Centralny Szlak Rowerowy Roztocza Środkowego - oficjalny przebieg szlaku

Dodano 27 kwietnia 2023 przez plik GPX
Centralny Szlak Rowerowy Roztocza Środkowego - oficjalny przebieg szlaku
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

296177
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 191 km
  • Przewyższenie: 136,15 m
  • Suma podejść: 1 121,14 m
  • Suma zejść: 1 120,33 m
1633187
Muzeum Regionalne w Kraśniku
Placówka prezentująca historię i kulturę tego miasta oraz okolic. Znajduje się w zabytkowym budynku z XIX wieku, który kiedyś pełnił funkcję ratusza. W muzeum można zobaczyć wystawy stałe i czasowe, poświęcone m.in. rzemiosłu, folklorowi oraz historii miasta i regionu.
1633188
Kaplica pw. Trójcy Przenajświetszej w Stróży
Zabytkowy obiekt sakralny zbudowany w XVIII wieku. Kaplica zachwyca swoją architekturą i bogatym wystrojem wnętrza, z licznymi dziełami sztuki sakralnej.
1633189
Muzeum Wiejskie w Batorzu
Miejsce, które przenosi nas w czasie i przestrzeni do życia wiejskiego w XIX i XX wieku. Znajduje się w zabytkowej chacie, która została odrestaurowana i przystosowana do potrzeb muzealnych. W muzeum można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, takich jak narzędzia rolnicze, meble, stroje ludowe, a także poznać tradycyjne zwyczaje i obrzędy związane z życiem na wsi.
1633190
Kościół pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Goraju
najduje się w malowniczej okolicy, na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na okolicę. Kościół zachwyca swoim pięknym wystrojem wnętrza, w którym można zobaczyć liczne dzieła sztuki sakralnej, takie jak ołtarze, rzeźby i obrazy.
1633191
Kaplica pw. Świętego Antoniego w Radecznicy
Kaplica zachwyca swoim pięknym wystrojem wnętrza, w którym można zobaczyć liczne dzieła sztuki sakralnej, takie jak rzeźby, obrazy i elementy dekoracji, poświęcone św. Antoniemu.
1633192
Ratusz w Szczebrzeszynie
Znajduje się na Rynku, w samym centrum miasta, i jest jednym z jego charakterystycznych elementów. Ratusz zachwyca swoją architekturą i bogatym wystrojem wnętrza, a także piękną wieżą z zegarem, która przyciąga uwagę turystów.
1633193
Synagoga w Szczebrzeszynie
Jest jednym z nielicznych pozostałych obiektów żydowskiej kultury w Szczebrzeszynie. Synagoga zachwyca swoją architekturą i pięknym wystrojem wnętrza, a także jest ważnym świadectwem historii społeczności żydowskiej w mieście i regionie.
1633194
Kościół "Na Wodzie" pw. Świętego Jana Nepomucena w Zwierzyńcu
Kościół "Na Wodzie" pw. Świętego Jana Nepomucena w Zwierzyńcu to wyjątkowy obiekt sakralny zbudowany w XVIII wieku na sztucznej wyspie pośrodku zalewu. Kościół zachwyca swoją architekturą, pięknym wystrojem wnętrza i malowniczą lokalizacją, co przyciąga turystów z całego świata. Jest to jedyny kościół w Polsce, który stoi na wodzie, co sprawia, że jest on jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków regionu.
1633195
Pałac Plenipotenta w Zwierzyńcu
Znajduje się w pobliżu pięknego parku krajobrazowego. Pałac zachwyca swoją architekturą, bogatym wystrojem wnętrza oraz historią, ponieważ był on miejscem, gdzie plenipotent cesarski rezydował podczas polowań w pobliskiej Puszczy Solskiej.
1633196
Cmentarz w Sochach
Cmentarz w Sochach to zabytkowy cmentarz zlokalizowany w malowniczej okolicy, otoczony zielenią i lasami. Na cmentarzu można zobaczyć liczne zabytkowe nagrobki i kaplice.
1633197
Baszta widokowa w Józefowie
służyła jako punkt obserwacyjny dla straży pożarnej. Znajduje się na wzgórzu i oferuje piękny widok na cały Józefów i okolicę.
1633198
Kaplica "Na Wodzie" w Górecku Kościelnym
Zabytkowa kaplica zbudowana w XVIII wieku na sztucznej wyspie pośrodku stawu. Kaplica jest połączona z brzegiem mostem, co dodaje uroku temu unikalnemu zabytkowi. Kaplica zachwyca swoją architekturą i bogatym wystrojem wnętrza, a także stanowi ważne miejsce kultu religijnego dla okolicznej ludności.
1633199
Aleja Sędziwych Dębów w Górecku Kościelnym
zabytkowa aleja drzew, która składa się z około 40 dębów o wieku przekraczającym 200 lat. Jest to jedna z najstarszych i najpiękniejszych alei w Polsce, która zachwyca swoim pięknem i niepowtarzalnym klimatem.
1633200
Cerkiew pw. Świętego Bazylego w Bełżcu
Charakterystyczne dla cerkwi są cebulaste kopuły, które ozdabiają dach, a także bogaty wystrój wnętrza, w tym malowidła ścienne i ikony.
1633201
Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu
Muzeum poświęcone tragicznej historii niemieckiego obozu zagłady z czasów II wojny światowej, który znajdował się na terenie Bełżca. Muzeum składa się z trzech ekspozycji: stałej, czasowej oraz ekspozycji w terenie, obejmującej pozostałości obozu.
1633202
Muzeum skamieniałych drzew w Siedliskach
Unikalne muzeum, które prezentuje skamieniałości drzew oraz inne skamieniałości pochodzące z okresu wczesnego trzeciorzędu. W muzeum można zobaczyć ponad 70 skamieniałych drzew oraz wiele innych interesujących eksponatów, takich jak skamieliny małży, krokodyli, czy ryb.
1633203
Cerkiew pw. Świętego Mikołaja w Hrebennem
Cerkiew charakteryzuje się unikatową architekturą, jest zbudowany z drewna i ozdobiony malowidłami ściennymi oraz ikonami.
1746325
poland-3881406_1280

Gdzie na rower na Roztoczu?



Roztocze to wąskie pasmo wzniesień, charakteryzujące się gęstymi lasami, rzadką zabudową, ciszą i wyjątkowym klimatem. Roztoczański Park Narodowy, obejmujący najcenniejsze obszary tej krainy, jest jednym z najbardziej zalesionych parków w Polsce. W 2019 r. Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze został wpisany na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Odpowiedzią na pytanie "Gdzie na rower na Roztoczu" zdecydowanie może być Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Jest to ciekawa, międzynarodowa trasa, pozwalająca entuzjastom rowerowych wędrówek odkryć uroki malowniczej krainy Roztocza. Szlak ten przyciąga zarówno doświadczonych rowerzystów, jak i amatorów, oferując unikalne krajobrazy, urozmaicone trasy i liczne atrakcje po drodze. Przemierzając Roztocze można podziwiać nie tylko unikalne w skali kraju lasy, ale też liczne zabytki architektury, przede wszystkim sakralnej, oraz ślady dawnych osad.

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza – długość i przebieg



Centralny Szlak Rowerowy Roztocza prowadzi przez Lubelszczyznę oraz tereny leżące na Ukrainie. Długość polskiej części wynosi ok. 170 km, natomiast całość liczy prawie 260 km. Trasa jest oznakowana kolorem czerwonym, w wielu punktach informacji turystycznej na Roztoczu znaleźć można mapki z przebiegiem trasy i najważniejszymi atrakcjami, wyruszając na wycieczkę warto też mieć wgrany do aplikacji lub nawigacji ślad gpx, dzięki któremu zyskamy pewność odnośnie naszego położenia i dalszego kierunku jazdy. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza rozpoczyna się na dworcu PKP w Kraśniku, podróżujący mają okazję przemierzyć urokliwe miejscowości takie jak Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Górecko Stare, Józefów, Susiec, Bełżec, Hrebenne i wiele innych. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza prowadzi rowerzystów przez różnorodne tereny, od falistych krajobrazów pól uprawnych, przez gęste lasy, aż po urokliwe miejscowości z bogatym dziedzictwem kulturowym.

Udogodnienia Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza



Centralny Szlak Rowerowy Roztocza to trasa, która zadowoli zarówno entuzjastów graveli, jak i miłośników jazdy na rowerze górskim (MTB). Trasa jest zróżnicowana pod względem nawierzchni – większość trasy to asfalt, ale niektóre odcinki wiodą również ścieżkami gruntowymi, co dodaje wyzwania dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Szlak pokrywa się z częścią popularnej i cenionej trasy Green Velo, co czyni go atrakcyjnym dla miłośników długodystansowych podróży rowerowych. Różnorodność terenu i rodzaj trasy sprawiają, że Centralny Szlak Rowerowy Roztocza może być dostosowany do różnych poziomów umiejętności i preferencji rowerzystów.

Projektanci i wykonawcy trasy zadbali o udogodnienia dla rowerzystów – pomiędzy malowniczymi miejscowościami znaleźć można Punkty Obsługi Rowerzystów, wyposażone w wiaty, tablice z mapami, kosze na śmieci oraz stacje obsługi rowerów z pompką i kluczami. Ponadto, na Centralnym Szlaku Rowerowym Roztocza znajdują się różnorodne miejsca noclegowe, umożliwiające podróżnym odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Od pól namiotowych po schroniska młodzieżowe i pensjonaty. Przejechanie całego szlaku zajmuje około trzech dni, co sprawia, że konieczne jest znalezienie dogodnych miejsc noclegowych. W sezonie letnim wielu rowerzystów decyduje się na nocleg pod gołym niebem, ciesząc się bliskością przyrody i wyjątkowym klimatem Roztocza.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Roztocze
Roztocze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej...

Mapa Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia
Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta