Bursztynowa trasa

Dodano 8 lipca 2021 przez plik GPX
Bursztynowa trasa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

218884
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 40,4 km
  • Przewyższenie: 63 m
  • Suma podejść: 241 m
  • Suma zejść: 241 m
  • Lokalizacja: Koszalin
1236811
bursztynowy-palac-w-strzekecinie-20210524184436-p1040480
1240726
Forum Koszalin
Forum Koszalin – 4-kondygnacyjne centrum handlowe w Koszalinie, oddane do użytku 27 listopada 2008 r. Znajduje się przy ulicy Ignacego Paderewskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Gnieźnieńskiej. W centrum znajduje się 128 lokali handlowych oraz 6-salowe Multikino.

GODZINY OTWARCIA
Pon. - Sob.: 09:00 - 21:00
Niedz.: 10:00 - 20:00
1240727
Wodna Dolina
Wodna dolina to stosunkowo nowa atrakcja naszego miasta, nie wszyscy wiedzą, że powstała w 2013 roku jako zbiornik retencyjny na rzece Dzierżęcince. Jednak poza funkcją ochronną, ku radości mieszkańców miasta, zbiornik ten został także zaadoptowany na potrzeby rekreacji i sportu.

Dziś znajdują się tutaj liczne atrakcje takie place zabaw dla dzieci, strzeżone (w sezonie) kąpielisko miejskie, boiska do gry w piłkę, pływająca fontanna, czy zbudowane w ramach budżetu obywatelskiego pole do gry w minigolfa.

Sezonowo działa tutaj także wake park czyli wyciąg do Kite Surfingu, a także wypożyczania rowerów wodnych. Dokoła wodnej doliny można spacerować po utwardzonych oświetlonych ścieżkach oraz wypocząć na jednej z wielu widokowych ławeczek podziwiając piękno wodnej doliny.

Sam akwen jest także miejscem np. zawodów wędkarskich. Organizowane są także (np. przez TKKF Koszalin) zawody sportowe aquathlon (pływanie + bieg).
1240728
„Moto Park” Koszalin - Ośrodek Sportów Motorowych
Choć moto park w Koszalinie kojarzy się głównie z zawodami kartingowymi, to dziś na torze w Koszalinie trenować można wszelkie sporty motorowe. Odbywają się tutaj zajęcia z doskonalenia technik prowadzenia pojazdów, czy kursy motocyklowe.

Najbardziej widowiskowe są oczywiście pokazy kaskaderskie oraz zawody związane z driftowaniem, czyli prowadzeniem samochodu tak aby w sposób kontrolowany wprowadzać auto w poślizg, podczas pokonywania zakrętów.

W moto parku znajdziesz zarówno tor asfaltowy jak i terenowy.
1240729
Kościół w Konikowie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Świątynia ta powstała w połowie XIV w. jednakże obiekt, który dziś możemy podziwiać nie jest dokładnie tym samym, który wówczas powstał. Budynek kościoła przez setki lat ulegał zniszczeniom i odbudowany został dopiero w 1852 roku (wtedy też dobudowano wieżę).

Warto zwrócić szczególną uwagę na średniowieczne elementy architektoniczne tj. dolna część wieży oraz prezbiterium w części ołtarzowej. Innym ciekawym elementem charakterystycznym dla tej pieczołowicie wykonanej świątyni jest fragment pochodzący z epoki gotyku. Są to umieszczone poniżej gzymsu nad oknami ozdobne ceramiczne płytki z motywami kwiatowymi składające się w jedną spójną całość. Co ciekawe takie same elementy spotkać można w Kościele N.M.P. w Białogardzie.

Kościół powstał jako świątynia katolicka, jednak od XVI w. służył Protestantom. Dopiero w roku 1981 dzięki staraniom kard. Ignacego Jeża kościół ponownie służy społeczności katolickiej.
1240730
Kościół w Jarzycach pw. MB Królowej Korony Polskiej
Świątynia w jest gotyckim kościołem zbudowanym na przełomie XV i XVI wieku, przebudowanym w wieku XIX. Kościół usytuowany jest na malowniczym wzniesieniu. Bezpośrednio po wojnie budynek użytkowany był jako magazyn zboża. Jako kościół katolicki służy społeczności ponownie od roku 1974.

W świątyni można zobaczyć zabytkowe pochodzące z 1897 r. witraże wykonane w “Konigl - Instytut Fur Glass Malerei Berlin”.
1240731
Bursztynowy Pałac w Strzekęcinie
Bursztynowy Pałac to bez wątpienia perła turystyczna naszego regionu. Został on zbudowany przez ród rodziny von Kamecke, tak aby swoją bryłą przypominał obronny zamek. Powstał na przełomie XIX i XX wieku i łączy wyjątkowe cechy stylu romantycznego oraz neorenesansowego. W 1921 (inna wersja mówi, że był to rok 1935) w okolicy Pałacu Bursztynowego (co ciekawe - jako prezent ślubny dla syna) zbudowano także kolejny obiekt - Biały Pałac.

Bursztynowy Pałac otacza wyjątkowy zabytkowy park, jest tutaj także staw parkowy.

Niewiele brakowało, aby to wyjątkowe miejsce podzieliło smutny los innych tego typu obiektów i popadło w ruinę. Po wojnie obiekt trafił w ręce państwowe. Zorganizowano w nim Państwowe Gospodarstwo Rolne, a później ośrodek wypoczynkowy i internat. Wraz z upadkiem PRL kompleks był już o krok od popadnięcia w całkowitą ruinę. Na początku lat 90 Bursztynowy Pałac trafił w prywatne ręce i ogromem pracy został pieczołowicie odrestaurowany.

Dziś bursztynowy Pałac pełni rolę pięknego hotelu i swoimi wnętrzami cieszy oczy gości z całego świata. Koniecznie musisz go zobaczyć.
1240732
Biały Pałac w Strzekęcinie
Eklektyczny Biały Pałac w Strzekęcinie został zbudowany w 1921 (inna wersja mówi o roku 1935 i taka data umieszczona jest na budynku) jako prezent ślubny dla syna ówczesnych właścicieli kompleksu.

Majątek rodu von Kamecke, tak jak wiele innych dworków i pałaców w regionie spotkał podobny los. Biały Pałac został zajęty przez wojsko i na chwilę stał się siedzibą Gieorgij Żukowa - marszałka Związku Radzieckiego, jednego z kluczowych dowódców Armii Czerwonej podczas II wojny światowej. W późniejszym zaś okresie mieściły się w nim biura PGR. Obiekt wraz z upływem lat popadał w ruinę.

W latach 90 tych obiekt trafił w ręce prywatnego inwestora, który przywrócił pałacowi jego dawny blask.

Będąc pobliżu Białego Pałacu warto zobaczyć znajdująca się także obok zabytkową wieżę ciśnień.
1240733
Jezioro Czarne
Jedno z mniejszych (8,2 ha) jezior w okolicy Koszalina. Malowniczo położone w otoczeniu lasów oraz torfowisk. Jednak zdecydowanie jest to ulubione miejsce wypoczynku dla wielu mieszkańców regionu.

Czysta woda, piękna okolica i dobry dojazd sprawiają, że Jezioro Czarne jest chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców podczas dni wolnych od pracy czy szkoły. Miejsce jest idealne na zorganizowanie grilla z rodziną czy przyjaciółmi.

Znajduje się tutaj niestrzeżone kąpielisko. Jedną z „atrakcji” jeziora jest fakt, występowania tutaj pokładów leczniczej borowiny, która w naturalny sposób zabarwia wodę na brązowy kolor.

Na początku XXI w pojawił się pomysł utworzenia tutaj Rezerwatu Przyrody „Torfowiska i Bory Bagienne nad Jeziorem Czarnym”. To świadczy o wyjątkowości tego miejsca – warto tutaj przyjechać.
1240734
„Kozdrówka” – malowniczo położona droga przez las
„Kozdrówka” to potoczna nazwa jednej z najciekawszych tras rowerowych w regionie. Jest to utrzymana w idealnym stanie, asfaltowa droga przeciwpożarowa na której obowiązuje całkowity zakaz ruchu samochodów (z wyjątkiem Administracji Lasów Państwowych)

Droga położona jest w lesie pomiędzy Manowem a Strzekęcinem, jej ponad 10 km odcinek pokonujemy w kompletnej ciszy z dala od zgiełku – otaczają̨ nas tylko odgłosy lasu.

W przebiegu drogi organizowane były np. zawody sportowe indywidualnej jazdy na czas o nazwie „Manowska Czasówka”.

Co ciekawe droga powstała w pod koniec lat 70’tych i wg. opowieści powstała na zlecenie sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Koszalinie Władysława Kozdry, który w okolicy posiadał swoją posiadłość – stąd wywodzi się właśnie nazwa „Kozdrówka”.
1240735
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Czapla Góra”
Unikalne miejsce oficjalnie utworzone w 2000 roku przez Nadleśnictwo Manowo dla promowania celów edukacyjnych z zakresu działań i funkcjonowania gospodarki leśnej. Ścieżka ma długość ok. 0,5 km i położona jest na zboczu Czaplej Góry, gdzie znajduje się kolonia lęgowa Czapli Siwej. Początek ścieżki znajduje się tuż za siedzibą nadleśnictwa. W przebiegu ścieżki znajdziemy różny drzewostan, jednak uwagę zwracają i wyróżniają się dęby. Cele edukacyjne realizują liczne tablice informacyjne. Na terenie ścieżki znajduje się także miejsce do odpoczynku oraz do organizacji ogniska.

Zwiedzanie ścieżki jest bezpłatne.
1240736
Kościół św. Izydora w Boninie
Mały gotycki kościół z XV wieku, położony na niewielkim wzniesieniu (na przedwojennych mapach opisanych jako Bonińskie Góry Kościelne) obok DK11 i nowej drogi dla rowerów.

Z zapisów historycznych wiadomo, że kościół został wzniesiony w miejscu innej - drewnianej świątyni. Wiadomo też, że kościół w 1842 roku został zamknięty ze względów na bardzo zły stan techniczny i dopiero w latach 1907-1910 przeprowadzono jego kompleksowy remont, wtedy też dobudowano jego neobarokową wieżę.

Otoczenie kościoła porośnięte jest głównie starymi jesionami.

Warto się tutaj zatrzymać, aby obejrzeć budowlę z bliska, jest ona jedną z nielicznych pozostałości po pomorskim rodzie Boninów (von Bonin).

W latach 1953 - 1979 funkcjonowała w nim klubokawiarnia (w tym czasie całkowicie zlikwidowano przykościelny cmentarz).

Budynek ponownie został poświęcony jako kościół w dniu 09.09.1979 roku.
Wycieczka poprowadzona przez najlepszy (zdaniem wielu osób) odcinek drogi rowerowej w regionie - trasa prowadzi przez tzw. „Kozdrówkę”. Odcinek ten pokonujemy lasem w całkowitej ciszy - z dala od zgiełku i hałasu. Na trasie o długości ok. 39 km, znajdziemy także wyjątkowe miejsce z przepięknym ogrodem - zabytkowy „Bursztynowy Pałac” w Strzekęcinie.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pobrzeże Koszalińskie
Pobrzeże Koszalińskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turystyczna mapa Pobrzeża Koszalińskiego z aktualnym przebiegiem szlaków turystycznych. Mapa obejmuje obszar od Gąsek do Darłowa. Rok wydania 2021

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.