort I Salis Soglio
Podczas I wojny światowej fort był intensywnie bombardowany i doznał poważnych uszkodzeń. Po kapitulacji został wysadzony, a po 1945 roku częściowo rozebrany. Mimo to obecnie stanowi jeden z najlepiej zachowanych fortów w całej Twierdzy.
1617472
Fort XV Borek
Wewnątrz fortu można podziwiać wiele ciekawych obiektów, takich jak odrestaurowana brama wejściowa, koszary połączone ze schronem głównym, pozostałości tradytora wraz z odbudowanym punktem obserwacyjnym oraz ruiny baterii pancernej. Przy wejściu na fort znajduje się również tablica pamiątkowa upamiętniająca lotników polskich i amerykańskich, którzy walczyli o niepodległość w roku 1920.
1617473
Fort III Łuczyce
Fort został zbudowany na planie pięcioboku, w części szyjowej umieszczono koszary, natomiast na barkach fortu umiejscowiono stanowiska artyleryjskie, które oddzielone były od siebie poprzecznymi ścianami. Na czole fortu znajdowała się pozycja dla piechoty i lekkich dział. W fosie fortu znajdowały się dwie wolnostojące kaponiery oraz schron pogotowia.
1617474
Fort IV Optyn
Fort powstał w latach 1897-1900 na miejscu starszego szańca zbudowanego dwadzieścia lat wcześniej. Fort został zaprojektowany na planie pięcioboku, a bok szyjowy został kleszczowo załamany. Był to ostatni tak duży, pancerny fort, który został zbudowany w Twierdzy Przemyśl.
1617475
Fort V Grochowce
Fort został wybudowany w latach 1882-1886 i miał klasyczną jednowałową konstrukcję fortu artyleryjskiego. W części szyjowej umieszczono betonowe koszary, a dalej znajdował się podwójny magazyn amunicji. Na czole i barkach fortu umieszczono stanowiska artyleryjskie, które były rozdzielone poprzecznymi schronami pogotowia. Fosę fortu broniły trzy kaponiery.
1617476
Fort VI Iwanowa Góra
Fort został zbudowany w roku 1914, na miejscu już istniejącego szańca, w związku z wybuchem I wojny światowej. Miał kształt pięcioboku i składał się z koszar po lewej stronie od osi oraz magazynu amunicji po prawej stronie. Cały obwód fortu był wyposażony w pozycje dla piechoty z kamiennym przedpiersiem.
1617477
Fort VII Prałkowce
Fort został wybudowany w okresie 1882-1886 jako fort artyleryjski o jednym wale, zbudowany w kształcie pięcioboku. W części szyjowej znajdowały się betonowe koszary oraz dwa magazyny amunicji, a na wałach umieszczono dwa stanowiska artyleryjskie, oddzielone poprzecznymi ścianami. Fosę fortu ochraniały trzy kaponiery.
1617478
Kopiec Tatarski
Sięgający na wysokość 352 metrów jest elementem Zniesienia, które dominuje nad Przemyślem. Został nazwany na cześć pokonania (zniesienia) wojsk tatarskich w tym miejscu.
1617479
Zamek Kazimierzowski
Jedyną zachowaną do dziś częścią zamku jest brama wjazdowa. Sam zamek był niszczony i przebudowywany przez kolejne epoki. Jednakże obecnie odrestaurowany zamek jest udostępniony dla zwiedzających oraz służy jako miejsce organizacji wielu imprez kulturalnych.
1617480
Muzeum Historii Miasta Przemyśla
W muzeum czeka na gości wiele atrakcji, w tym Wielka Izba, która jest odwzorowaniem reprezentacyjnego pomieszczenia z charakterystycznymi dla XVI i XVII-wiecznych domów mieszczańskich elementami wystroju.
Ponadto, w Gabinecie Pana Domu, Salonie Biedermeierowskim oraz Pokoju Stołowym można podziwiać dawne sprzęty, meble i ozdoby.
1617481
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu
Szczególnie warto zwrócić uwagę na bogatą kolekcję judaików oraz dzieł sztuki sakralnej polskiej i ukraińskiej, które opowiadają o zróżnicowanej barwnej historii ziemi przemyskiej, na której żyły różne kultury.
1617482
Punkt Informacji Turystycznej
1617483
Kładka na rzece Wiar
Wąska kładka z jednym z najbardziej malowniczych i ciekawych widoków na szlaku.
Południowa część Fortecznej Trasy Rowerowej to obszar bogaty w liczne forty, bastiony, koszary i schrony, które były kluczowymi punktami Twierdzy Przemyśl.

Trasa ta zachwyci każdego pasjonata historii i militariów, którzy będą mogli zwiedzić zabytkowe forty i poznać ich historię.

Poza aspektem historycznym na trasie można również podziwiać ciekawe widoki, takie jak panoramę miasta Przemyśl czy malownicze krajobrazy.

Trasa jest urozmaicona i wymaga nieco wysiłku, ale z pewnością zapewni wspaniałe wrażenia i pozwoli na odkrycie piękna i historii Twierdzy Przemyśl.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie. Rok wydania 2023

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta