Forteczna Trasa Rowerowa - część północna - oficjalny przebieg szlaku

Dodano 25 marca 2023 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

291873
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  2.9
  • Dystans: 32,9 km
  • Przewyższenie: 158 m
  • Suma podejść: 280,4 m
  • Suma zejść: 281,8 m
1617500
Fort XI Duńkowiczki
Artyleryjski Fort XI Duńkowiczki to pancerny, dwuwałowy obiekt zlokalizowany na wzniesieniu w miejscowości o tej samej nazwie. Chociaż fort stanowi obecnie własność prywatną, niektóre jego fragmenty są dostępne dla zwiedzających.
1617501
Fort XII Werner
Fort został wzniesiony między 1882 a 1886 rokiem i składa się z koszar, kaponier, kazamat oraz fos. Obecnie służy on jako muzeum, gdzie można zobaczyć eksponaty z okresu walk w Twierdzy Przemyśl.
1617502
Arboretum Bolestraszyce
To arboretum, które można uznać za najpiękniejsze w województwie podkarpackim, zawiera wiele miejsc, w których rosną cenne i zagrożone wyginięciem gatunki roślin. Na ponad 20 hektarach terenu zebrane jest kilka tysięcy gatunków roślin.
1617503
Fort VIII Łętownia
Wyjątkowy obiekt ze względu na w pełni zachowany sponson - żeliwną kopułę, która umożliwiała ostrzał przedpola. W czsach wojny znajdowały się w nim magazyny Wehrmachtu, a obecnie działa on jako prywatne muzeum.
1617504
Fort IX Brunner
Fort Brunner znajduje się na najwyższym punkcie północnej pętli, a swoją nazwę wziął od nazwiska jego konstruktora, Moritza von Brunnera. Mimo że obecnie widać jedynie ruiny, to są one zabezpieczone i można je bezpiecznie zwiedzać.
1617505
Fort X Orzechowice
Artyleryjsko-wałowy obiekt, którego rozległe i wyniosłe ruiny wyglądają jakby były wykute w skale. W pobliżu fortu znajduje się cmentarz, gdzie pochowani są ci, którzy polegli w obronie twierdzy w latach 1914-15.
1617506
Fort XIII San Rideau
Fort powstał w latach 1892-1896. Pierwotnie przewidywano w tym miejscu budowę ziemno-drewnianej baterii 11 „Bolestraszyce”. Obecnie szacuje się, iż z pierwotnego wyglądu fortu ostało się jedynie ok. 25%.
1617507
Zamek Kazimierzowski
Jedyną zachowaną do dziś częścią zamku jest brama wjazdowa. Sam zamek był niszczony i przebudowywany przez kolejne epoki. Jednakże obecnie odrestaurowany zamek jest udostępniony dla zwiedzających oraz służy jako miejsce organizacji wielu imprez kulturalnych.
1617508
Punkt Informacji Turystycznej
1617510
Muzeum Historii Miasta Przemyśla
W muzeum czeka na gości wiele atrakcji, w tym Wielka Izba, która jest odwzorowaniem reprezentacyjnego pomieszczenia z charakterystycznymi dla XVI i XVII-wiecznych domów mieszczańskich elementami wystroju.
Ponadto, w Gabinecie Pana Domu, Salonie Biedermeierowskim oraz Pokoju Stołowym można podziwiać dawne sprzęty, meble i ozdoby.
1617511
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu
Szczególnie warto zwrócić uwagę na bogatą kolekcję judaików oraz dzieł sztuki sakralnej polskiej i ukraińskiej, które opowiadają o zróżnicowanej barwnej historii ziemi przemyskiej, na której żyły różne kultury.
Północna część Fortecznej Trasy Rowerowej to obszar bogaty w liczne forty, bastiony, koszary i schrony, które były kluczowymi punktami Twierdzy Przemyśl.

Trasa ta zachwyci każdego pasjonata historii i militariów, którzy będą mogli zwiedzić zabytkowe forty i poznać ich historię.

Poza aspektem historycznym na trasie można również podziwiać ciekawe widoki, takie jak panoramę miasta Przemyśl czy malownicze krajobrazy.

Trasa jest urozmaicona i wymaga nieco wysiłku, ale z pewnością zapewni wspaniałe wrażenia i pozwoli na odkrycie piękna i historii Twierdzy Przemyśl.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie. Rok wydania 2023

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta