Besko - Zapora - Przymiarki

Dodano 27 kwietnia 2018 przez rysowanie
Besko - Zapora - Przymiarki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

121309
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 38,1 km
  • Przewyższenie: 360,7 m
  • Suma podejść: 717,21 m
  • Suma zejść: 727,39 m
697384
"Skały" w Besku
Kiedyś super-popularne miejsce plażowania - dziś - nieco mniej z uwagi na utrudniony dostęp i zmiany wywołane przez wybudowanie tamy na Wisłoku w Sieniawie. Chwilami będziemy prowadzić rowery. Dalej przejeżdżamy koronę zapory i jedziemy wzdłuż Jeziora - do Głębokiego.
697385
Wysoki brzeg Jeziora Sieniawskiego
W pobliżu znajduje się kościółek drewniany (dawna cerkiew) skąd stopniowo wjeżdżamy do Głębokiego. Obydwie miejscowości były w I połowie XV w. własnością Dobiesława - rycerza sławnego z bitwy pod Grunwaldem. Zdjęcie z kajaka pod kościółkiem.
697386
Wielki obszar leśny
Pomiędzy Głębokim, Wisłoczkiem, Rymanowem Zdrojem i Królikiem Polskim znajduje się wielki i rzadko odwiedzany, wyniesiony obszar leśny. Widać go w postaci Działu Wołtuszowskiego gdy tajemniczo i wysoko majaczy gdzieś pomiędzy Kiczurą a Kopcem. Aż chce się tam pojechać. Miejsce bezludne a droga leśna ledwie nadaje się do jazdy. Stąd częste tam "różne" ślady wilków i niedźwiedzi..
697387
Tęcza w Rudawce Rymanowskiej
W pobliżu naszej marszruty znajdują się ulubione miejsca kard. Karola Wojtyły, który w latach 70-tych spędzał wakacje pod namiotem w Rudawce Rymanowskiej nad Wisłokiem. Na pewno też kiedyś podziwiał tak gęstą tęczę. Polecam książki poświęcone myśli teologicznej i społecznej Św. Jana Pawła II: "Tego nie mogę zapomnieć" Stefana Kosiarskiego (przyjaciela papieża stąd, z Pastwisk), "Beskidzkie Rekolekcje" Wandy Półtawskiej (która wraz z mężem towarzyszyła późniejszemu papieżowi w przekształcaniu piękna przyrody Beskidu Niskiego we wspólny wysiłek zgłębiania prawdy o Bogu i człowieku) oraz "Markowy But" - autorstwa Urszuli Sygit - swoisty przewodnik po myśli teologicznej i społecznej Św. Jana Pawła II.
697388
Panorama znad Wisłoczka
Jeden z piękniejszych widoków w tej części Beskidu Niskiego - jeśli masz szczęście do pogody. "Rekini ząb" Cergowej to charakterystyczny motyw i to widoczny z różnych kierunków. Patrząc z zachodu, od strony Nowego Żmigrodu Cergowa - co ciekawe - wygląda tak samo.
699137
Przymiarki - punkt widokowy
Cały grzbiet Przymiarek jest jednym wielkim punktem widokowym - tu akurat jest ustawiona tablica informacyjna. Trudno opisać te panoramki. Z pewnością największe wrażenie robi Cergowa z wystającymi zza jej cielska zębatymi Tatrami - najlepiej we wrześniu, październiku - tuż po zachodzie słońca.
699142
Wierch Przymiarki
Widoki, widoki, widoki - tutaj prosto na południe - w kierunku najwyższego w okolicy Kamienia nad Jaśliskami 861 m.n.p.m. Wygląda płasko i da się nań wjechać a fragmentami wejść rowerem - ale to dla naprawdę wytrwałych. Za to wokół Kamienia - najlepsze tereny rowerowe dla każdego.
699146
Z Przymiarek na Kopę 640 m.n.p.m.
Ciągle Przymiarki - tutaj widok w kierunku Suchej Góry i Mogiły, które od północy okalają Iwonicz-Zdrój i Rymanów Zdrój. A nad nimi, daleko inna Sucha Góra - nad Krosnem w łańcuchu Pogórza Strzyżowskiego.Z lewej Klonowa Góra - ta od hitlerowskiego bunkra kolejowego i Liwocz - na północ od Jasła, skąd czadersko i często widać Tatry.
699149
Widok spod Kopy
Widać przepięknie Pogórze Strzyżowskie i Ciężkowickie - na zdjęciu - nad Dołami Jasielsko-Sanockimi ale również Beskid Niski we wszystkich kierunkach.
699153
wzgórze 493 m.n.p.m. nad Rymanowem
Niezwykłe, pełne zieloności i kwiatów podgórskie łąki. Tuż obok ścieżka do miniaturowego kościółka Znalezienia Krzyża a w dole Doły Jasielsko-Sanockie i górujący nad nimi Rymanów. A na zdjęciu - Mogiła 608 m.n.p.m.
699158
Łąka 493 m. - w kierunku Kalwarii nad Rymanowem
Cały ten obszar jest porośnięty kolczastą tarniną, która cudownie kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Możemy stąd wybrać kilka kierunków jazdy czy też marszu. Uwaga - gdybyście chcieli przemieszczać się czerwonym szlakiem odcinek od Mogiły do znaków do czarnego łącznika z kościółkiem Znalezienia Krzyża może być błotną pułapką - po intensywnej zrywce drewna.
699162
Droga w dół do Rymanowa
Ta idyllicznie wyglądająca, trawiasta dróżka robi się ekstremalnie śliska po deszczu a że jest dość ostro w dół - nie da się wtedy jechać. To cecha szczególna Beskidu Niskiego - spore fragmenty są zupełnie pozbawione żwiru czy kamienia - czysty, śliski, nieprzepuszczalny ił. Po prostu błoto jedyne w swoim rodzaju.
699168
Kalwaria nad Rymanowem 415 m.n.p.m.
Widoki, widoki, widoki - cały zjazd do Rymanowa obdarza nas niekończącymi się krajobrazami. Na zdjęciu "widok z boku" - z Łysej Góry pod Kopcem na zjazd z Mogiły, przez łąkę 493 m., Kalwarię 415 m. do Rymnaowa
699173
Skraj Pogórza Bukowskiego
Z tych niewielkich wzniesień pomiędzy Beskiem a Rymanowem też są piękne widoki. Na zdjęciu Pasmo Bukowicy z białą wstęgą stoku narciarskiego Kiczeraski.pl i ośniezona góra Polana 691 m.n.p.m.
Nie ma co - ambitna trasa. Szczególnie wymagający jest przejazd z Głębokiego przez Dział Wołtuszowski do drogi utwardzonej z Wisłoczka do Królika. Jest cały czas pod górę i choć da się jechać bez prowadzenia - szlak jest wymagający a chwilami ścieżka zawalona gałęziami wymusza prowadzenie. Biorąc pod uwagę trudność terenu i tak szlak idealnie wybiera minimalne przewyższenia i to nie one stanowią o trudności ale chwilami podłoże. Lepiej być głośno, żeby gruby zwierz usłyszał nas zawczasu i odszedł. Mam na myśli kilka bytujących w tym terenie niedźwiedzi. Jednak to kultowy odcinek - prawdziwe ostępy leśne. Kolejnym wyzwaniem jest zmuszenie się do męczącego podjazdu z Bałucianki na Przymiarki asfaltem. Dobre 2 kilometry naprawdę ostrej góry. Sam Wierch Przymiarki jest bardzo przyjazny - wręcz stworzony dla rowerzystów. Pod warunkiem, że nie pada. Dalej już tylko z góry. Niezbyt trudno lecz nie dla całkiem początkujących rowerzystów.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Pogórze Strzyżowskie
Pogórze Strzyżowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
konradox
7 maja 2018 konradox napisał:
Początek trasy w porządku jednak na wysokości 12km odbiliśmy do Wisłoczka. Ilość powalonych drzew i konarów odbierała przyjemność z jazdy.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta