Atrakcje Gliwic

Dodano 2 lutego 2022 przez rysowanie
Atrakcje Gliwic
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

238121
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.8
  • Dystans: 9,2 km
  • Przewyższenie: 19,68 m
  • Suma podejść: 28,75 m
  • Suma zejść: 32,02 m
  • Data: 2 lutego 2022
  • Lokalizacja: Gliwice
1345093
Początek trasy
Tysiące świadectw i absolwentów, setki podręczników, akademie, wycieczki, niezliczona armia nauczycieli oraz ich wychowanków. To wszystko 60-letnia historia słynnej gliwickiej „czwórki”.
IV LO zajmuje zabytkowy budynek przy ulicy Kozielskiej, który 115 lat temu zbudowano z myślą właśnie o edukacji. Mieścił się tu początkowo katolicki konkwikt, zaś liceum rozpoczęło działalność we wrześniu 1957 roku..
1345094
Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pochodzi z Zębowic koło Olesna. Drewniany kościół datowany jest na rok 1493. Lokalna społeczność użytkowała świątynię przez prawie pięć wieków. Swój obecny kształt kościół zawdzięcza pracom prowadzonym w XVII i XVIII wieku. Pierwszej gruntownej renowacji został poddany na początku XVII wieku, a na przełomie XVII i XVIII wieku został od wewnątrz odeskowany i pomalowany. Wówczas też uzupełniono wnętrze o liczne rzeźby i obrazy. Z tego okresu pochodzi ambona oraz ołtarze: główny i boczne. Wieża o konstrukcji słupowej została dobudowana do frontu kościoła w 1777 roku.
1345095
Park Szwajcaria
Pierwotnie ogród był częścią majątku Gardel (Gardilla). W XVIII wieku należał on do Balthasara Ludwiga von Larischa. Pod koniec XVIII wieku nabyło go miasto.

W 1924 roku władze miasta przekształciły ogród w park. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był radny Juretzko, kosztowało to 70 000 marek. Został oddany do użytku 12 maja 1926 roku (niem. Schweizerei). Po 1945 roku zaczął podupadać.

Od 2008 roku do sierpnia 2013 roku miała miejsce modernizacja parku. Posadzono w nim rośliny wodne, utworzono trawniki oraz minisiłownię.
1345096
Palmiarnia
Gliwicka Palmiarnia położona jest na terenie rozległego Parku im. Chopina, pomiędzy Kłodnicą a Kanałem Kłodnickim. Jej początki sięgają końca XIX wieku, a czas rozkwitu przypadł na lata 20. i 30. ubiegłego stulecia. Obecnie Palmiarnia jest nowoczesną instytucją, egzotyczną oazą w centrum przemysłowego miasta. Oprócz roślin tropikalnych czy kaktusów można tu zobaczyć chociażby owiane złą sławą piranie czy groźne gady.
1345097
Herbaciarnia Czajnik
Herbaciarnia Czajnik Gliwice – pewnie, że herbata kojarzy się z czajnikiem i odwrotnie, więc dlatego taki lokal powstał. To klimatyczny sklep z herbatą i zarazem herbaciarnia. Tutaj samo parzenie herbaty stanowi istny rytuał. Można usiąść, zrelaksować się i pomarzyć, właśnie przy herbacie. Herbaciarnia zaprasza na gorącą i mrożoną herbatę.
1345098
Muzeum - Willa Caro
Jest przykładem doskonale zachowanej XIX-wiecznej rezydencji w stylu renesansowej architektury willowej. Niegdyś należała do gliwickiego przemysłowca Oscara Caro, a w 1934 roku została przekazana przez miasto na stałą siedzibę Muzeum. Wybudowana w latach 1882-1885 jednopiętrowa rezydencja (drugie piętro dobudowano w latach 20. XX wieku), posiadała rozległy, eklektyczny ogród. Obecnie willę i ogród otacza wiernie zrekonstruowane kamienno-metalowe ogrodzenie. We wnętrzach pozostał dobrze zachowany wystrój: bogato zdobione stropy, boazerie, parkiety, stolarka drzwiowa i okienna.
1345099
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski – jest jednym z najstarszych obiektów w mieście. Gotycką budowlę sięgającą początkami XIV wieku łączyć należy z powstaniem w Gliwicach murów obronnych. Obecny kształt obiekt zyskał w wyniku przebudowy w XVI wieku, dokonanej przez ówczesnego dzierżawcę miasta Fryderyka Cetrycza. W ciągu następnych stuleci budowla spełniała różne funkcje. Była arsenałem, więzieniem, a nawet folwarkiem. Od XVI wieku do 1945 roku z obiektem związana była nazwa dwór Cetrycza (Zettritz Hof). Po 1945 roku zaczęto używać nazwy „zameczek”, a w 1983 roku „Zamek Piastowski”.
1345100
Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła
Kościół został wybudowany w latach 1896–1900 w stylu neogotyckim. Projekt wykonał bytomianin prof. Heer. Jego wykonania podjęli się gliwiccy rzemieślnicy, dając wyraz swojego profesjonalizmu i kunsztu. Przepiękne wyposażenie wykonał Zakład Sztuki kościelnej Buhla z Wrocławia (między innymi ołtarz główny z drzewa sosnowego, dwa ołtarze boczne i drewnianą drogę krzyżową). Świątynia jest wyposażona w wyoskiej klasy organy.
1345101
Ratusz
Pierwszy ratusz w Gliwicach wybudowano już pod koniec XIII wieku jednak obecny budynek ratusza został wybudowany w XV wieku. Jego wysokość wynosi 41,5 metra.

Przy ścianie ratusza znajduje się rzeźba Matki Boskiej typu Immaculata z ok. 1726; jest to najstarsza wolnostojąca rzeźba w mieście.

W piwnicach budynku znajdują się pozostałości murów pierwszego ratusza.

Obecnie w budynku znajduje się Pałac Ślubów, sala sesyjna Rady Miasta oraz sale reprezentacyjne, a w piwnicach kawiarnia.
1345102
Restauracja "Moja Gruzja"
To gruzińska restauracja rodzinna, z klimatem, mieszcząca się w podwórku, za bramą. Warto tu wstąpić, by zaznać autentycznych smaków Gruzji, bez nadęcia, w miłej atmosferze. Właścicielka nie tylko dobrze ugotuje, ale też pomoże wybrać coś dla siebie.
Godne polecenia jest tradycyjne chaczapuri (połączenie chleba i pizzy) z serem sulguni samodzielnie tu wyrabianym.
1345103
Park Mickiewicza
W latach 70. XIX wieku plac był zabudowany budynkiem gospody oraz niewielkim szpitalem. Prywatny inwestor, widząc potencjał miejsca, wykupił teren, wyburzył budynki i postawił centrum rozrywkowe, w którym organizowano pokazy teatralne i wyświetlano filmy.
1345104
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
W XVI wieku na rozwidleniu szlaków w kierunku Raciborza i Koźla (obecnie ulic Daszyńskiego i Kozielskiej) stał krzyż przydrożny. W 1623 roku reformaci wznieśli w tym miejscu klasztor i kościół w formach barokowych pod wezwaniem Św. Krzyża.

W 1921 roku przejęli klasztor redemptoryści . Wkrótce kościół został przez nich przebudowany i powiększony.

Wnętrze kościoła nakryte jest sklepieniem kolebkowym z lunetami. Kościół zwrócony jest w kierunku północnym, a po zachodniej stronie korpusu nawowego przylega czworoboczny budynek klasztorny z wewnętrznym wirydarzem.

Z 22 na 23 sierpnia 1683 roku zatrzymał się w klasztorze Jan III Sobieski, zdążający z odsieczą na Wiedeń.
Trasę zaczynamy w IV LO. Odwiedzamy liczne atrakcje Gliwic, ale nie zabraknie również czasu na odpoczynek przy herbacie lub podziwianiu natury. Poznamy także kuchnię gruzińską. Wycieczkę zakończymy odwiedzając stary kościół, w którym kiedyś przebywał Jan III Sobieski.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Euroregion Pradziad
Euroregion Pradziad - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do...

Mapa Metropolia Silesia i okolice
Metropolia Silesia i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta